Здоров’я проти цигарок, або як Рівняни кидали курити.

Дата: 01.06.2009
Оноре де Бальзак казав: «Тютюн заважає розумовому розвитку та одурює народ». А вже через 100 років після Бальзака в XX столітті фашист Адольф Гітлер тлумачив своїм підлеглим принципи окупаційної діяльності на Сході: «Для них, для слов’ян, жодних щеплень, жодної гігієни. Лише горілка і тютюн» . Та що там Гітлер, самі українці співали про себе: «А тютюн та люлька козаку в дорозі знадобиться». Навряд чи користь від тютюну в поході або на війні була великою, але життя не одного козака він загубив. А все чому? А все через низьку проінформованість, прорахунки у справі санітарної освіти.

Козакам пробачимо. Вони і без того довго в живих не затримувались, та ще й не знали, якої шкоди завдають своєму дужому організму. Але ми люди ХХІ століття: просунуті, обізнані. І це не заважає нам дружньо «диміти», спалюючи своє здоров’я! Цю проблему вирішувати взялися мирним і цивілізованим шляхом.

Так, у неділю в рамках Всесвітнього Дня боротьби з тютюнопалінням у міському парку відпочинку і культури ім. Т.Г. Шевченка проводились заходи, спрямовані на попередження шкідливості куріння та пропагування здорового способу життя. Організаторами виступили Громадянська мережа ОПОРА, Обласний центр здоров’я, Обласне Товариство Червоного Хреста, Обласний центр фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» та Міське управління у справах сім’ї, молоді та спорту.

Дев’ятнадцятий рік поспіль акція проводиться під різними гаслами. Так, цьогоріч головним твердженням стало: «Попередження на тютюнових упаковках». Саме цей вираз акцентував увагу на важливості поінформованості курців щодо шкідливого впливу куріння і наслідків для здоров’я.

В рамках пропагування здорового способу життя курцям пропонувалось обмінняти цигарки на мінеральну воду, а всім іншим позмагатись у грі в «дартс». Відбувся конкурс висловів на тему «Рівне без тютюнового диму», де всі бажаючі мали могли написати свій антиюновий вислів, який прийматиме участь в інтернет голосувані на Молодіжному порталі Рівненщини www.molod.rv.ua.
По території парку ходили волонтери молодіжної організації «Фундація Регіональних |Ініціатив» та Громадянської мережі ОПОРА і роздавали інформаційні брошури (виявляється, кальян теж шкідливий) та проводили анкетування. Серед ста опитаних респондентів на запитання: «Чи вплине підвищення ціни цигарок на кількість курців?», близько 32% відповіли, що кількість курців зменьшиться, натоміть майже 69% переконані, що це не допоможе. Така ж картина простежується і у відповіді на друге запитання: «Чи вплине на кількість курців збільшення тексту на тютюнових пачках про шкідливість?»
На протязі дня рівняни та гості міста, що перебували в парку, могли скористатись послугами працівників червоного хреста та пройти обстеження щитовидної залози та виміряти тиск. Таким чином, за три години оглянуто 99 бажаючих, серед яких у 30 % виявлено відхилення від норми «щитовидки».
Пані Галина Кашпер, лікар-методист обласного центру здоров’я, пропагує здоровий спосіб життя не лише на роботі, а й власним прикладом. Жінка ділиться: «У моїй сім’ї ніхто не палить. Чоловіка сама відівчила від тютюнопаління. Всією сім’єю ведемо здоровий спосіб життя: чоловік має традицію ходити в сауну, дочка їздить на велосипеді. Прикладом для нас всіх є наш головний лікар Юзвенко Микола Леонідович, який займається загартовуванням і відвідує сауну».
Хочете вірте, хочете ні, але за моїми власними опитуваннями серед молоді багато свідомих і мислячих людей, які розуміють всю шкоду тютюнопаління. Ось, наприклад, Олександр Швороб (19 років): «Спробував курити в 10 років заради цікавості, одразу зрозумів, що курити – не тільки шкідливо, а й безглуздо!»
Тож не втрачаймо здоровий глузд, рівняни! Кидаймо цигарки, берімось за тренажери!

__________________________________________

Ірина Гукало