Що приховує влада Рівненщини від громадян?

Дата: 29.03.2011

Влада Рівненщини приховує від громадян інформацію про те, як вона витрачає кошти платників податків. На це вказують відповіді начальників управлінь і відділів облдержадміністрації, виконкому Рівнеради та обласної ради на інформаційні запити ОПОРИ. Зокрема, чиновники приховують інформацію про розмір своїх зарплат, суми премій та шляхи використання бюджетних коштів.

 

 

У рамках реалізації проекту «Влада через призму інформації», який реалізовується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», ГМ ОПОРА надіслала керівникам структурних підрозділів органів виконавчої влади Рівненщини інформаційні запити з проханням відзвітувати про пророблену у 2010 році роботу. Питання до чиновників складалися таким чином, щоб можна було оцінити ефективність діяльності органу влади у 2010 році. До критеріїв оцінки ОПОРА віднесла розмір заробітної плати штатних одиниць управлінь та відділів виконкому Рівнеради, облдержадміністрації та обласної ради, перелік посадових інструкцій, звіт про витрачені у 2010 році кошти та опис результатів діяльності. Крім того досліджувалося питання надання управліннями та відділами відповідей на інформаційні запити та звернення громадян. Зі слів керівника проекту Андрія Токарського, метою реалізації проекту є забезпечення відкритості діяльності органів влади, що є запорукою подолання корупції та становлення демократичного суспільства на Рівненщині.

– Ми вже надсилали запити до органів влади із вимогою відзвітувати про роботу та витрачені у 2009 році кошти, – каже пан Токарський. -З 22 підрозділів Рівнеради повну відповідь у визначені терміни надало лише управління транспорту і зв’язку. З 15 управлінь облдержадміністрації відписалися 12, а начальники 8 відділів облради підписались під колективним листом, який не містив потрібних даних. Не відповів у визначений термін і міський голова, якого просили відзвітувати про виконання передвиборчих обіцянок. Тоді ми провели інформаційну кампанію, яка мала донести до посадовців неправильність їх дій, після чого подали повторні запити з вимого відзвітувати за 2010 рік.

Попередній аналіз отриманих відповідей показав, що після проведеної ОПОРОЮ роботи ситуація із відкритістю влади в регіоні змінилася. Значно зріс відсоток надання звітів про роботу за 2010 рік від управлінь та відділів міськвиконкому.

– Серйозним досягненням є те, що ми отримали відповіді від всіх управлінь та відділів виконкому Рівнеради, – каже керівник прес-центру ОПОРИ Роман Мартин. – Попереднього разу половина з цих структур взагалі проігнорувала наші запити. Негативним є те, що якість отриманої інформації залишається дуже низькою. Більшість чиновників відповідають на питання вибірково, приховуючи важливі дані.

 

Що приховують чиновники виконкому Рівнеради?

Аналіз отриманих даних показав, що всі чиновники міськвиконкому готові звітуватися лише про кількість отриманих звернень від громадян та наданих на них відповідей. При цьому статистика управлінь та відділів вказує на бездоганну роботу державних структур, практика показує протилежне.

ОПОРА неодноразово зверталася до органів влади з інформаційними запити і лише одиниці керівників надавали  повну відповіді у вказані законом терміни, – каже Роман Мартин. – При цьому чиновники звітують, що вони відповідають на 100% звернень та запитів, як цього вимагає від них закон. Очевидно, що посадовці неправильно оцінюють рівень своєї відкритості для громадян.

Щодо питань, які стосуються витрачання коштів платників податків, то на них влада відповідає неохоче. За даними ОПОРИ, 59% опитаних посадовців виконкому міської ради відповіли на питання про перелік штатних одиниць, їх обов’язки та надали інформації щодо кількісних та якісних показників своєї роботи. 41% начальників відповіли про розмір заробітної плати працівників держструктури. Попереднього разу інформацію про заплати працівників надало лише управління транспорту. Найменше, 14% від опитаних відповіло на питання про надбавки, премії та нарахування на зарплати працівників управлінь. Також низький рівень відповідей на питання про витрачання бюджетних коштів. На це питання відповіло всього 18% керівників держструктур.

– Можна говорити про покращення якості відповідей від підрозділів виконавчого комітету Рівнеради, – підсумовує керівник прес-центру ОПОРИ. – У порівнянні з попередніми вони набагато повніші. Однак, міські чиновники не хочуть звітувати про гроші, які вони витрачають. Відсутність інформації про нараховані надбавки та премії вказує на те, що вони також приховують розміри своїх зарплат.

 

Рівненська обласна державна адміністрація

З 15 структурних підрозділів на інформаційні запити відповіло 12. Більшість з серйозним запізненням, однак, якість наданої інформації у адміністрації найвища. Аналіз відповідей показує, що 67% керівників надало відповіді на питання про перелік штатних одиниць, їх обов’язки та посадові оклади. 73% надало дані про освоєні у 2010 році кошти. 60% керівників вказали кількісні та якісні результати своєї роботи. Найменше, – 33% керівників відповіло на питання про надбавки та нарахування на зарплати.

– На прикладі одного з управлінь ми підрахували, що надбавки та нарахування на зарплату керівника структури часом можуть дорівнювати сумі посадового окладу, – каже Андрій Токарський. – Не виключено, що це і є причина з якої чиновники приховують цю інформацію. Мало хто з державних працівників отримує подібні надбавки.

Обласна рада закрита від людей

Керівники відділів обласної ради, як і попереднього разу, обмежилася колективною відпискою без корисних даних. При цьому, голова ради Юрій Кічатий не надав відповіді на повторний запит ОПОРИ щодо оприлюднення незаконних рішень, які обмежують доступ до публічної інформації. Відповідей на питання про витрачання коштів платників податків, розміри зарплат штатних одиниць та результатів їх роботи, ОПОРА з відписки обласної ради не отримала. Щоправда, в кінці свого листа, керуючий справами виконавчого апарату ради Микола Яцюк порадив організації оскаржувати отриману інформацію у суді. Саме це представники ОПОРИ зробили 29 березня 2011 року, подавши судовий позов на керівника обласної ради з вимогою витребувати інформацію та покарати винних у її приховуванні.

– Ми ніколи не ставили собі за мету сваритися з органами влади і виясняти якісь стосунки у суді, – каже керівник ОПОРИ. – Наша мета – забезпечення відкритого доступу до інформації і ми зробили все можливе, щоб донести до чиновників необхідність відповідати на звернення громадян. Повторні запити підтвердили, що влада не звітує перед громадою свідомо і інформацію вона приховує теж свідомо.

Зі слів Андрія Токарського, крім позовів до керівника обласної ради, ОПОРА подала до суду і на чиновників адміністрації та виконкому Рівнеради, які не надали чи надали неповні відповіді. З початку квітня опрацьовані дані про діяльність органів влади у 2010 році висвітлюватиметься на сайті www.opora.rv.ua в розділі Місцеве самоврядування. Там з цією інформацією зможуть ознайомитися всі бажаючі.

 

СКАЧАТИ ПОВНИЙ ЗВІТ З ДІАРАМАМИ  МОЖНА ТУТ.

 

Проект «Влада через призму інформації» реалізовується за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

________________________________________________________________________________________________

Прес-центр

Громадянська мережа ОПОРА

тел. (0362) 430718