Такий статус вже протягом місяця носять студенти – архітектори п’ятого курсу Національного університету водного господарства та природокористування. І вже місяць вони шукають, хто в цьому винен.
14 липня 2003 року, ще тоді абітурієнтами, вони уклали договір “Про підготовку фахівців на умовах повного відшкодування витрат за навчання” з Національним університетом водного господарства та природокористування на спеціальність “Архітектура будівель та споруд”. І відповідно договору, вже будучи студентами, навчалися з 1 вересня 2003 року по 1 лютого 2008 року до присвоєння освітньо-кваліфікаційного рівня “бакалавр”. За цей період ними було сплачено 15 225 грн., що з розрахунку: за 1 рік навчання – 3 400 грн.
1 лютого 2008 року їх, вже бакалаврів, офіційно було відраховано і запропоновано заключити новий договір по підготовці на освітньо – кваліфікаційний рівень “магістра” чи “спеціаліста”. Було домовлено про дату, щоб студенти прийшли й уклали новий договір для можливості навчатися далі і здобувати освітньо – кваліфікаційний рівень “спеціаліст”. На зустріч до спудеїв прийшов замісник декана Євген Євгенович Бабіч, який роздав договори, що не містили жодного підпису та печатки зі сторони університету. При підписані договору, всім студентам, які навчалися і будуть навчатися й надалі на платній формі, була озвучена сума в розмірі 7 506 грн. за півтора року. Дана сума повністю задовольняла студентів і жодного обурення не викликала, так як вона цілком пояснювалася рівнем інфляції. Підписані договори зі сторони студентів у двох екземплярах за декілька днів були здані заміснику декана пану Євгену.
З 11 лютого у студентів-архітекторів розпочалося навчання, але підписаного екземпляра договору зі сторони університету вони ще й досі не мали. Цього ж дня на третю пару до „студентів-нелегалів” прийшов проректор Григорій Іванович Сапсай та декан факультету “Будівництва та архітектури” Григорій Харитонович Масюк. Розмова пішла про договори і про те, що в них змінюється один пункт. Пунктом зміни стала сума за навчання. Як розповів проректор, попередньо оголошена сума є збитковою і тому було зроблено перерахунок, і замість 7 506 грн. ви повинні будете сплачувати 13 608 грн. Намагаючись заспокоїти хвилю обурення і шквал запитань, Григорій Іванович почав розповідати про те, що: “Адміністрація університету змушена підняти плату за навчання у зв’язку з тим, що в самого університету дуже великі борги, несплачені комунальні послуги, що у викладачів дуже мала заробітна плата”. За словами проректора, 89% плати йтиме на заробітну плату викладачам і лише 11% на комунальні послуги.
Студентів поставили в глухий кут: або залишаєшся без закінченої вищої освіти, або шукай гроші, де хочеш – “нам (викладачам і т.п.) теж жити треба”.
Зі студентів почали вимагати, щоб до 22 лютого всі договори були підписані, а інакше вони вже тут не навчаються. На прохання студентів, показати згідно чого вони повинні сплачувати вищезгадану суму 13 608 грн., їм відповіли, що вже є наказ з підписом ректора, але він ще десь „ходить по кабінетах”. У такому випадку, вимагати від студентів підписання договору, поки наказ не вивішений, або хоча б не показаний, ні адміністрація, ні хто-інший не може. Логічно й те, що такі дії керівництва НУВГП не є правомірними і можуть мати для них негативні наслідки.
Згідно постанови Кабінету міністрів України “Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ”, перед кожним навчальним роком вищий освітній заклад складає кошторис витрат, який затверджує відповідне міністерство. Для більшості вищих навчальних закладів це – Міністерство освіти і науки. Згідно з кошторисом визначається вартість навчання одного студента, і у відповідності – вартість навчання для студентів-платників, яка не повинна перевищувала вартості бюджетного студента.
ОПОРА звернулася у планово-фінансовий відділ НУВГП з проханням ознайомитися з документами, у яких можна було б побачити суму коштів, яку держава витрачає на студента – бюджетника, та наказ, який би підтвердив ту суму, яку вимагають від студентів вписати у договорі. Проте, будь-які документи відмовилися показати і сказали, що така інформація надається лише КРУ або за письмовим дозволом ректора. У понеділок, 25 лютого, ОПОРА занесе письмове звернення до ректора Василя Арсентійовича Гурина, з проханням надати дозвіл з вищезгаданою інформацією.
Студенти, у свою чергу, теж готують заяву до пана Гурина з проханням пояснити, як так, що вони вже місяць навчаються “нелегально”?!
ОПОРА продовжуватиме консультувати студентів та повідомлятиме про останні новини в цій справі.
______________________________________________________________________________________________
Прес – центр
РПГМ ОПОРА
Андрій Токарський