Як зараз працюють депутати, обрані за списком партії, дізнавалися майбутні аналітики Рівненщини

Дата: 07.04.2023

2 квітня учасники Академії практичної аналітики поспілкувалися із Соломією Бобровською, депутаткою Верховної Ради України, членкинею депутатського об’єднання “Справедливість”. Вона розповіла про формати роботи у період воєнного стану, комунікацію із людьми та питання, над якими працювала.

“Питання оборони і її потреби зараз  – пріоритет”,  – наголошує Соломія Бобровська.

Депутатка розповідає, що  значний обсяг роботи  зараз зосереджено на питаннях оборони,  адже це  обумовлено вимогами часу. З початку повномасштабної війни її комунікації перейшли у сферу військовослужбовців, курсантів та їх сімей. Це  розгляд   різних  питань виплати родинам загиблих, невиплати для поранених, пошук полонених та безвісти зниклих. Соломія Бобровська зауважує, що часто  люди не розуміють, як ця система працює у державі,  адже  у кожному напрямі є відповідальні структури.  В свою чергу, вона намагається допомогти усім, хто до неї звертається. Проте люди мають зважати на те, що нардеп часто не є панацеєю для вирішення всіх питань. Наприклад, щодо зниклих людей та тих, яких забрали у полон. Рішення часто підвладне лише російській стороні щодо обміну чи видачі  військовослужбовців. Тож зрозуміло, що тема обміну буде болючою для нашої нації ще тривалий час.

Соломія Бобровська каже, що за запитом є “жива” комунікація за таким напрямком питань та проблем. Більшість зустрічей зараз проводить із військовослужбовцями поза межами Рівного. Також  комунікує через соцмережі публічні та особисті сторінки у фейсбук, сторінку в інстаграм, дехто телефонує напряму. Звернення можна також передати у  громадську  приймальню у Рівному на вулиці Петра Могили. У період великої війни багато запитів приходило саме  через соцмережі. Там, де проблема описана чітко і зрозуміло, всі ті звернення людей отримували продовження у вигляді запитів і звернень уже депутатських. 

У жовтні 2022 року депутатка перейшла працювати із Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, де була секретарем, до Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Два роки тому депутатка склала військову присягу і пішла на службу в резерві, бо для себе прийняла рішення, що не можна коментувати сферу, яку не знаєш зсередини. Розповідає, що коли йде фахова дискусія про сферу оборони, вбачає своєю задачею бути на рівні із людьми із центрального штабу, які можуть не завжди стояти на позиції військовослужбовців, бо командири – це командири, а підлеглі – це підлеглі. Депутатка зазначає, що задача держави і її, як представниці законодавчої гілки влади це розуміння того, що найбільшим кроком для інтеграції України до НАТО є цінність бійця. Кожен  боєць має  знати , що держава піклується про нього і його сім’ю, що будуть вчасні виплати, що йому нададуть необхідну медичну допомогу, що його прикриє артилерія, буде підтримка із флангів. Соломія Бобровська каже, що є наратив – ми не боїмося вмирати, але часто  забуваємо, за що  йдемо туди служити. 

Соломія Бобровська пригадала, що одна із найактивніших комунікацій, яка трапилася в неї останнім часом, була пов’язана із виплатами військовослужбовцям. Вона вирішила роз’яснити людям, як вони будуть відбуватися, зважаючи на рішення Кабінету Міністрів. Депутатка отримала поганий фідбек від людей, які не звертали увагу на те, хто прийняв рішення про виплати, а звинувачували в цьому парламентарку. Проте “нагору” вийшла історія про малі стипендії курсантів, про яку вони масово почали писати у коментарях до допису. Соломія Бобровська вийшла з цим питанням у публічну площину, звернулася до Міністерства оборони, обговорила під час засідання профільного Комітету і зрозуміла, що проблема існує, її потрібно вирішувати. Курсанти це майбутні офіцери і багато хто з них уже мужньо проявили себе у бою. Зараз курсанти подали петицію до Президента, аби прирівняти курсантів вищих військових навчальних закладів до військовослужбовців контрактної служби. Депутатка  вважає, що петиція не зможе допомогти вирішити це питання, але те, що треба підвищувати стипендію – однозначно, бо 600-800 гривень це не ті кошти, за які можна прожити.

Соломія Бобровська  наголошує, що не про всю свою роботу та результати може розповідати через її специфіку, але головне завдання – перемога, а все інше – буде потім.

Депутатка каже, що їй було б цікаво, аби майбутні аналітики змогли провести публічні консультації щодо питань, які стосуються оборони та безпеки.

На думку парламентарки,  є  певні проблеми і в тилу: корупційні моменти, тиск на бізнес, необгрунтовані рішення місцевої влади, і, навіть, блокування її сторінки деякими із чиновників. Зазначає, що намагається реагувати на певні речі, звертається до Генеральної прокуратури. Каже, що над тим, що робиться в тилу. повинен мати контроль і громадський сектор, і депутатський корпус. Соломія Бобровська розповідає, що у Рівному їй не вистачає опозиції, яка готова говорити вголос про проблеми і це впливає на якість життя у громаді. 

Соломія Бобровська дивується, коли питання освіти та культури не у пріоритеті, коли громади не знають, куди спрямувати кошти з перевиконання бюджету. Так складається, що культурна сфера має кошти лише на квіти для церемоній, і це прикро. Депутатка пригадує, що їй показували дидактичні, навчальні матеріали, зошити, карти, які привозили росіяни у Куп’янськ на початку навчального року – вони були доопрацьовані, оновлені та відображали їхню так звану “визвольну операцію”. 

Тож Соломія Бобровська вважає, що освіта та культура це блок, який має належно фінансуватися в Україні зараз, зокрема, купівля книг та підручників. Коли йде війна треба формувати ідеологічну основу для розбудови держави. А ще – не маємо права розслаблятися у тилу, бо перемога не настане від того, якщо ми десятки разів будемо про неї говорити.

 

Довідково: Проєкт “Практична аналітика для парламенту” реалізується Рівненською обласною організацією Всеукраїнської громадської організації “Громадянська мережа “ОПОРА” в межах Програми USAID “РАДА: наступне покоління”, що виконується ГО “Інтерньюз Україна”.

Ця подія стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст не обов’язково відображає погляди USAID чи уряду Сполучених Штатів.

Подія здійснюється в рамках Програми USAID “РАДА: наступне покоління”, яка є п’ятирічною ініціативою (2021-2026), що впроваджується ГО “Інтерньюз-Україна”.

Детальніше про Програму: https://internews.ua/rang, https://www.facebook.com/usaidradaprogram/