У Здолбунівській міській ТВК одразу три відмови у реєстрації партійних списків

Дата: 25.09.2020

24 вересня Здолбунівська міська ТВК прийняла ряд постанов, якими відмовила у реєстрації списків кандидатів у депутати на перших виборах до Здолбунівської міської ради двом партіям – «Слуга Народу» і «Наш Край» через недотримання гендерних квот та партії «Голос» через перевищення кількості друкованих знаків  у передвиборній програмі.

За словами Валентини Мерзлікіної, заступниці голови Здолбунівської міської ТВК, подані партіями документи розглядалися вже на засіданні комісії усіма її членами. Тоді ж партії і були повідомлені про неточності. 

З головою Здолбунівської міської ТВК Іриною Лук’янчук ОПОРІ не вдалося поспілкуватися 25 вересня: вона відмовилася надавати коментар у зв’язку із зайнятістю і попросила зателефонувати в понеділок, 28 вересня.

 

Відмова «Голосу»

У постанові Здолбунівської міської ТВК № 18 від 24.08.2020 року зазначено, що при вивченні поданих на реєстрацію депутатів місцевої ради документів було встановлено, що передвиборна програма Рівненської обласної територіальної організації політичної партії «Голос» складається з 15 422 (п’ятнадцяти тисяч чотириста двадцяти двох) символів без пробілів. Таким чином, на підставі пункту 2 частини 1 статті 230 та в поєднанні з пунктом 4 частини 1 статті 222 Виборчого кодексу України комісія постановила відмовити організації партій у реєстрації кандидатів у депутати на перших виборах до Здолбунівської міської ради.

Представник Рівненської обласної територіальної організації політичної партії «Голос» Микола Бляшин зазначає: «23 вересня ми подали документи. В нас є довідка, що документи прийняті. Відповідно, 24 вересня ми подали клопотання, оскільки в програмі партії допущена технічна помилка. Здолбунівська комісія, розглянувши наші документи прийняла рішення про відмову, а клопотання про усунення неточностей, наскільки я розумію, відхилила. Станом на сьогодні голова Здолбунівської міської комісії пані Лук’янчук, яка є суб’єктом подання, як я розумію, політичної партії «Європейська солідарність», де-факто навіть не дає нашим членам комісії ознайомитись з нашими документами. Вони закриті в сейфі, а голова комісії каже, що доступу немає, бо там персональні дані. Я вважаю, що пані Лук’янчук в цьому випадку не повинна так діяти. Відповідно до норм Кодексу кожен член комісії має право ознайомитись з документами. Це безумовне право нашого члена комісії взяти наші ж документи та з ними ознайомитись стільки часу, скільки вона вважатиме за потрібне».

Щодо оскарження рішення про відмову комісії представник також зауважив: «Думаю, що будемо оскаржувати, але для того щоб мати остаточне рішення, нам потрібно щоб пані Лук’янчук все ж таки виконала вимоги закону, забрала перешкоди і всі члени комісії могли працювати відповідно до норм закону, зокрема, наш член комісії, який поданий від нашої партії міг ознайомитись з тими документами. Тому що треба ознайомитись з документами, зрозуміти яка ситуація з ними, для того щоб бачити перспективи судового оскарження. Ми вважаємо, що в цьому випадку право особи обирати і бути обраним є конституційним і будь-які перешкоди, які є формальними або надуманими можуть вчинятись або з політичних, або якихось інших мотивів».

Пункт 4 частини 1 статті 222 Виборчого кодексу України визначає, що виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті, сільська, селищна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати, включених до єдиного та територіальних виборчих списків організації партії, за умови отримання нею документів, зокрема, передвиборної програми організації партії, викладеної державною мовою, обсягом до 4000 друкованих знаків, затвердженої зборами, конференцією організації партії, на паперових носіях, засвідченої підписом керівника організації партії і скріпленої печаткою організації партії, організації партії вищого рівня або печаткою партії, та в електронному вигляді.

Пункт  2 частини 1 статті 230 Виборчого кодексу України вказує, щотериторіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі відсутності хоча б одного з документів, зазначених у пунктах 1-5 частини першої статті 222, пунктах 124 частини першої статті 223 цього Кодексу, невідповідності таких документів вимогам цього Кодексу (в тому числі щодо розміру грошової застави).

Разом з тим, абзац 1 та 3 частини 3 статті 230 Виборчого кодексу України вказує, що помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію документах, якщо їх наявність не є перешкодою для розуміння змісту викладених відомостей, не є підставою для відмови в реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Виявлені недоліки у поданих документах можуть бути усунуті шляхом подання не пізніше наступного дня після отримання зазначеного повідомлення уточнених або інших документів для реєстрації кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

 

«Слуга Народу» і «Наш Край» друзі по нещастю

В обох партій міська ТВК виявила недотримання гендерних квот у єдиному виборчому списку кандидатів, тільки у різних п’ятірках.

Так, у Постанові Здолбунівської міської ТВК № 19 від 24.08.2020 року зазначено про те, що у єдиному виборчому списку кандидатів, висунутих Рівненською обласною організацією політичної партії «Слуга Народу» у першій п’ятірці кандидатів (місцях з першого по п’яте) присутні чотири особи чоловічої та одна особа жіночої статі. Таким чином, на підставі пункту 1 частини 1 статті 230 та в поєднанні з абзацом 1 частини 9 статті 219 Виборчого кодексу України комісія постановила відмовити у реєстрації всіх кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради, включених до виборчих списків (єдиного та територіального) Рівненської обласної організації  політичної партії «Слуга Народу». 

На момент публікації матеріалу отримати коментар від партії «Слуга Народу» щодо цієї ситуації представникам ОПОРИ не вдалося. 

У Постанові Здолбунівської міської ТВК № 23 від 24.08.2020 року зазначено про те, що у єдиному виборчому списку кандидатів, висунутих Рівненською обласною організацією політичної партії «Наш край» у третій п’ятірці кандидатів присутні п’ять осіб однієї статі (жіночої). Таким чином, на підставі пункту 1 частини 1 статті 230 та в поєднанні з абзацом 1 частини 9 статті 219 Виборчого кодексу України комісія постановила відмовити у реєстрації всіх кандидатів у депутати Здолбунівської міської ради, включених до виборчих списків (єдиного та територіального) Рівненської обласної організації  політичної партії «Наш Край». 

Андрій Сайчук, представник партії «Наш Край» так коментує для ОПОРИ ситуацію: «Наскільки мені відомо, то там в одному з територіальних списків порушена гендерна квота. Станом на зараз ми вивчаємо це питання, якщо будемо бачити, що в цьому є наша провина, то не будемо подавати позов».

Пункт 1 частини 1 статті 230 Виборчого кодексу України визначає, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації всіх кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій політичних партій або до переліку кандидатів у депутати в багатомандатних виборчих округах на відповідних місцевих виборах, у разі порушення встановленого цим Кодексом порядку висування кандидатів, у тому числі перевищення встановленої цим Кодексом кількості кандидатів у депутати у єдиному виборчому списку та територіальному виборчому списку організації партії на виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), кандидатів у депутати в кожному багатомандатному окрузі на виборах депутатів сільських, селищних, міських рад (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч), які можуть бути висунуті організаціями партій.

Абзац 1 частини 9 статті 219 Виборчого кодексу України  визначає, що під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п’ятірці (місцях з першого по п’яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі).

Раніше ОПОРА вже розповідала про важливість дотримання гендерних квот у партійних списках та механізм гендерного розподілу кандидатів.

 

За коментарями звертайтеся:

Михайло Балик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області

тел.: 0938338345

e-mail: rivne@opora.org.ua

 

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.