30 депутатів Рівнеради щороку звітували про свою роботу у Рівненській міській раді VII скликання

Дата: 10.09.2020

Незначна частина звітів містить усі пункти, як того вимагає законодавство, однак позитивні тенденції за чотири роки каденції спостерігаються. Про це повідомили 10 вересня представники ОПОРИ під час пресконференції «Як звітують депутати Рівненської міської ради?»

Звітування депутата перед громадою вимагає Закон України «Про статус депутатів місцевих рад». Така процедура не лише є проявом демократичних цінностей, але й допомагає виборцям більше дізнатися про те, як депутат представляв інтереси громади і чи вартий він підтримки у подальшому.  

«Для того, щоб виборці могли зробити більш усвідомлений вибір ми запустили ініціативу “Вимагаємо звіту”. В рамках такої ініціативи закликаємо громадян висловити свою вимогу до депутатів своїх місцевих рад провести остаточні звіти перед початком висування та реєстрації кандидатів на місцевих виборах, заповнивши відповідну форму, щоб повідомити місцевих депутатів про свою зацікавленість. Представники громадської ініціативи обіцяють вимоги громадян передати місцевим депутатам», – зазначила координаторка кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» в місті Рівному Наталія Токарська.

Компонентами моніторингу звітування депутатів Рівнеради стали: факт звітування, оприлюднення звіту на офіційному порталі, публічне звітування та відповідність звіту вимогам закону.

Більшість із місцевих депутатів звітувала щороку, до них належать 30 обранців: Микола Бляшин, Сергій Васильчук, Богдан Гапяк, Маріян Года, Олег Дзецько, Олександр Довжаниця, Святослав Євтушенко, Анна Іванова, Олег Карпяк, Ольга Криж, Олександр Крюков, Андрій Кузьмич, Олександр Курсик, Анатолій Лащук, Олексій Муляренко, Юрій Осіпчук, Віталій Павелків, Сергій Паладійчук, Роман Петролюк, Петро Пожарський, Назарій Поліщук, Володимир Попик, Романюк Любов, Юрій Сухий, Тамара Тимощук, Людмила Туровська, Чубай Олександр, Чубай Тетяна, Анатолій Чугуєвець, Роман Яворський.

Звіти за 3 роки замість 4 подали Ігор Ковалець, Юрій Мітін, Василь Немеш, Роман Стасюк.

Ірина Пилипчук двічі звітувала – у 2017 році  за 2016 рік та у 2019 році поданий звіт за 2017-2018 роки. Схожа ситуація у Святослава Стельмащука – фактично депутат подав два звіти: у 2018 році (звітування за 2017-2018 роки) та 2020 році (звітування за 2018-2019 роки).

Окремі звіти за 2 роки подали Олександр Бабат, Олександр Нестерук та Чирак Людмила.

Звіт за 1 рік  подав Володимир Кудрін.

Галина Кульчинська, очільниця фракції «Батьківщина» подала лише 1 звіт за усі роки – звіт про роботу фракції у міськраді у 2020 році.

Дмитро Козачок став депутатом лише у 2020 році, тому звітів про його роботу на сайті ради ще немає.

За четвертий рік повноважень персональні звіти на офіційному порталі з дотриманням встановлених термінів оприлюднили 36 депутатів. Це свідчить про позитивну динаміку у ставленні до звітування депутатів Рівнеради. 

З аналізу відкритих джерел можна зазначити, що публічне звітування за четвертий рік повноважень проводили два депутати Рівнеради: Сергій Васильчук (фракція «Європейська Солідарність») та Сергій Паладійчук (позафракційний). Декілька депутатів звітували про свою діяльність на сторінках у Facebook: Назарій Поліщук (фракція «Об’єднання «Самопоміч») , Богдан Гапяк (фракція «Європейська Солідарність), Олексій Муляренко (фракція «Європейська Солідарність), Ірина Поліщук (фракція «Об’єднання «Самопоміч»). Також чимало депутатів прозвітувало у програмі Депутатський звіт на ТРК РИТМ: Микола Бляшин, Олег Карпяк, Ольга Криж, Андрій Кузьмич, Олександр Курсик, Ірина Пилипчук, Назарій Поліщук, Володимир Попик, Любов Романюк, Роман Стасюк, Святослав Стельмащук, Олександр Чубай, Тетяна Чубай, Анатолій Чугуєвець та Олександр Нестерук.

Наявність депутатського звіту ще не завжди свідчить про те, що він містить достатньо інформації – як з позиції закону, так і з позиції інтересу виборця. Тому змістовне наповнення дуже важливе.

Закон вимагає, щоб звіт депутата містив такі відомості:
    про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано,
    про його роботу у виборчому окрузі,
    про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання,
    про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів,
●    про виконання доручень виборців свого виборчого округу.

Наталія Токарська також зауважила, що рекомендована форма депутатського звіту, яка затверджена Рішенням Рівнеради  № 3920 від 25.01.2018 року спрощена і не охоплює усіх відомостей, які вимагає Закон для внесення депутатом до свого звіту. 

Результати щорічного аналізу звітів депутатів Рівнеради свідчать, що незначна частина звітів містить усі пункти, як того вимагає законодавство. Чимало обранців не висвітлюють у своїх звітах усієї необхідної інформації, оминаючи питання участі у роботі ради та її органах, присутності на засіданнях, участі у голосуваннях за важливі для громади питання, а іноді навпаки – оминаючи питання роботи в окрузі. Так, за результатами аналітичних досліджень ОПОРИ текст звіту за 2016 рік лише восьми депутатів відповідав вимогам законодавства, тобто містив усі обов’язкові пункти. Натомість у своєму звіті за 2017 рік усі пункти відобразили вже 9 депутатів, у 2018 році – 10, а в 2019 році – 13 депутатів (Микола Бляшин, Сергій Васильчук, Богдан Гапяк, Олександр Довжаниця, Олександр Курсик, Віталій Павелків, Олексій Муляренко, Сергій Паладійчук, Назарій Поліщук, Любов Романюк, Людмила Туровська, Святослав Стельмащук та Святослав Євтушенко).

 

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись на сайті організації.

 

За додатковою інформацією звертайтесь:
Громадянська мережа ОПОРА
e-mail rivne@opora.org.ua  

 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».  В місті Рівне за реалізацію ініціативи відповідає РОО ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА».