Публічне звітування депутатів Рівнеради за 2019 рік

Дата: 01.04.2020

Четвертий рік каденції депутатів Рівненської міської ради VII скликання уже позаду, тож місцеві обранці повинні були прозвітувати про свою роботу у 2019 році: як працювали в раді, комісіях, окрузі і не тільки.

Громадянська мережа ОПОРА дослідила, чи усі депутати Рівнеради підвели підсумки своєї діяльності за минулий рік, чи проводили публічне звітування перед своїми виборцями, а також проаналізувала, про що ж депутати звітували.

Які є вимоги до строків звітування депутата Рівненської міської ради?

Депутат будь-якої місцевої ради, зокрема й Рівненської, підзвітний перед виборцями свого округу.

Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачає, що депутат місцевої ради періодично, але не рідше одного разу на рік зобов’язаний звітувати про свою роботу перед виборцями відповідного виборчого округу, об’єднаннями громадян. Рада визначає орієнтовні строки проведення звітів депутатів місцевої ради перед виборцями.

Регламент Рівненської міської ради визначає, що депутат Рівнеради зобов’язаний періодично, але не рідше одного разу на рік звітувати про свою роботу, а також підготувати та подати завчасно письмовий звіт для його розміщення на сайті Рівнеради.

При цьому депутату заборонено заміняти звіти виступами в засобах масової інформації, а такі виступи можуть лише доповнювати процедуру звітування.

Окреме рішення Рівнеради «Про звітування депутатів Рівненської міської ради» № 3920 від 25.01.2018 року визначає, що лютий – це місяць проведення звітів депутатів перед виборцями за попередній рік. За результатами проведених зустрічей та заслуханих звітів депутати повинні подати такі звіти до апарату Рівнеради не пізніше 15 березня року, наступного за звітним, а відділ інформаційно-аналітичного забезпечення Виконавчого комітету Рівненської міської ради має не пізніше 25 березня року забезпечити їх оприлюднення.

Які є вимоги до наповнення депутатського звіту?

Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачає, що звіт депутата місцевої ради повинен обов’язково містити такі відомості:

• про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано,
• про його роботу у виборчому окрузі,
• про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання,
• про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів,
• про виконання доручень виборців свого виборчого округу.

Зазначимо також, що Рівнерада у своєму рішенні «Про звітування депутатів Рівненської міської ради» № 3920 від 25.01.2018 року затвердила рекомендовану форму депутатського звіту. Однак, така форма дуже спрощена і не охоплює усіх відомостей, які вимагає Закон для внесення депутатом до свого звіту. Тож в цілях об’єктивного аналізу ми користувалися саме вимогами Закону.

Скільки депутатських звітів за 2019 рік наразі оприлюднено?

Станом на 26 березня на сайті міської ради оприлюднено 35 персональних звітів за 2019 рік, тож більшість рівнян уже можуть ознайомитися зі звітами своїх обранців.
Разом з тим, поки не розміщені на сайті звіти таких депутатів:
• Ігор Ковалець (фракція «Об’єднання «Самопоміч»),
• Володимир Кудрін (позафракційний),
• Олександр Нестерук (фракція ВО «Батьківщина);
• Ірина Пилипчук (фракція «Об’єднання «Самопоміч»).

Станом на сьогодні оприлюднені звіти 85% депутатського корпусу. Це свідчить про позитивну динаміку у ставленні до звітування депутатів Рівнеради. В цей показник не враховано два поданих звіти: Олександра Бабата та Галини Кульчинської. Звіт Олександра Бабата (фракція ВО «Батьківщина») за 2019 рік, розміщений на сайті Рівнеради, аналогічний з його звітом за 2018 рік. Проте, чи це помилка апарату Рівнеради чи депутата, невідомо. Звіт Галини Кульчинської – очільниці фракції ВО «Батьківщина» у Рівненській міській раді, поданий за 2019 рік не є персональним звітом депутата Рівнеради. Фактично це звіт про діяльність фракції ВО «Батьківщина» у міській раді, який, однак, може бути цікавий рівнянам на предмет виконання передвиборчих обіцянок політичною силою.

У розрізі фракцій звітування виглядає наступним чином:
• фракція «Громадський контроль» прозвітували у повному складі (100%),
• фракція «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» прозвітували у повному складі (100%),
• фракція «Європейська Солідарність» прозвітували у повному складі (100%),
• фракція Радикальної партії Олега Ляшка прозвітували у повному складі (100%),
• фракція ВО «Свобода» прозвітували у повному складі (100%),
• фракція «Об’єднання «Самопоміч» прозвітували більша половина складу (67%).
• фракція ВО «Батьківщина» прозвітували половина складу (63%).

Чи здійснювали депутати публічне звітування перед виборцями?

З аналізу відкритих джерел можна зазначити, що публічне звітування проводили два депутати Рівнеради: Сергій Васильчук (фракція «Європейська Солідарність») та Сергій Паладійчук (позафракційний).
Так, у звіті Сергія Васильчука, який розміщений на сайті міськради, зазначено про те, що публічне представлення звіту відбулося 20.02.2020 року у приміщенні ЗОШ № 23. На дошках оголошень багатоквартирних будинків, в межах виборчого округу, звіти оприлюднені з 03 до 05 березня 2020 року.
21 лютого на своїй сторінці в Facebook Сергій Васильчук розмістив такий допис:

Про звітування Сергія Паладійчука, яке відбулося 6 лютого написали місцеві онлайн-видання. Обранець звітував про свою роботу як секретаря міської ради, але разом з тим повідомляв і про свою роботу в окрузі.

(Фото – http://charivne.info/)

Можливо, й інші депутати Рівнеради проводили публічні звіти перед виборцями, однак інформації про це у публічному просторі знайти не вдалося.

Декілька депутатів звітували про свою діяльність на сторінках у Facebook:
Назарій Поліщук (фракція «Об’єднання «Самопоміч») 19 листопада 2019 року на своїй сторінці розмістив таке повідомлення:

Богдан Гапяк (фракція «Європейська Солідарність) на своїй сторінці розмістив такий допис 11 грудня 2019 року:

Олексій Муляренко (фракція «Європейська Солідарність) на своїй сторінці опублікував звіт у дописі від 12 березня:

Також чимало депутатів прозвітувало у програмі Депутатський звіт на ТРК РИТМ: Микола Бляшин, Олег Карпяк, Ольга Криж, Андрій Кузьмич, Олександр Курсик, Ірина Пилипчук, Назарій Поліщук, Володимир Попик, Любов Романюк, Роман Стасюк, Святослав Стельмащук, Олександр Чубай, Тетяна Чубай, Анатолій Чугуєвець.
Деякі з них розміщували інформацію про це у соцмережах, наприклад, Ірина Пилипчук.

Звітування: формальна процедура?

Одразу зазначимо, що кількісні показники, тобто сам факт звітування депутатами про свою роботу, це не завжди показник якісний: не завжди депутатський звіт відповідає вимогам законодавства щодо змістовного наповнення. На жаль, деякі депутати ставляться формально до процедури звітування.
Це пов’язано з кількома факторами:
• по-перше, дуже часто самі виборці не цікавляться, як місцеві обранці працюють для того, щоб життя у місті було безпечним і комфортним. Немає вимогливого запиту від населення до депутатів як власне, і контролю зі сторони виборців. Також часто трапляються ситуації, що якщо запит від населення і надходить, то він не завжди відповідає повноваженням депутата;
• по-друге, самі обранці часто спотворюють суть депутатської діяльності, беручи на себе не властиві функції із організації культмасових заходів чи благодійної діяльності і надають значної уваги таким напрямкам. Заперечувати не можна, що депутати як і будь-хто інший, теж мають право на меценатство, надання підтримки тим, хто її потребує, однак при цьому вони повинні пам’ятати, що їх завдання – працювати на довгострокові якісні зміни у житті громади.

Про дійсну роль депутата часто зазначають і самі обранці у своїх звітах:

Олександр Чубай: «Депутатська діяльність є безоплатною та включає в себе наступні напрямки: участь у пленарних засіданнях міської ради, робота у постійній комісії, прийом громадян, проведення зустрічей з виборцями, допомога місцевим громадам у вирішенні нагальних проблем тощо».
Микола Бляшин: «Своїм завданням в моєму рідному окрузі Басів Кут бачу підняти насправді актуальні проблеми округу, донести їх до влади та працювати над їх вирішенням, а також, спілкуючись з вами, реагувати на поточні проблеми, вирішення яких перебуває в полі впливу депутата, робити діло, а не просто чіпляти своє прізвище на парканах».

Святослав Євтушенко: «Рік, що минув був активним, пізнавальним та радує те, що багатьом рівнянам вдалося допомогти. Разом із тим прикро, коли люди шукають підтримки в депутата, а ти не в силі допомогти, адже питання, з яким звертаються, далеко не в твоїй компетенції. У таких випадках намагаюся підтримати принаймні порадою і надати інформацію, до кого ще можна звернутися за допомогою».
«Повноваження депутата міської ради чітко окреслені законодавством і все, що вдається зробити — це спільна робота депутатського корпусу, міського голови, комунальних підприємств і установ, яким відправляються звернення. Адже міський обранець може допомогти або завдяки підтримці колег, які проголосують за виділення коштів із бюджету міста на ті чи інші потреби, або ж власними силами, у тому числі фінансово. Втім, варто розуміти, що власним коштом допомогти всім, хто звертається, просто неможливо».

Людмила Туровська: «У 2019 році саме консультації стали найбільш затребуваними серед мешканців нашого округу. Моє підприємство перейшло в режим консультаційного корпункту. Двері в моєму офісі не закривались. Люди приходили з різними питаннями: за порадою, консультацією, допомогою. За ці роки через мій кабінет пройшла мабуть більша частина виборців мого округу. Я і мої помічники завжди приймаємо, вислуховуємо і допомагаємо. Питання до мене не обмежуються темами. Тут і сімейний кодекс, і цивільний і кримінальний. І щодо прав власності, і щодо знаходження адреси чоловіка, який не платить аліменти, і щодо встановлення автономного опалення, і щодо отримання матеріальної або медичної допомоги, і щодо включення ОСББ до програм співфінансування по енергозбереженню …. І особисті питання. Питання різні, часто неочікувані, які, з одного боку, не входять до компетенції депутата міської ради: чому не збільшується пенсія, чому на нашій прибудинковій території вірменська діаспора встановлює пам’ятник, випишіть газету «7 днів», влаштуйте на роботу, зарезервуйте місце на кладовищі, знайдіть інвестора, який би надав людям нашого будинку квартири, а сам на цьому місці збудував би багатоквартирний будинок. Але, з іншого боку, ми так давно з вами разом, що вже стали чимось схожим на одну велику родину. Тому і немає заборонених тем».

За результатами аналізу звітів за 2019 рік роботи можна зазначити, що незначна частина звітів містить усі пункти, як того вимагає законодавство.

Ми спеціально не надаємо значення формі депутатського звіту, його оформленню, креативності його виконання і т.д., адже чудово розуміємо, що це хоч і впливає на краще сприйняття інформації виборцями, проте не всі депутати володіють навичками дизайнера (та й ми не очікуємо від депутатів таких умінь) і депутати не зобов’язані робити звіти на замовлення у PR-агенстві. Переконані, що саме наповнення звіту може свідчити про ставлення депутата як до виконання своїх обов’язків, так і до своїх виборців.

Чимало обранців не висвітлюють у своїх звітах усієї необхідної інформації, оминаючи питання участі у роботі ради та її органах, присутності на засіданнях, участі у голосуваннях за важливі для громади питання, а іноді навпаки – оминаючи питання роботи в окрузі.

Простежується цікава тенденція щодо депутатських звітів у розрізі фракцій. Очевидно, вона пов’язана із партійною дисципліною чи відстеженням якості роботи депутатів місцевих рад партійним керівництвом.
Фракція «Свободи», за винятком Святослава Стельмащука, Тетяни Чубай та Анни Іванової, використовує однаковий формат для звітування. У поданих звітах відрізняється лише інформація про кількість поданих депутатських запитів і зазначено, яка їх кількість стосується інтересів округу. У всьому іншому звіти практично ідентичні. Вони містять інформацію про ті звернення до державних органів, які було прийнято за ініціативи фракції щодо неприпустимості зазіхань на державний суверенітет та зміцнення економіки України і Рівненщини. Проте, було б доцільніше, аби депутати більш детально окреслили свою персональну діяльність у раді.
Частина депутатів від фракції Радикальної партії Олега Ляшка теж користуються однаковою формою звіту із наперед заготовленими запитаннями. Зауважимо, що такі звіти «радикалів» містять інформацію як щодо роботи в раді, так і щодо роботи в окрузі. Напевно, ці звіти обранці мають надати і для свого партійного керівництва з метою визначення якості їх роботи.
Представники інших фракцій не використовують однакової форми звітів.

Про показники

Результати аналізу депутатських звітів щодо висвітлення п’яти обов’язкових пунктів, як того вимагає чинне законодавство, такі:

• 5 пунктів у своїх звітах відобразили 13 депутатів: Микола Бляшин (фракція «Об’єднання «Самопоміч»), Сергій Васильчук (фракція «Європейська Солідарність»), Богдан Гапяк (фракція «Європейська Солідарність), Олександр Довжаниця (фракція «Українське об’єднання патріотів – УКРОП»), Олександр Курсик (фракція ВО «Батьківщина»), Віталій Павелків (фракція ВО «Батьківщина»), Олексій Муляренко (фракція «Європейська Солідарність»), Сергій Паладійчук (позафракційний), Назарій Поліщук (фракція «Об’єднання «Самопоміч»), Любов Романюк (фракція «Громадський контроль»), Людмила Туровська (фракція «Європейська Солідарність»), Святослав Стельмащук (фракція ВО «Свобода»);

• 4 пункти – 2 депутати: Роман Стасюк (фракція Радикальної партії Олега Ляшка), Тамара Тимощук (фракція «Європейська Солідарність»);

• 3 пункти – 8 депутатів: Маріян Года (фракція «Об’єднання «Самопоміч»), Анна Іванова (фракція ВО «Свобода»), Ольга Криж (фракція «Українське об’єднання патріотів – УКРОП»), Анатолій Лащук (фракція «Радикальна партія Олега Ляшка»), Василь Немеш (фракція Радикальної партії Олега Ляшка), Петро Пожарський (фракція ВО «Батьківщина»), Олександр Чубай (фракція «Європейська Солідарність»), Роман Яворський (фракція «Громадський контроль»);

• 2 пункти – 7 депутатів: Андрій Кузьмич (фракція «Європейська Солідарність»), Юрій Мітін (фракція ВО «Батьківщина), Володимир Попик (фракція ВО «Батьківщина»), Юрій Сухий (фракція «Українське об’єднання патріотів – УКРОП»), Тетяна Чубай (фракція ВО «Свобода»), Анатолій Чугуєвець (фракція «Європейська Солідарність»), Людмила Чирак (фракція «Об’єднання «Самопоміч»);

• 1 пункт – 5 депутатів: Олег Дзецько (фракція ВО «Свобода»), Олег Карпяк (фракція ВО «Свобода»), Олександр Крюков (фракція ВО «Свобода»), Юрій Осіпчук (фракція ВО «Свобода»), Роман Петролюк (фракція ВО «Свобода»).

Якщо оцінити подані звіти депутатами згідно з їх відповідністю вимогам закону у розрізі фракцій, то отримаємо такий рейтинг:
• позафракційні депутати – 100% – тобто висвітлені усі пункти,
• фракція «Громадський контроль» – 86,67%,
• фракція «Європейська Солідарність» – 77,50%,
• фракція «Об’єднання «Самопоміч» – 75%,
• фракція «Українське об’єднання патріотів – УКРОП» та фракція Радикальної партії Олега Ляшка – 66,67%,
• фракція ВО «Батьківщина» – 60%,
• фракція ВО «Свобода» – 37,5%.
• Загальний показник наповненості звітів по Рівненській міській раді складає 66,29%.

Про що здебільшого повідомляли виборцям?

Як і в попередні роки, у своїх звітах депутати в основному інформують саме про роботу в окрузі: про сприяння у впровадженні міських програм енергоефективності і співпрацю з ОСББ (об’єднання співвласників багатоквартирних будинків), допомогу у здійсненні ремонтів комунальних приміщень, асфальтування і ремонт доріг та тротуарів, благоустрій прибудинкової території, придбання, встановлення чи реконструкцію дитячих та спортивних майданчиків.

Цьогоріч значна частина депутатів у своїх звітах також пишуть про сприяння у облаштуванні майданчиків та установку накриття для сміттєвих контейнерів – Богдан Гапяк, Анатолій Лащук, Сергій Паладійчук, Петро Пожарський, Назарій Поліщук, Володимир Попик, Любов Романюк, Святослав Стельмащук, Роман Яворський. Також депутати згадують про свою участь у проведенні фермерських ярмарків (Сергій Васильчук, Богдан Гапяк, Анна Іванова, Людмила Туровська). Очевидно, у 2019 році такі питання були особливо актуальні для рівнян.

Традиційно у своїх звітах депутати не забувають зазначити про благодійництво, надання матеріальної допомоги і підтримки, організацію концертів, проведення конкурсів, підтримку учасників АТО, вшанування пам’яті героїв України та громадський бюджет.

Про надання матеріальної допомоги чи підтримки у своїх звітах пишуть: Богдан Гапяк, Маріян Года, Святослав Євтушенко, Олексій Муляренко, Сергій Паладійчук, Олександр Курсик, Роман Стасюк, Святослав Євтушенко, Тамара Тимощук, Тетяна Чубай, Олександр Чубай.
Допомагали депутати у різних напрямках – від надання коштів на лікування, продуктів харчування до придбання фарби і газонокосарки.

Про організацію конкурсів і свят, благодійних акцій повідомляють Сергій Васильчук, Богдан Гапяк, Маріян Года, Святослав Євтушенко, Олександр Курсик, Олексій Муляренко, Василь Немеш, Сергій Паладійчук, Володимир Попик, Любов Романюк, Тамара Тимощук, Тетяна Чубай, Олександр Чубай, Анатолій Чугуєвець, Роман Яворський, Віталій Павелків.

Про громадський бюджет Рівного згадує чимала кількість обранців. Деякі з депутатів зазначають про свою безпосередню участь у цьому процесі – Любов Романюк, Андрій Кузьмич, Микола Бляшин, Володимир Попик, Тетяна Чубай, Олександр Чубай, Олексій Муляренко. Олександр Довжаниця, Микола Бляшин та Сергій Паладійчук зазначають про свою участь як члени Координаційного комітету щодо виконання громадського бюджету при Рівнераді.

До речі, нагадаємо, що у 2019 році рівненським журналістом подавалася петиція до міської ради з проханням заборонити депутатам Рівнеради подавати проєкти на Громадський бюджет, адже, на його думку, це один із механізмів піару для депутатів.

Натомість лише деякі депутати зазначали про конкретні підготовлені ними проєкти рішень/ініціативу щодо їх підготовки – Сергій Васильчук, Микола Бляшин, Богдан Гапяк, Анна Іванова, Сергій Паладійчук, Роман Стасюк, Людмила Туровська, Олександр Чубай.

Про пріоритети: екологію, дітей, безпечне і комфортне місто

Важливим питанням залишилося очищення Басівкутського водосховища та річки Устя. Про свою участь у вирішенні цієї проблеми звітують Микола Бляшин, Олександр Довжаниця, Олексій Муляренко, Любов Романюк та Анатолій Чугуєвець.

Про проблему недостатньої кількості дошкільних навчальних закладів і потреби будівництва садочків зазначають Олександр Довжаниця, Микола Бляшин, Олексій Муляренко, Роман Стасюк.

Про питання зручного користування транспортом згадують: Олександр Довжаниця, Анна Іванова, Олексій Муляренко, Любов Романюк та Роман Яворський.

Про діяльність щодо попередження злочинів пишуть у своїх звітах Олександр Довжаниця, Анна Іванова та Сергій Паладійчук.

 

І на завершення…

Цікаво, що депутати у звітах розповідають також про свої досягнення і отримані нагороди. Це – Сергій Васильчук, Микола Бляшин, Сергій Паладійчук, Назарій Поліщук та Святослав Стельмащук.

Сергій Васильчук: «Згідно з Указом Президента України «Про відзначення державними нагородами» від 04.05.2019 року № 188/2019 отримав почесне звання «Заслужений економіст України».

Микола Бляшин: «За результатами оцінки моєї роботи як депутата Громадянська мережа ОПОРА / Рівне і оцінок експертів в 2019 році мені було присвоєно найвищу оцінку – «відмінно».🏆🥇».

Сергій Паладійчук зазначив про нагородження Грамотою Верховної Ради України за заслуги перед українським народом та нагрудним знаком з нагоди Дня Незалежності України та Почесною Грамотою Рівненської обласної ради.

Назарій Поліщук: «За дослідженням громадянської мережі ОПОРА, є лідером по відвідуванню засідань постійних комісій та сесій серед депутатів Рівненської міської ради».

Святослав Стельмащук: «Депутат року – 2019» за версією глянцевого журналу «Рівняни».

Багато депутатів у своїх звітах вказують контактні дані, адресу приймальні і готовність до подальшої комунікації для вирішення проблем округу. Депутат Микола Бляшин також зазначив, що готовий до співпраці і шукає громадських помічників депутата для якіснішого і оперативного вирішення проблем округу.

Загалом практично усі депутати пишуть про продовження завершення уже розпочатих проєктів, вирішення нових проблем округу, а двоє з депутатів – Андрій Кузьмич та Сергій Паладійчук – зазначили і конкретні плани на 2020 рік, від А до Я, так би мовити.

А от депутатка від «Свободи» Анна Іванова на завершення свого звіту побажала виборцям мудрості на наступних виборах місцевих депутатів.

Вибори уже незабаром, і це легко відчути по тому факту, що деякі обранці почали підводити підсумки не просто за останній рік, а й за попередні роки своєї каденції. Очевидно, уже починають підрахунок виконаних передвиборчих обіцянок.

 

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад».

За додатковою інформацією звертайтесь:
Громадянська мережа ОПОРА
e-mail rivne@opora.org.ua

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація». В місті Рівне за реалізацію ініціативи відповідає РОО ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА».