ЗАЯВА. Про найважливіші кроки негайного реформування виборчого законодавства

Дата: 26.01.2015

Реформа виборчого законодавства є одним із пріоритетних напрямків оновлення політичної системи в Україні. П’ять депутатських фракцій Верховної Ради України восьмого скликання в Коаліційній угоді визнали необхідність комплексних змін до законів про парламентські та місцеві вибори в найкоротші терміни. Основні політичні гравці досягли консенсусу щодо пропорційної виборчої системи із відкритими списками для парламентських виборів та частково – місцевих.

У світовій практиці використовуються десятки видів пропорційних виборчих систем з відкритими списками. Кожна з них має свої переваги та недоліки, а також породжує ряд практичних викликів з точки зору адміністрування виборів, їх фінансування, організації підрахунку голосів та встановлення результатів, просвіти громадян щодо процедури голосування тощо.

Тому вибору того чи іншого варіанту системи для майбутніх парламентських та місцевих кампаній повинні передувати повноцінні та відкриті консультації із залученням не лише політиків, але й вітчизняних та міжнародних експертів, громадських активістів, членів Центральної виборчої комісії, Європейської комісії «За демократію через право» (Венеціанської комісії). Незвичні для громадян України процедури голосування, підрахунку та встановлення результатів виборів за системами з відкритими списками вимагають проведення масштабних інформаційно-просвітницьких кампаній серед виборців та потенційних членів комісій. Реформа виборчого законодавства повинна бути максимально відкритою, публічною та інклюзивною, що дозволить врахувати інтереси громадян і суспільства, політиків та експертів, виважено оцінити всі ризики та наслідки кожної з новацій.

Громадські організації, що підписались нижче, звертаються до Голови Верховної Ради Володимира Гройсмана з закликом видати розпорядження профільному Комітету з питань правової політики та правосуддя щодо створення офіційної робочої групи для напрацювання проектів законів про парламентські та місцеві вибори. До групи повинні увійти народні депутаті, незалежні громадські експерти,  ЦВК, офіційні представники Адміністрації Президента. Вкрай важиво, щоб політичний консенсус щодо виборчих систем та процедур був досягнутий ще на етапі напрацювання проекту закону – тоді відповідальність за зміст та результат реформи нестимуть усі політичні суб’єкти. 

Громадські організації «Інтерньюз-Україна», Комітет виборців України, Громадянська мережа ОПОРА та Український незалежний центр політичних досліджень закликають:

  1. Президента України, Уряд  – сприяти проведенню реформи на базі Верховної Ради України та надавати парламенту політичну і фахову підтримку на всіх етапах процесу реформування виборчого законодавства;
  2. Голову Верховної Ради України – створити своїм розпорядженням при Комітеті з питань правової політики та правосуддя Робочу групу з питань реформування виборчого законодавства;
  3. Комітет Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя – забезпечити прозорість, відкритість та інклюзивність діяльності створеної Робочої групи з питань реформування виборчого законодавства та належним чином адмініструвати процес, який необхідно завершити не пізніше квітня 2015 року;
  4. Парламентські фракції – делегувати до Робочої групи з питань реформування виборчого законодавства своїх представників і забезпечити їх активну участь у роботі цієї групи, з метою формування політичного консенсусу навколо змісту відповідних виборчих реформ;
  5. Експертів, громадські організації, активістів – активно долучитися до процесу реформування виборчого законодавства, у тому числі – шляхом участі в засіданнях Робочої групи з питань реформування виборчого законодавства, інформаційно-просвітницької роботи серед виборців, висвітлення змісту, цілей і наслідків реформи для журналістів та регіональних експертів й активістів.

«Інтерньюз-Україна»

ВГО «Комітет виборців України»

Громадянська мережа ОПОРА

Український незалежний центр політичних досліджень

Інститут виборчого права