Як громадяни ставляться до легалізації медичного канабісу: результати консультації

Дата: 16.08.2023

Найбільші прихильники легалізації медичного канабісу – люди, які обізнані в його лікувальних властивостях або ж мають знайомих, що потребують ліків на його основі. Про це свідчать результати публічної консультації, яку проводили студенти-політологи Національного університету «Острозька академія» спільно з народним депутатом Олександром Ковальчуком.


Публічна консультація щодо проєкту закону № 7457 проводилася в липні. Її метою було детальніше вивчити ставлення громадян до легалізації медичного канабісу, дослідити пов’язані з цим чутливі моменти, перестороги та думки людей, щоб сформувати пропозиції, які можуть покращити законопроєкт № 7457.

В рамках консультації організатори провели опитування людей, а його результати обговорили з експертами 21 липня у Рівному у Молодіжному просторі «НОТА».

До опитування долучилися 328 людей. Як показують результати, легалізацію медичного канабісу в Україні підтримують 66,5% респондентів (відповіді «Так» і «Скоріше так, ніж ні»).

63,1% респондентів знають різницю між медичним і побутовим канабісом. 72,56% респондентів знають симптоми, від яких позбавляє медичний канабіс. 30,18% знають людей, які потребують ліків на основі медичного канабісу, серед них найбільше, а саме 71% це знайомі чи друзі.

72,25% респондентів вважають, що ліки на основі медичного канабісу можуть бути корисними для військових (відповіді «Так» і «Скоріше так, ніж ні»). Не вважають, що ліки на основі медичного канабісу можуть бути корисними для військових 21,65% респондентів (відповіді «Ні» і «Скоріше ні, ніж так»). 58,33% респондентів-військовослужбовців вважають, що ліки на основі медичного канабісу можуть бути корисними для військових (відповіді «Так» і «Скоріше так, ніж ні»).

Найменшу підтримку легалізації канабісу висловлюють люди віком від 61-70 – 40,54% респондентів (відповіді «Так» і «Скоріше так, ніж ні»). Респонденти, що найбільш обізнані в лікувальних властивостях медичного канабісу або ж мають знайомих людей, що потребують ліків на його основі – найбільші прихильники легалізації медичного канабісу.

Щодо ризиків, які вбачають у легалізації канабісу опитані громадяни, то вони виглядають так:

  • з’явиться продаж медичного канабісу на чорному ринку – 53%
  • доступ до наркотиків в Україні стане легшим – 40,2%
  • збільшиться попит на психоактивні речовини немедичного спрямування – 29,3%
  • легалізація медичного канабісу створить умови для легалізації інших наркотичних речовин – 17,7%.
  • немає ризиків – 16,7%.

Під час експертної зустрічі, яка відбулася 21 липня, запрошені мали нагоду обговорити ставлення суспільства до легалізації канабісу та пов’язані із цим ризики.

На думку народного депутата Олександра Ковальчука результати опитування показують загальну тенденцію, яка існує в країні щодо цього питання.

Присутні лікарі висловили свою підтримку законопроєкту. Зокрема, головний лікар Рівненського обласного протипухлинного центру Григорій Максим’як зазначив: “Канабіс – це не проблема, а її вирішення. Онкохворі люди – одна з тих категорій людей, які найбільше потребують ліків на основі медичного канабісу”. 

Також він зауважив, що в Україні використовують морфін, проте чомусь бояться легалізації канабісу. Однак вироблення ліків на основі морфіну є в рази дорожчим за канабіс. 

Разом з тим Григорій Максим’як розповів, що при лікуванні такими речовинами хворі не стають наркоманами, адже наркотична залежність від канабісу дорівнює залежності від куріння тютюнових виробів. А ліки на основі медичного канабісу можуть бути розроблені у різних формах, таких як таблетки, краплі, або ж бути у складі печива. 

Головний лікар Рівненської обласної клінічної лікарні імені Юрія Семенюка  Віктор Ткач теж підтримав легалізацію медичного канабісу і зазначив, що з боку держави повинен бути жорсткий контроль за виробленням і зберіганням ліків на основі канабіноїдів. 

“Канабіс – це природна трава, подарована нам Богом, отже, вона є благом, яке допомагає людям зцілитися”, – зазначив про ставлення до використання канабісу в медичних цілях капелан Володимир Тимків.

Мар’яна Рева, голова правління Благодійного фонду «Скарбниця Надії», який опікується  тяжкохворими дітьми, також виступила за легалізацію медичного канабісу. Вона зазначила, що ліки на основі канабісу розробляються у виді олій, тому їх легко застосовувати для приглушення симптомів у дітей при онкохворобах та епілепсії зокрема.  Також вона розповіла, що серед дітей не простежується ефекту звикання до таких ліків, а напади епілепсії стаються значно рідше при вживанні канабіноїдновмісних ліків. Основна теза Мар’яни: “Не потрібно багато доопрацьовувати (примітка автора – мається на увазі законопроєкт). Треба легалізовувати!”

Голова Української асоціації медичного канабісу Геннадій Шабас, який долучився до експертної зустрічі онлайн, теж висловився за якнайшвидшу легалізацію медичного канабісу в Україні, оскільки, за його словами, наразі близько 6 мільйонів українців потребують ліків на його основі. Також він запропонував внести до законопроєкту правку – забрати квоту на ввезення сировини для виробництва ліків на основі канабісу до 2028 року, оскільки це позбавляє пацієнтів доступу до ліків ще на кілька років.

Також експерти зазначали, що причиною хвилювань людей щодо ймовірних ризиків легалізації канабісу є недостатня їх поінформованість. Тож необхідно проводити інформаційну кампанію про мету легалізації медичного канабісу, як і кому його використання може допомогти у лікуванні.

Детальніше про результати консультації читайте на порталі ОПОРИ  “ПОРАДА”: https://poradaua.com/consultation/5.

 

За детальною інформацією звертайтеся:

 

Анна Лаврінець anna.lavrinets@oa.edu.ua

відповідальна особа за організацію проведення публічної консультації

 

Довідково: «Консультації стали можливі в рамках виконання проєкт «Практична аналітика для парламенту», що реалізується Рівненською обласною організацією Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа «ОПОРА» в межах Програми USAID «РАДА: наступне покоління», що виконується ГО «Інтерньюз Україна». Детальніше про Програму: https://internews.ua/rang, https://www.facebook.com/usaidradaprogram/