Архітектор – це престижно?

Дата: 05.11.2008

 Не завжди  «дороге» – це «якісне». Як приклад – студенти-архітектори Національний університет водного господарства та природокористування. Адміністрація вузу вдвічі підвищила їм плату за освітньо-кваліфікаційний рівень «спеціаліст» та «магістр», а саме з 7,5 тис грн. до 13,6 тис. грн. Хоча ні програма навчання, ні матеріально-технічна база вузу не змінилися. До того ж,  студенти місяць навчалися «нелегально».

 

Студенти Національного університету водного господарства та природокористування, факультету «Будівництва та архітектури», спеціальності «Архітектура будівельних споруд» 14 липня 2003 року уклали договір «Про підготовку фахівців на умовах повного відшкодування витрат за навчання» до освітньо-кваліфікаційного рівня «бакалавр» (з 1 вересня 2003р до 1 лютого 2008р). За весь період навчання їм потрібно було заплатити 15225 грн.(за рік 3400 грн.)

Після 1 лютого, як і вказано в договорі, студентів відрахували та запропонували укласти новий договір на освітньо-кваліфікаційний рівень «спеціаліст» та «магістр». Але ще до офіційного відрахування, тобто 20 січня 2008р, спудеям було запропоновано укласти новий договір, який був виданий їм замісником декана Євгеном Євгеновичем Бабічем. Договір не мав печатки та жодного підпису, однак студенти на це не звернули уваги, оскільки аналогічно вони укладали і попередній договір, будучи ще абітурієнтами. В договорі була зазначена сума, яку вони мали сплатити за навчання – 7506 грн.. Збільшення суми було аргументоване тим, що в країні інфляція, тож студенти з розумінням поставилися до цього. Підписавши договори в двох екземплярах, спудеї спокійно продовжили навчання, хоча і не отримали другий екземпляр договору, скріплений печаткою та підписами з боку університету. А вже 11 лютого, тобто на 11 день навчання, їм повідомив «приємну» новину проректор Григорій Іванович Сапсай про зміну одного пункту в договорі. Як стало відомо пізніше, ця зміна – підвищення вартості навчання з 7506 грн. до 13608 грн. Значне подорожчання пан Сапсай аргументував стандартною відмовкою, що в університету дуже великі борги, несплачені комунальні послуги та, звичайно, у викладачів мізерна заробітна плата, а ще навчання на цій спеціальності в інших вузах є дорожчим. Запитання, чому ж раніше боргів адміністрація університету не бачила, хоча б тоді,  коли видавали на підпис попередні  договори, лишається відкритим.

Таким чином студентам-бакалаврам надали широкий вибір – або платити, або залишатися з незакінченою вищою освітою. Як зазначив Григорій Іванович, викладачам теж розкішно жити хочеться. Також, для більшої переконливості наостанок додав, що якщо студенти не підпишуть через 11 днів (до 22 лютого 2008 р) та не сплатять відповідно за освітню послугу –  їх буде відраховано. Складається таке враження, що адміністрація вузу щиро вірить, що сума 13608 грн. для студентів є не обтяжуючою – просто потрібно прийти та взяти її у батьків. А на прохання спудеїв показати документ, згідно чого їм підвищують плату за навчання, адміністрація вузу відповіла, що наказ з підписом ректора «ходить десь по кабінетам». В даному випадку те, що студентів, не ознайомивши попередньо з наказом «Про встановлення розміру оплати за весь період навчання для 5 курсу (спеціаліст, магістр денна форма навчання) у 2008-2009 навчальному році для осіб, які навчаються за договорами», змушують укласти договір – є неправомірними діями з боку адміністрації вузу.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ», перед кожним навчальним роком вищий освітній заклад складає кошторис витрат, який затверджує відповідне міністерство. Згідно з кошторисом визначається вартість навчання одного студента, і у відповідності – вартість навчання для студентів-контрактників, яка не повинна перевищувати вартості навчання студента-бюджетника.

З проханням відстояти свої права обурені студенти-архітектори звернулись до Рівненського представництва Громадянської мережі ОПОРА.

Громадянська мережа ОПОРА вирішила ознайомитись з документами, у яких можна було б побачити суму коштів, яку держава витрачає на студента-бюджетника, та наказом, який би підтвердив ту суму, яку від студентів вимагають вписати у договорі. Звичайно, планово-фінансовий відділ вузу такі документи їм не надав, мотивувавши це тим, що ця інформація надається тільки контрольно-ревізійному управлінню та за письмовим дозволом ректора.

Ректор НУВГП Василь Арсентійович Гурин в свою чергу апелював, що «інформацію про розрахунок вартості студенти можуть отримати безперешкодно», але з незрозумілих причин цю інформацію так ніхто і не отримав. Ректор заспокоював своїх студентів тим, що «професія архітектора є  престижною і високооплачуваною. Кваліфіковані архітектори потрібні у всіх будівельних організаціях та фірмах у всіх районах області. Крім того, готують їх тільки у Львові та Києві. Там вартість підготовки спеціалістів – 9-12 тисяч гривень, магістрів – 16-19 тисяч гривень». Мовляв – відпрацюєте, те що затрачено на навчання.

Отримавши таку відповідь, спудеї звернулися до ректора з проханням пояснити, як так, що вони вже місяць навчаються «нелегально», оскільки наказу про їх зарахування так і не було.

Реакція  університету була своєрідною – студентам ввели новий «режим». Вони  не могли отримати від викладачів індивідуальні завдання, отримували лише чергове попередження про виключення, якщо не буде підписано договору на нову ціну. Звичайно, студенти після цих «репресій» все ж таки змушені були підписали вищезгаданий договір. Проте лишився один студент, Микола Жолнач,  який не може сплатити таку сума та не бачить в цій сумі реальної відповідності затрат на студентів цієї спеціальності. За його словами: «Кошторис і наказ, наданий університетом, довіри не викликає, оскільки підтвердження цієї суми від Міністерства ніхто не може представити». Микола розповідає, що за «неофіційною інформацією, цієї суми в міністерстві ще навіть і не бачили, а все вирішувалося в телефонному режимі і то вже аж 26 лютого, тоді як оплату з нас вимагають від початку місяця».

Щоб отримати об’єктивне пояснення цієї ситуації, «студент-нелегал» звернувся в Державну інспекцію контролю за цінами з проханням розібратися в ситуації, що склалася. Також він звернувся до Рівненської міської прокуратури з проханням перевірити правомірність підвищення оплати та законність дій ректора. На що прокуратура дала відповідь – дії адміністрації вузу є правомірними, адже за документами, які надано університетом, студенти-випускники спеціальності «Архітектура будівель та споруд» були попереджені про розмір плати за весь період навчання на 5 курсі ще … в січні 2008р. Цікаво було б дізнатися, як і кого попереджували, якщо студентів поставили перед фактом в лише в лютому, даючи на підпис договори. Прикро, що студентство не має таких повноважень, як прокуратура – слідом, ректорат не вбачає потреби надавати вчасно такі важливі документи для своїх студентів.

А відповідь з Державної інспекції контролю за цінами ще й досі не надійшла.

Хоча Миколу Жолнача все ж таки не зарахували, він не впав у паніку. Микола працює у будівельній компанії та готується з нового навчального року вступати до вишу в Польщі. Він вважає: «Краще навчатися за таку ж суму в дійсно перспективному університеті та після закінчення отримати диплом міжнародного зразка. А з тим отримати і високоякісну освітню послугу. Хоч як не шкода виїжджати з України, але мені просто не залишили іншого вибору».

Отак наша багатостраждальна держава втрачає молоді, перспективні, талановиті кадри, а разом з тим і надію на проквітаюче майбутнє. Якщо і надалі будуть так розвиватися події на освітньому просторі, то в Україні в вишах залишаться одні ректори з своїми заслугами перед суспільством, і переконанням, що не вони працюють для студентів, а студенти існують для ректорів.