У Рівному обговорили проект нового Регламенту міської ради

Дата: 19.04.2016

IMG 9529

Місто Рівне – єдиний обласний центр в Україні, де міська рада досі працює за старим Регламентом, затвердженим ще депутатами минулого скликання. Проте, завдяки якісній спільній роботі громадських активістів та депутатів міської ради, у Рівному напрацювали проект нового Регламенту, який може стати одним з найкращих в Україні.

 

У понеділок, 18 квітня, активісти Громадянської мережі ОПОРА спільно з іншими представниками робочої групи, яка працювала над проектом Регламенту, презентували документ, його основні положення й розповіли про те, які можливості він дасть депутатському корпусу та пересічним рівнянам.

В основу документу увійшли кращі практики місцевого самоврядування України, найбільш прогресивні норми Регламенту міської ради попереднього скликання, а також проект Регламенту, розробленого експертними організаціями – Інститутом політичної освіти та Українським незалежним центром політичних досліджень.

На початку року, 12 січня, ми презентували попередній проект Регламенту, який отримав позитивну оцінку експертів Українського незалежного центру політичних досліджень та Інституту політичної освіти. Після того багато депутатів міськради надіслали свої пропозиції, які впродовж цього часу обговорювалися на відкритих засіданнях. Сьогодні ми вийшли на остаточну редакцію нового Регламенту, хочемо її обговорити та наголошуємо на тому, що Регламент необхідно якнайшвидше приймати, адже норма Закону, що вимагає затвердження Регламенту на другій сесії міської ради, уже була порушена. Друга сесія завершилася, а питання Регламенту не було розглянуте, – пояснив аналітик Громадянської мережі ОПОРА Анатолій Бондарчук.

IMG 9541

Один з ініціаторів розробки нового Регламенту, голова постійної комісії з питань Регламенту, депутатської діяльності та етики Рівненської міської ради Олександр Чубай, розповів про основні переваги нового Регламенту. Зокрема, як зазначив депутат, у ньому значно спрощена процедура подання проектів рішень, процедура їх візування та включення проекті рішень до порядку денного, адже наразі проекти рішення можуть «лежати» в міськраді по півроку й залишатися нерозглянутими.

Якщо проект рішення підготовлений депутатом чи керівником виконавчого органу, він подається до секретаря міської ради. Далі є два дні, аби юристи апарату Ради проаналізували його, дали своє заключення, і в цей же термін проект рішення має бути оприлюднений. Після цього є тридцять днів для того, аби цей проект рішення був завізований п’ятьма особами – керівником виконавчого органу, який готує проект рішення, юристом апарату ради, профільним заступником міського голови, головою профільної комісії та секретарем міської ради. Далі проект рішення має бути винесений на розгляд сесії міської ради, – розповів Олександр Чубай.

Крім того, за словами Олександра Чубая, в Регламенті враховані норми Закону України щодо невідкладного прийому депутатів та голосування депутатських запитів, детально прописані функції Погоджувальної наради, й прописані норми з підвищення публічності роботи Рівнеради – обов’язкова он-лайн трансляція засідань ради та виконавчого комітету, оприлюднення аудіозапису засідання Рівнеради й створення електронних приймалень депутатів на сайті міської ради.

InfografikaRivne

Як наголосив депутат Рівнеради Микола Бляшин, новий Регламент відкриває чимало можливостей для громадян.

Перше: кожен зможе зайти на сесію Рівнеради, відкрито, без поліції чи будь яких записів, перепусток чи необхідності когось просити. Кожен мешканець зможе зайти на засідання будь-якої комісії міської ради, наприклад земельної чи бюджетної. Кожен зможе зайти на засідання Виконавчого комітету. Таким чином Регламент відкриває можливості кожній людині побачити як працюють ті, кого вони обрали. Друге: кожен мешканець міста зможе дізнатися про рух його питання, подивитися коли воно зареєстроване, де воно проходить візування, які строки розгляду й, найголовніше, побачити хто і де зволікає та перешкоджає в реалізації його прав. Третє: кожен зможе подивитися як депутати голосували за вирішення його питання, який депутат яку кнопку натиснув. Четверте: новий Регламент дозволить підвищити якість рішень, тому що до кожного рішення має бути пояснювальна записка. Тому можна зрозуміти яка необхідність прийняття того чи іншого рішення, чи розглядались ці питання раніше, чи будуть витрати бюджету. І останнє: порушення процедури прийняття рішення може мати наслідком скасування самого рішення, а це важливий елемент контролю за діяльністю міської ради з боку громадянського суспільства, – пояснив Микола Бляшин.

За словами громадського активіста Сергія Пінчука, новий Регламент міської ради має змінити життя рівнян на краще, адже дає більше можливостей як місцевим депутатам, так і мешканцям міста.

Існуючий Регламент дозволяє міському голові керувати сесією і депутатами практично в ручному режимі, що часто призводить до маніпулювання. Новий Регламент мінімізує такі можливості, адже збалансовує повноваження депутатів і міського голови під час підготовки та проведення сесії. Це не просто «правила гри» для депутатів, не просто порядок подання і розгляду проектів рішень. Громадяни отримають змогу безпосередньо подавати проекти рішень на сесію Рівнеради, отримають більше можливостей для доступу до інформації і комунікації зі своїми депутатами. Новий Регламент – це той інструмент, який дозволить зробити місто Рівне кращим, – наголосив громадський активіст Сергій Пінчук.

IMG 9536

Експерт Українського незалежного центру політичних досліджень Іван Лукеря, що також взяв участь у роботі круглого столу, висловив думку, що в разі прийняття новий Регламент Рівнеради може стати одним з кращих в Україні.

Тут враховані кращі практики організації роботи ради, які були застосовані впродовж останніх років в Україні та усі останні законодавчі зміни, які вносилися, зокрема, до Законів України «Про місцеве самоврядування», «Про статус депутатів місцевих рад» та «Про доступ до публічної інформації», тобто Регламент відповідає всім нормам чинного українського законодавства. По максимуму в тексті Регламенту врахована вся та інформація, яка має оприлюднюватися на офіційному сайті Рівнеради, тому якщо цей Регламент буде ухвалений, то це буде один з найкращих Регламентів серед усіх міст обласних центрів в Україні, – підсумував Іван Лукеря.

В ході роботи Круглого столу були озвучені ще деякі поправки до тексту нового Регламенту, зокрема враховані пропозиції юриста контрольного відділу Рівнеради Миколи Полюховича та начальника управління земельних відносин Рівненського міськвиконкому Сергія Таргонія.

Варто зазначити, що після Круглого столу, відбулося засідання Погоджувальної наради за участю керівників депутатських фракцій Рівнеради, міського голови та громадських активістів, що брали участь у підготовці нового Регламенту. В результаті Погоджувальна нарада ухвалила рішення про винесення питання про затвердження нового Регламенту на розгляд сесії Рівнеради.

___________________________
Прес-служба
Громадянської мережі ОПОРА