Спроможність місцевих осередків політичних партій на Рівненщині

Дата: 17.07.2020

У контексті наближення місцевих виборів, які мають відбутися у жовтні 2020 року, ОПОРА дослідила сталість функціонування партійних структур на Рівненщині. У фокусі дослідження опинилися партійні осередки, які мають власні фракції в Рівненській обласній та міській радах, а також ті, які набрали не менше 2% голосів виборців на останніх парламентських виборах. Зокрема, ми проаналізували, як працюють приймальні партій в умовах карантину та чи відповідають дані Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) щодо керівників партійних організацій та адреси партій фактичному стану справ. Вся ця інформація допоможе краще розібратися, в якому стані політичні партії, які отримали підтримку рівнян на останніх виборах, підходять до чергових місцевих перегонів.

 

Резюме

У більшості партій дані щодо керівників обласних партійних організацій та організацій обласного центру, які містяться в ЄДР, співпадають з фактичним керівництвом партійних осередків. Проте перевірити актуальність даних щодо політичних партій «Опозиційний блок», Аграрна партія, «Відродження» та «Наш край» не вдалось, адже контакти місцевих очільників неактивні або неправильні. 

У 10 з 15 випадків фактичні адреси партійних організацій відповідають тим, які вказані в Єдиному державному реєстрі. 

Найбільш популярною соціальною мережею для комунікації з виборцями на Рівненщині серед політичних партій є Facebook. Значно менше – Instagram. Щодо Telegram, то лише 1 народний депутат та одна політична сила мають свій канал.

У соціальних мережах найбільш активно працюють партії «Слуга народу», «Європейська Солідарність», ВО «Батьківщина» та «Голос». Найбільше постів продукує «Європейська Солідарність», а найбільшу аудиторію має партія «Слуга народу».

 

Чи відповідають дані з ЄДР про партійні осередки фактичному стану справ?

У більшості партій дані щодо керівників обласних партійних організацій та організацій обласного центру, які містяться в ЄДР співпадають з фактичним керівництвом партійних осередків. Зокрема, такі дані співпадають у 10 з 15 випадків. 

Варто зауважити, що актуальність даних щодо деяких осередків політичних партій не вдалось перевірити. Так, це стосується Рівненської обласної партійної організації Аграрної партії України, Рівненської обласної організації Партії «Відродження», Рівненської обласної організації політичної партії «Наш край», Рівненської регіональної організації політичної партії «Опозиційна платформа – За життя» та Регіональної організації політичної партії «Опозиційний блок». Контакти, які вказані у реєстрі, неактивні або не обслуговуються. Інших шляхів комунікації з керівниками також не вдалось знайти. 

У 10 з 15 випадків фактичні адреси партійних організацій відповідають тим, які вказані в ЄДР. Зокрема, юридичні адреси осередків відповідають місцезнаходженню партійних офісів у ВО «Батьківщина», ВО «Свобода», «УКРОП» (до липня 2019 року, коли осередок припинив свою діяльність).

 

Робота партійних офісів / приймалень в умовах карантину. Дистанційний прийом

У Рівненській області партійні офіси та громадські приймальні працюють у ВО «Батьківщина», ВО «Свобода», «Об’єднання Самопоміч», «Голос», «Європейська Солідарність». Варто зазначити, що офіси міських та обласних осередків «Батьківщини», «Свободи», «Самопомочі» співпадають з юридичною адресою. Офіс Радикальної партії Олега Ляшка з припиненням державного фінансування перестав функціонувати, а приймальні є лише у депутатів місцевих рад. 

Усі партії орендують приміщення на звичайних умовах, тобто сплачуюють повноцінну орендну плату. 

З початком карантину приймальні політичних партій також перестали функціонувати. Проте деякі практикують онлайн-прийом громадян через представників політичної партії. Зокрема, онлайн-прийом громадян здійснюють ВО «Свобода», ВО «Батьківщина» та «Голос». Варто зазначити, що здебільшого громадяни комунікують через депутатів місцевих рад. 

Формат роботи приймалень політичних партій

Осередок партії (міський, обласний)Чи має партія приймальнюУ якому форматі ведеться прийом
Обласний осередок партії ВО «Батьківщина»ТакДистанційно (здебільшого через депутатів місцевих рад)
Міський осередок партії ВО «Батьківщина»ТакДистанційно (здебільшого через депутатів місцевих рад)
Обласний осередок партії ВО «Свобода»ТакДистанційно (здебільшого через депутатів місцевих рад)
Міський осередок партії ВО «Свобода»ТакДистанційно (здебільшого через депутатів місцевих рад)
Обласний осередок Радикальної партії Олега ЛяшкаНі
Обласний осередок партії «Голос»ТакДистанційно
Обласний осередок партії Об’єднання «Самопоміч»Ні
Обласний осередок партії «Європейська Солідарність»ТакНі

 

Інформаційна активність в соціальних мережах

Найбільш популярною соціальною мережею серед політичних сил області та партійних функціонерів є Facebook. Ми знайшли більше 40 пабліків у цій соціальній мережі, які мають відношення до активних в області політичних партій та відомих політиків. Зокрема, 23 з них – це публічні сторінки, ще 18 – це акаунти політичних діячів та 1 група. Instagram є другою за популярністю соціальною мережею, яку обирають партії для комунікації з виборцями. Ми знайшли 17 сторінок в Instagram, які мають відношення до активних в області політичних партій. Також один політик та одна політична сила ведуть свій канал в Telegram.

 

Найбільш активно представлені в соціальних мережах

Найбільше сторінок в соціальних мережах у Рівненській області пов’язані з партією «Слуга народу». Їх ми нарахували 20. Партія має публічну сторінку міського та обласного рівня. Активно представлені в соцмережах народні депутати від цієї партії, які представляють Рівненщину в Верховній Раді. Як правило, в Facebook народні депутати від «Слуги народу» мають персональні акаунти та окремо публічні сторінки, де вони висвітлюють свою роботу в парламенті. 

Друга за цим показником ВО «Батьківщина». Ми нарахували 12 сторінок у соціальних мережах, які пов’язані з цією політичною партією. Переважно, це сторінки обласної організації, молодіжки  в Facebook, а також сторінки її лідерів у Рівному та області. Окремі відомі партійці (Микола Кучерук та Сергій Євтушок) мають свої сторінки в Instagram, де інформують про роботу партії.

Третьою за цим показником є партія «Голос». Ми нарахували 8 сторінок, які пов’язані з цією політичною силою. З них у Facebook знаходяться 5 сторінок. «Голос» має сторінку обласного рівня, по власному акаунту та публічній сторінці мають лідер місцевого осередку Роман Денисюк та народна депутатка з Рівного Соломія Бобровська. Партія також веде свій Instagram.

Четвертою за цим показником є партія «Європейська Солідарність», яка зараз активно проводить ребрендинг на Рівненщині. Координує цей процес виходець з Рівного Віталій Гайдукевич. Загалом ми нарахували 5 профілів, які пов’язані з цією політичною силою, в тому числі обласний та молодіжку, всі вони знаходяться у Facebook.

П’ятий показник ділять між собою дві партії, а саме Радикальна партія Олега Ляшка та Всеукраїнське об’єднання «Свобода». Так, у Радикальної партії ми нарахували 5 сторінок у соціальній мережі Facebook. Хоча офіційна сторінка осередку не є активною (остання публікація датована 22 листопада 2019 року), проте досить активними у соціальних мережах є представники партії на Рівненщині – колишній нардеп Андрій Лозовий, який також веде особистий Instagram-акаунт та очільниця обласного осередку – Оксана Лозова.

ВО «Свобода» має 3 Facebook-сторінки та 2 Instagram-акаунти. Ця політична сила здебільшого інформує про свою діяльність на 2 офіційних Facebook-сторінках, в одній з них прихильники мають можливість публікувати власні дописи. Також  у соціальній мережі Facebook  свій акаунт має очільник обласного осередку Олексій Бучинський. Окрім цього, партія має акаунт в Instagram, проте, він не активний, як і акаунт молодіжної громадської організації «Студентська Свобода».

ВО «Самопоміч» має одну спільну Facebook-сторінку для Рівного та області. Також особисті акаунти у Facebook мають очільники міської та обласної організацій і один акаунт у Instagram має керівник міської організації.

 

Представництво партій та їх лідерів у соціальних мережах

ПартіяРівеньFacebookInstagramTelegram
1«Голос»областьГолос. Рівненська область

 

Голос Змін Рівне

 

2«Голос», керівник осередкуобластьРоман Денисюк

 

Роман Денисюк
3«Голос», народна депутатка-списочницяобластьСоломія БобровськаСоломія Бобровська
4«Європейська солідарність»областьЄвропейська солідарність. Рівненщина

 

5«Європейська солідарність», ГО «Солідарна молодь»областьСолідарна молодь Рівненщини

 

Солідарна молодь Рівненщини
6«Європейська Солідарність», керівник територіального осередкуобластьВіталій Гайдукевич
7Опозиційна платформа «За життя»областьОпозиційна Платформа – За Життя. Рівне

 

8Партія ШаріяобластьПартія Шарія РівнеПартія Шарія Рівне
9Радикальна партія Олега ЛяшкаобластьРадикальна партія Рівне
10Радикальна партія Олега Ляшка, очільниця обласного осередкуобластьОксана Лозова
11Слуга НародуобластьСлуга Народу – Рівненщина

 

Слуга Народу – Рівне
12Слуга народумістоСлуга Народу Рівне
13Слуга народу, народний депутат списочник.ОбластьДмитро СоломчукДмитро СоломчукДмитро Соломчук
14Слуга народу, народний депутат списочник.ОбластьОлександр Салійчук
15Слуга Народу, народний депуат-мажоритарникмістоОлександр КовальчукОлександр Ковальчук
16Слуга Народу, народний депутат-мажоритарникобластьОлександр АліксійчукАліксійчук Олександр
17Слуга Народу, народний депутат-мажоритарникобластьСлуга Народу – Литвиненко Сергій – Округ 156

 

Литвиненко Сергій
18ВО «Батьківщина»областьБатьківщина РівненщиниБатьківщина Рівненська область
19ВО «Батьківщина», очільниця міського осередкумістоГалина Кульчинська
20ВО «Батьківщина», очільник обласного осередкуобластьМикола КучерукМикола Кучерук
21ВО «Батьківщина», молодіжна ГО «Батьківщина молода»областьРівненська обласна ГО «Батьківщина Молода»

 

22ВО «Свобода»областьВО «Свобода» – Рівненська обласна організація

 

ВО «Свобода» – Рівненська обл.

 

22ВО «Свобода», очільник обласного осередкуобластьОлексій Бучинський
23ВО «Свобода», молодіжна ГО «Студентська Свобода»областьСтудентська Свобода Рівне

 

24ВО «Самопоміч»областьОб’єднання “Самопоміч” – Рівне
25ВО «Самопоміч», очільниця обласного осередкуобластьАлла Лосік
26ВО «Самопоміч», очільник міського осередкумістоМар’ян ГодаМар’ян Года

 

Найпопулярніші сторінки 

Якщо аналізувати лише сторінки політичних партій, то на Рівненщині найбільш активними за кількістю контенту в Facebook  є обласні сторінки партій «Європейська Солідарність», «Голос», ВО «Батьківщина» та «Слуга народу» в Facebook. Загалом за квітень на сторінці «Європейської Солідарності» було опубліковано 70 повідомлень, на сторінці «Голосу» − 56. На сторінках «Слуги народу» та ВО «Батьківщина» − по 50. 

Найбільше власного контенту у квітні продукували на сторінках обласної організації «Європейської Солідарності» та ВО «Батьківщина». На сторінці кожної з цих партій було опубліковано по 32 повідомлення.

Далі по рейтингу «Партія Шарія» – 15 повідомлень та 8 репостів за квітень 2020 року.

Найбільш активно поширює інформацію на власну сторінку рівненський «Голос». Всього у квітні було зроблено 47 репостів. Друга за цим показником «Європейська солідарність» (32 репости), третя – «Слуга народу» (23 репости). 

Цікаво, що з 20 повідомлень, які були опубліковані на сторінці «Опозиційної платформи – За життя» всі були репостами. Партія не опублікувала жодного власного повідомлення. 

Найменш активною в соціальних мережах в області є ВО «Свобода». Проте варто зазначити, що партія має 2 сторінки в Facebook, в одній з яких дописи можуть публікувати й учасники групи. Тому до уваги беремо лише сторінку, де партійна структура публікує дописи від свого імені. Отже, за квітень 2020 року на сторінці ВО «Свобода» − Рівненська обласна організація з’явилось 8 публікацій та 1 репост. 

Окрім цього, варто зазначити про неактивні сторінки політичних партій. У Рівненській області таких дві – сторінка Аграрної партії та Радикальної партії Олега Ляшка. 

Окрім офіційних сторінок політичних партій окрему увагу також варто приділити народним депутатам, очільникам місцевих осередків та колишнім народним депутатам. Найактивнішим дописувачем у соціальній мережі Facebook є колишній народний депутат від Радикальної партії Олега Ляшка – Андрій Лозовий. Так, колишній нардеп за квітень 2020 року опублікував 135 постів та зробив 18 репостів. Варто зазначити, що Андрій Лозовий, окрім особистого акаунта, має Facebook-сторінку, у якій за квітень було опубліковано 39 постів та зроблено 2 репости. 

Друге місце за кількістю власного контенту посідає чинний народний депутат-мажоритарник Олександр Аліксійчук. Депутат від «Слуги народу» за квітень опублікував 46 власних постів та зробив 10 репостів. Окрім цього, у народного депутата є Instagram-акаунт,  де протягом аналізованого періоду було опубліковано 11 постів.

Трійку найактивніших представників політичних партій закриває Дмитро Соломчук, теж представник партії «Слуга народу». У народного депутата є три канали комунікації: Facebook, Instagram та Telegram. Переважна більшість дописів Дмитра Соломчука –  у соціальній мережі Facebook, де за цей час депутат опублікував їх 43. Натомість у Telegram-каналі – 39, а в Instagram – лише 7.

Політичні партії та їхні представники у квітні здебільшого писали про ситуацію із захворюванням на COVID-19 та боротьбу з ним. Деякі народні депутати активно поширювали інформацію від Міністерства охорони здоров’я України та Центру громадського здоров’я. Окрім цього, активно інформували виборців про свою позицію щодо важливих законопроєктів, які розглядалися в парламенті в квітні. 

Щодо аудиторії, то найбільша в обласної сторінки «Слуга народу» в Facebook – трохи більше 15 тисяч. Варто також зазначити, що партія має акаунт у соціальній мережі Instagram, який налічує 1 528 підписників. На другому місці – ВО «Батьківщина» (2 759 осіб), на третьому – «Європейська Солідарність» (2 625). Найменш популярними є сторінки Радикальної партії Олега Ляшка (514) та Партії Шарія (90).

Серед політиків найпопулярніша сторінка в Дмитра Соломчука – налічує 23 тисячі вподобань у Facebook. Також депутат має 1 000 підписників в Instagram. Наступний за популярністю – Олександр Ковальчук, сторінка якого має 2 528 вподобань. Закриває трійку лідерів Олександр Аліксійчук: сторінка депутата має 2 419 вподобань.

 

Найпопулярніші та найактивніші сторінки політичних партій Рівненщини в соціальних мережах*

Назва партіїРівеньСоцмережаКількість дописівКількість поширеньКількість вподобань
1Слуга НародуобластьFacebook272315 376
2ВО «Батьківщина»областьFacebook32182 759
3Європейська СолідарністьобластьFacebook32382 625
4ВО «Свобода»областьFacebook811 557
5ГолособластьFacebook9471 091
6Опозиційна платформа – За життяобластьFacebook020962
7Партія ШаріяобластьFacebook15890
8Слуга народуобластьInstagram201 557
9Голособласть Instagram40719

*дані за квітень 2020 року

 

Найпопулярніші та найактивніші сторінки політиків Рівненщини в соціальних мережах* 

Ім’я та прізвище політикаСтатуcСоцмережаКількість дописівКількість поширеньКількість вподобань
1Дмитро СоломчукНародний депутатFacebook43023 807
Instagram701 024
2Олександр КовальчукНародний депутатFacebook31242 528
Instagram70374
3Олександр АліксійчукНародний депутатFacebook 46102 419
Instagram110348
4Андрій ЛозовийКолишній народний депутатFacebook3921 995
Instagram1001 482
5Сергій ЛитвиненкоНародний депутатFacebook1111 566
Instagram00221
6Соломія БобровськаНародна депутаткаFacebook357926
Instagram601 192
7Роман ДенисюкОчільник обласного осередку партії «Голос»Facebook910713
Instagram30318
8Сергій ЄвтушокКолишній народний депутатInstagram30934

*дані за квітень 2020 року

 

За додатковою інформацією звертайтеся:

Михайло Балик, обласний координатор спостереження за виборами Громадянської мережі ОПОРА в Рівненській області

тел.: 093 833 83 45

e-mail: rivne@opora.org.ua

 

Довідково: Громадянська мережа ОПОРА проводить моніторинг інституційного розвитку політичних партій України. До вибірки потрапили політичні партії, які на останніх парламентських виборах отримали 2% і більше голосів виборців на свою підтримку, а також регіональні політичні партії, які продемонстрували високий результат підтримки на останніх місцевих виборах в Україні. Опис особливостей регіонального партійного будівництва та оцінка стану розвитку політичних партій відбуваються на основі аналізу доступної публічної інформації та відкритих даних. Матеріал підготовлений завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), та може не відображати позицію USAID чи Уряду США.