Техніку на 200 мільйонів ЦВК нарешті передала місцевим адміністраціям

Дата: 12.09.2014

cvkБільше 30 тисяч програмно-апаратних комплекси для відеоспостереження під час виборів народних депутатів 28 жовтня 2012 року було закуплено і встановлено у виборчих дільницях по всій Україні. Вартість одного програмно-апаратного комплексу становить 6 086 грн. Тільки сама техніка вартувала бюджету майже 200 мільйонів гривень. Загалом ж на кампанію відеоспостереження було витрачено майже мільярд гривень. Протягом майже двох років техніка знаходилась на недоторканному зберіганні в місцевих адміністраціях, аж поки Центральна виборча комісія, нарешті, після численних звернень місцевих адміністрацій, не передала їм в розпорядження ті програмно-апаратні комплекси.

Отож, постановою Центральної виборчої комісії від 9 липня 2014 року прийнято рішення передати зі сфери управління Комісії до сфери управління обласних та Київської міської державних адміністрацій 28 179 програмно-апаратних комплексів та обладнання системи відеоспостереження. Місяць до того ЦВК погодила використання 1 957 програмно-апаратних комплексів системи відеоспостереження, відеозапису і трансляції зображення для потреб органів ведення та регіональних органів адміністрування Державного реєстру виборців обласним, Київській міській державним адміністраціям.

Історія «камерного» питання або Мільйони на вітер 

Кампанія відеоспостереження під час виборів нардепів 28 жовтня 2012 року була протягнута в Верховній Раді тодішнім депутатом від Партії регіонів Владиславом Забарським, автором законопроекту “Про особливості забезпечення відкритості, прозорості і демократичості виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року” та “Про внесення змін до закону України “Про державний бюджет на 2012 рік”.

Громадянська мережа ОПОРА тоді публічно заявила, що вказаний законопроект є невдалою спробою скопіювати закордонний досвід із забезпечення прозорості і відкритості виборчого процесу http://oporaua.org/news/1566-opora-ocinyly-zakonodavchi-novaciji-lpro-veb-kameryr-na-dilnycjah  

Незважаючи на негативний висновок Головного науково-експертного управління Верховної Ради України, депутати законопроект підтримали. Кабмін виділив на сумнівну кампанію майже мільярд гривень.

До речі, встановленням камер відеоспостереження на дільницях під час виборів до Верховної Ради України в жовтні займалась компанія, яка обслуговувала минулі президентські вибори в Росії за 3,5 млрд грн, а саме: ПрАТ “Сітронікс інформаційні технології України”.

Після виборів координатор виборчих та політичних програм Громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська наголосила, що вказані “камери – це приклад “фасадної” демократії”. http://oporaua.org/en/video/article/4015-olga-ajvazovska-qvideokamery-na-vyborah-ce-pryklad-qfasadnojiq-demokratijiq

У вересні 2013 року Рахункова палата України визнала систему відеоспостереження на виборах, яка обійшлася бюджету в 955,3 млн грн, неефективною. «На створення і функціонування системи відеоспостереження на виборчих дільницях під час виборчої кампанії 2012 року неефективно витрачено 955,3 млн грн, оскільки, за даними ЦВК, отримані відеоматеріали практично не використовувалися. Враховуючи, що застосування відеоспостереження при наступних виборчих кампаніях або будь-яким іншим способом чинним законодавством не передбачено, подальша доля даної системи залишається незрозумілою», – повідомили в Рахунковій палаті.

Після виборів 2012 року ініціатор мільярдного відеоспостереження Владислав Забарський обіцяв, що обладнання для відеоспостереження, яке встановлювали спеціально на день голосування на парламентських виборах в Україні, можуть використовувати під час президентської кампанії 2015 року.

Однак закон так був прописаний, що та кампанія з відеоспостереження виявилась одноразовою, бо здійснювалась у відповідності до закону, який передбачав застосування техніки тільки під час голосування 28 жовтня 2012 року. А для використання техніки на наступних виборах, мають бути відповідні рішення, постанови тощо. І взагалі за камери та супутню техніку якось забули. А це, ще раз наголосимо, більше 32 тисяч комплектів техніки.

Під час підготовки до позачергових президентських виборів 25 травня 2014 року про програмно-апаратні комплекси теж не згадали.

Використати за призначенням

ОПОРА написала інформаційний запит до Центральної виборчої комісії з приводу зазначених програмно-апаратних комплексів.

У відповіді на запит йдеться, що придбання програмно-апаратних комплексів здійснювалося Комісією в централізованому порядку із розрахунку по одному програмно-апаратному комплексу для кожної звичної виборчої дільниці. Загалом ЦВК придбала 32 192 програмно-апаратні комплекси. Вартість одного програмно-апаратного комплексу становить 6 086 грн. Вказане обладнання тоді знаходилось на балансі ЦВК.

«Згідно з Порядком використання програмно-апаратних комплексів та обладнання системи відеоспостереження, відеозапису і трансляції зображення, затвердженим постановою ЦВК від 19 листопада 2012 року № 1968, після завершення роботи системи відеоспостереження зберігання програмно-апаратних комплексів забезпечується відповідно Радою міністрів АРК, обласними, Київською, Севастопольською міськими РДА на підставі укладених із ЦВК договорів про безоплатне їх зберігання.

Умовами договорів, укладених між ЦВК та ОДА, передбачено, що ОДА несуть відповідальність за збереження, утримання в цілісності програмно-апаратних комплексів, вживають необхідних заходів для забезпечення їх схоронності.

Враховуючи звернення Київської міської, обласних державних адміністрацій, ЦВК вирішується питання щодо можливості безоплатної передачі програмно-апаратних комплексів зі сфери управління Комісії до сфери їх управління.

На сьогодні Комісією отримано погодження Міністерства фінансів України, Міністерства економічного розвитку та торгівлі, Фонду держмайна та надіслано відповідне звернення до КМУ для остаточного вирішення цього питання.

Крім того, відповідно до постанови ЦВК від 28 березня 2014 року № 118 Комісією погоджено використання Херсонською ОДА шести програмно-апаратних комплексів системи відеоспостереження, відеозапису і трансляції зображення за умови внесення відповідних змін до договору про безоплатне відповідальне зберігання програмно-апаратних комплексів, укладеного між ЦВК та Херсонською ОДА».

23 червня Центральна виборча комісія вирішила «погодити використання програмно-апаратних комплексів системи відеоспостереження, відеозапису і трансляції зображення для потреб органів ведення та регіональних органів адміністрування Державного реєстру виборців Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Київській, Кіровоградській, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській обласним, Київській міській державним адміністраціям у кількості згідно з розрахунками після укладення додаткових угод до договорів про безоплатне відповідальне зберігання програмно-апаратних комплексів системи відеоспостереження щодо умов використання таких комплексів

У відповіді на черговий запит ЦВК йдеться, що тією ж постановою Центральної виборчої комісії погоджено використання 1 957 програмно-апаратних комплексів системи відеоспостереження, відеозапису і трансляції зображення для потреб органів ведення та регіональних органів адміністрування Державного реєстру виборців обласним, Київській міській державним адміністраціям.

Також, «враховуючи, що Законом України “Про особливості забезпечення відкритості, прозорості та демократичності виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, іншими нормативно-правовими актами не передбачено повторного використання системи відеоспостереження під час проведення будь-яких інших виборів або референдумів в Україні, численні звернення обласних державних адміністрацій щодо передачі програмно-апаратних комплексів для потреб регіонів та з метою забезпечення ефективного використання державного майна, погодження Міністерства фінансів України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Фонду державного майна України», постановою Центральної виборчої комісії від 9 липня 2014 року прийнято рішення передати зі сфери управління Комісії до сфери управління обласних та Київської міської державних адміністрацій 28 179 програмно-апаратних комплексів та обладнання системи відеоспостереження.

На сьогодні зі сфери управління Комісії до сфери управління 19 обласних державних адміністрацій передано 19 443 програмно-апаратні комплекси системи відеоспостереження, йдеться у відповіді. Отож з дати підписання акта приймання-передачі обласні державні адміністрації отримали право на управління зазначеним майном.

Громадянська мережа ОПОРА наголошує на важливості  прозорості процесу  інвентаризації вказаних програмно-апаратних комплексів та необхідність громадського контролю за процесом передачі та використання вказаної техніки.

Детальніше:
Надія (Вірна) Бабинська, тел.: +380502104847, virna(at)opora.org.ua

Довідково:

Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль.