Військові дії на Донбасі і допомога учасникам АТО – основні теми «джинси» в друкованих ЗМІ Рівненщині

Дата: 29.09.2014
hazetaУ рамках кампанії спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України Громадянська мережа ОПОРА провела аналіз інформаційних повідомлень у друкованих ЗМІ Рівненської області, в яких виявлені ознаки політичної реклами. Звичайно, наявність «джинси», напередодні виборів нікого не дивує, проте цьогорічні повідомлення мають свою специфіку. Основною темою, яку обрали партії та кандидати для своєї реклами, є військові дії на сході України. Також висуванці через ЗМІ розповідають про свої виборчі програми та звітуються про власну діяльність.

 
Основними замовники агітаційних матеріалів на цьому тижні стали: ВО «Батьківщина», Радикальна партія Олега Ляшка, кандидати – Юрій Вознюк, Олесій Муляренко, Василь Яніцький, Андрій Татарук, Микола Капінос, Дмитро Якимець.
Найбільші за обсягом статті замовила політична партія ВО «Батьківщина». Темою повідомлень стали Закон “Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей”, а також референдум про вступ до НАТО. Окремо у ЗМІ поширена інформація про Миколу Капіноса, що йде мажоритарником по 152-ому (м. Рівне) виборчому окрузі за підтримки ВО «Батьківщина».
 
Олег Ляшко через газети розповідає чому йде на вибори до Верховної Ради, а також першочергові завдання, які реалізуватиме його партія у новому парламенті.
 
Найбільше згадок у ЗМІ про кандидатів депутати Юрія Вознюка, що балотується по 153-ому виборчому окрузі (місто Острог, частина міста Рівного, Гощанський, Корецький, Острозький, Рівненський райони) як представник «Народного фронту». Одразу три ідентичні статті про кандидата вийшли цього тижня. Матеріал «Його намагався купити та залякати «режим Януковича», але він не здався та не став «тушкою»!» акцентує увагу на здобутках Юрія Вознюка як діючого депутата Верховної Ради.
 
У своїй політичній рекламі кандидати також часто використовують діяльність власних благодійних фондів, громадські організації, та навіть підприємств.
 
Зокрема, Дмитро Якимець, кандидат-самовисуванець по 152-ому виборчому округу (м. Рівне), через газети розповідає про організацію «Рівненський громадський контроль», засновником якої є сам Дмитро Якимець. Громадська організація допомагає рівнянам вирішувати локальні проблеми житлового господарства, надає юридичні консультації.
 
Василь Яніцький, що йтиме на вибори по 155-ому округу (м. Кузнецовськ, Володимирецький, Дубровицький, Зарічненський, Рокитнівський райони) як самовисуванець, пише про власний Благодійний фонд «Наш край». В останніх випусках газет мова йде про допомогу фонду учасникам АТО, госпіталям, військкоматам та волонтерам. Також у статтях розкривається позиція кандидата стосовно військовий дій.
 
В інтерв’ю одразу двом виданням Олексій Муляренко, кандидат по 153-ому виборчому окрузі (місто Острог, частина міста Рівного, Гощанський, Корецький, Острозький, Рівненський райони) від Блоку Петра Порошенка, розповідає про допомогу його фірми «Сталь-М» у ремонті військових машин. Також підприємство нараховує 5 % свого прибутку на допомогу армії.
 
Загалом у рамках моніторингу проаналізовано наступні видання: «Рівне Вечірнє», «Рівне Ракурс», «Вільне слово», «Рівне Експрес», «7 днів», «Рівненська газета», «Правда Рівненська». Проаналізувавши сім найтиражніших обласних видань, Громадянська мережа ОПОРА не виявила жодного маркування замовних статей, що може свідчити про те, що дані матеріали були проплачені не з виборчих фондів. Відповідно до п.6-7 ст. 68 ЗУ «Про вибори народних депутатів України», передвиборча агітація здійснюється за кошти виборчих фондів кандидатів та політичних партій. Використання власний коштів партій, кандидатів у депутати чи коштів з інших джерел для проведення передвиборчої агітації, у тому числі з ініціативи виборців, забороняється. Надання друкованих площ у друкованих засобах масової інформації суб’єктам виборчого процесу здійснюється з додержанням принципу рівних умов.
 
Janickij
 
 
Kapinos
 
ljashko
 
mularenko
 
timoshenko111
 
За детальнішою інформацією звертайтесь до
Координатора спостереження за Позачерговими виборами народних депутатів України у Рівненській області
Анатолія Бондарчука
т. (096) 918-74-08
 
Довідково:
 
Позачергові вибори народних депутатів України проводяться у загальнодержавному багатомандатному окрузі та 213-ти одномандатних виборчих округах на всій території України. Разом з тим, відповідно до ст.8 Закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», вибори не організовуються і не проводяться на тимчасово окупованій території АР Крим (округи №1-10) і м. Севастополь (округи №224-225).
 
Громадське спостереження ОПОРИ – це сфера діяльності мережі, спрямована на об’єктивну оцінку процесу підготовки та проведення виборів, а також на запобігання порушенням виборчого законодавства через ефективно організований громадський контроль. Починаючи з вересня, ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за позачерговими виборами народних депутатів України. Організація співпрацює з понад 200 довготерміновими спостерігачами, які стежать за перебігом кампанії у всіх регіонах країни. У день голосування, 26 жовтня, до них долучаться ще більше 2 000 активістів для здійснення швидкого статистичного підрахунку голосів.