Євроінтеграційні прагнення лише на папері

Дата: 19.04.2013

Вагомим кроком на шляху до підписання угоди про асоціацію з ЄС можна вважати помилування екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Доки Президент “вирішує” проблему вибіркового правосуддя, народні депутати по-своєму налагоджують співпрацю з керівниками європейських держав. Вагомий блок завдань покладено на Комітет з питань європейської інтеграції, засідання якого системно зриваються окремими його членами. Через відсутність кворуму не відбулося 2 з 3 засідань у березні та 2 засідання у квітні. На розгляді в Комітеті накопичилося понад 100 законопроектів, серед яких проекти законів, що необхідні для лібералізації візового режиму з ЄС.

 

“Наразі у наших партнерів з’явились певні додаткові питання до України. Але я переконаний, що після нинішніх парламентських виборів усі перестороги зникнуть і шлях до повноцінної Асоціації України і ЄС буде пройдений до кінця”  Віктор Янукович 

Хто перешкоджає спрощенню візового режиму?

17 квітня члени Комітету Верховної Ради з питань євроінтеграції не змогли провести чергове засідання через відсутність кворуму. 9 з 16 депутатів не з’явилися на заплановану зустріч. Зі слів голови комісії Григорія Немирі, лише 2 з них заздалегідь повідомили про свою відсутність. Решта обранців, які представляють фракцію Партії регіонів, пропустили засідання без поважної причини. Зранку їх бачили на іншій робочій зустрічі.

  • “Я б утримався вживати сильні слова, такі, як саботаж, але вже 4 рази за останні півтора місяці ми не можемо розпочати роботу. Це виглядає як політичний жест. – каже голова комітету. – Особливо прикро, тому що сьогодні ми мали обговорювати за дорученням голови Верховної Ради 2 законопроекти, які є одними з ключових для завершення 1 фази плану дій щодо лібералізації візового режиму. На жаль, наш комітет не взмозі це зробити.”

Засідання, яке відбулось лише наполовину

Минулого тижня до Комітету завітали голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінські та Посол Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в Україні Саймон Сміт. Відповідно до порядку денного депутати планували опрацьовуватися понад 50 законопроектів. Серед них: Проект Закону «Про акціонерні товариства», який передбачає зниження кворуму проведення загальних зборів акціонерних товариств з метою забезпечення стабільного інвестиційного режиму в Україні, Проект Закону “Про спрощену процедуру державної реєстрації суб’єктів малого підприємництва”, Проект Закону, що покликаний обмежити продажу та споживання пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв, тютюнових виробів… На кінець зустрічі, в рамках розгляду питань категорії «інше», посол Великобританії Саймон Сміт мав представити результати дослідження обізнаності цільових груп та стратегію комунікаційної кампанії в рамках Угоди про асоціацію ЄС – Україна. Засідання обіцяло бути насиченим. Однак, більшість із обіцяних тем залишилися нерозглянутими через відсутність кворуму. 9 з 16 народних обранців вкотре проігнорували засідання комітету. Лише 4 депутатів – з поважних причин. В Криму на засіданні Парламентської асамблеї Організації Чорноморського економічного співробітництва перебував Іван Кириленко (фракція ВО «Батьківщина»), в Польщі по проектах транскордонної співпраці Степан Курпіль (фракція ВО «Батьківщина»), на виїзному засіданні Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради з питань приватизації брав участь Антон Кіссе (Партія регіонів), секретар Комітету Олена Нетецька (фракція Партії регіонів) хворіла. Решта 5 відсутніх пропустили засідання без поважних причин. Депутати Віктор Тихонов, Микола Дмитрук та В’ячеслав Задорожній повідомили голову комітету, що на час проведення переговорів з представниками ЄС вони працюватимуть в своїх округах, що суперечить плану роботи Верховної Ради. Депутат від Партії регіонів Юлія Льовочкіна та позафракційний Віктор Балога взагалі не пояснили причин своєї відсутності.

Через відсутність кворуму, присутні одразу перейшли до заключної частини програми – виступу представників Європейського Союзу. Посол Великобританії Саймон Сміт сказав, що владі необхідно приділити більше уваги інформуванню громадськості про конкретні переваги євроінтеграції.

  • “Угода про асоціацію принесе величезні переваги для України, – переконаний представник Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії в Україні. – Тому, потрібно говорити не про загальні речі, а про покращення стану охорони довкілля, про поліпшення інвестиційного клімату, створення нових можливостей для українських компаній та побудову судової системи, якій довірятимуть громадяни.”

Цю думку підтримав і голова Представництва ЄС в Україні Ян Томбінські. Він зазначив, що провідну роль у цьому процесі мав би відігравати Комітет з питань європейської інтеграції.

Українські парламентарі активно погоджувалися з послами ЄС. Однак, на фоні зірваного засідання, склалося враження, що головною метою їх виступів була спроба зберегти обличчя Комітету. Зрив такого рівня публічного заходу та чергове розходження заяв щодо євроінтеграційних прагнень держави і ігнорування роботи Комітету його членами звужує вікно можливостей.

Хто гальмує роботу комітету з євроінтеграції?

На розгляді в Комітеті накопичилося понад 100 законопроектів, які стосуються питань сумісності українського законодавства з законодавством Європейського Союзу.

Таблиця. Відвідування засідань комітету

Аналіз роботи Комітету з питань євроінтеграції показав, що найбільше ігнорують роботу депутати від Партії регіонів Юлія Льовочкіна, Віктор Тихонов та перший заступник голови Ірина Бережна. Вони були присутні на 4 з 13 засідань Комітету.

Ще два депутати від Партії регіонів В’ячеслав Задорожний та секретар Комітету Олена Нетецька пропустили по 8 засідань. 6 засідань проігнорував позафракційний Віктор Балога. Представник Партії регіонів Антон Кіссе пропустив 7 засідань. Участь у 13 засіданнях комітету взяло лише 2 з 16 депутатів. Це представники ВО «Батьківщина» Борис Тарасюк та голова Комітету Григорій Немиря

Результати соціологічного дослідження, проведеного групою «Рейтинг» наприкінці березня 2013 року, засвідчують, що кількість українців, які не визначились у питанні вступати до ЄС чи Митного союзу зменшилась з 27 до 20 %. 41 % опитаних підтримують підписання угоди про Асоціацію та зону вільної торгівлі з Євросоюзом, 38 % респондентів вважають, що для країни вигідніше приєднатися до Митного союзу з Росією, Білорусією та Казахстаном.

 

____________________________

Прес-центр
Громадянська мережа ОПОРА