Де шукати рівненських депутатів: комунікація з виборцями

Дата: 28.11.2022

Повномасштабна війна вплинула на життя кожного – навіть у тиловій Рівненській громаді. Чимало місцевих депутатів поряд із своєю основною діяльністю почали займатися волонтерством, організовувати процеси отримання/доставки/передачі гуманітарної допомоги, стали до лав Сил територіальної оборони і Збройних Сил України. Як обранці комунікують із виборцями у цей період: які канали використовують, про що інформують, вирішила дослідити ОПОРА у рамках кампанії «Атестація депутатів місцевих рад».

Чому комунікація депутата як представника мешканців громади із виборцями важлива? Відповідь очевидна – аби обранець міг належно робити свою роботу. Якісна комунікація депутата з виборцем свідчить про взаємну повагу. Без поваги складно говорити про взаємну довіру між сторонами і прийняття депутатами рішень, які розвивають громаду та враховують інтереси її мешканців.

 

Де знайти контакти депутатів?

Алгоритм пошуку незмінний – сайт міської ради. Профайли обранців знаходяться у відкритому доступі. Контактна інформація, яка розміщена на сайті, свідчить про те, які засоби комунікації із виборцями депутат готовий використовувати у роботі. Більшість обранців готові спілкуватися з виборцями як через соціальні мережі, так і поштою чи телефоном. Поштової скриньки для комунікації не залишив Дмитро Котляров, а контактного телефону – Галина Кульчинська, посилань на соціальні мережі – Олександр Іванов, Сергій Рибачок, Любов Романюк, Людмила Туровська, Василь Харковець, Анатолій Чугуєвець, Анна Хлістунова-Шарпар, Галина Кульчинська, Роман Петролюк, посилання на Facebook-сторінку Володимира Хомка не працює, а Юрій Осіпчук, керівник фракції ВО «Свобода», користується Facebook-сторінкою обласної організації партії.

Депутати фракції ВО «Свобода» користуються однією електронною скринькою для комунікації з виборцями, окрім нового депутата Романа Петролюка, який замінив Євгенія Іванішина – призначеного на посаду заступника міського голови з питань цифрової трансформації та цифровізації.

Щодо контактів помічників місцевих обранців, то на сайті Рівнеради їх не розміщують.

 

Facebook як основний засіб комунікації

Комунікація депутата з виборцями за допомогою соціальних мереж у наш час просто необхідна. Використання соцмереж у комунікації депутата з виборцями дозволяє економити час і зусилля, допомагає тримати руку на пульсі усіх місцевих проблем. Також соцмережі дають можливість безкоштовного та швидкого поширення важливої інформації, що дозволяє охопити достатньо велику аудиторію і об’єднати зусилля для досягнення спільних цілей.

Як налагодити і краще організувати комунікацію у соцмережах – тут кожен вирішує сам, але для найкращої ефективності та поінформованості суспільства про те, чи же займається місцевий обранець добре використовувати усі можливості соцмереж – і публічні сторінки та групи, і партійні сторінки.

Депутати Рівненської міської ради з-поміж усіх соцмереж для комунікації із виборцями здебільшого обирають Facebook: про це свідчать дані сайту.

Дослідження Facebook станом на листопад 2022 року показало, що персональні сторінки у цій соцмережі мають 38 із 42 депутатів Рівнеради. Нам не вдалося знайти сторінки Юрія Осіпчука (фракція ВО «Свобода»), Володимира Хомка (фракція «За Майбутнє»), Олександра Іванова (фракція «Слуга Народу») та Романа Петролюка (фракція ВО «Свобода»).

Деякі депутати, як ми вже зазначали вище, не вказали на сайті міської ради про готовність комунікувати з виборцями через Facebook, але все ж мають сторінки у цій соціальній мережі і хтось більше, а хтось і менше розміщує на них інформацію про свою депутатську діяльність. Наприклад, Галина Кульчинська, Любов Романюк, Анна Хлістунова-Шарпар, Людмила Туровська.

Окрім персональних сторінок у Facebook, деякі обранці створювали також окремі сторінки/групи для комунікації. З початку повномасштабної війни більш-меш активними залишаються сторінки:

Та очевидно, що найбільш популярною зі сторінок такого плану є публічна сторінка Віталія Коваля, який обіймає посаду начальника Рівненської обласної військової адміністрації. Причина – у суспільній значущості інформації, яка розміщується на сторінці, а також те, що вона стосується усього регіону, а не лише громади Рівного.

 

Про що депутати пишуть у соцмережі?

Зазначимо, що високий відсоток присутності депутатів у Facebook ще не свідчить про те, що вони активно використовують її для публічного висвітлення інформації саме про їх депутатську діяльність – результати участі у сесійних засіданнях, комісіях, рішення, які приймаються Рівнерадою і те, як вони вплинуть на мешканців. Лише 20 обранців із 38, які мають акаунт у соцмережі, розповідають тут про свою діяльність.

Деякі сторінки депутатів – це суміш репостів від партійних сторінок і позначень від колег, там мало або практично немає оригінального контенту, тобто створеного депутатом особисто. Натомість переглянувши інші сторінки можна почерпнути для себе інформацію не лише про присутність депутата на певному заході, але й те, як вона вплине на життя містян, а також такі сторінки слугують майданчиком для висловлення думки депутата щодо болючих для громади питань.

Тематика дописів насправді доволі різнопланова. Наведемо кілька прикладів.

Традиційно депутати інформують мешканців про результати конкретних сесійних засідань міської ради, постійних комісій ради чи дорадчих органів та іншу депутатську діяльність. Часто при цьому депутати обгрунтовують позицію своєї фракції – які питання і чому підтримали, які – ні. Також депутати повідомляють про ті чи інші питання, які розглядає сесія чи комісія міської ради і пояснюють, який вплив це буде мати на рівнян.

Роман Денисюк поділився результатами роботи фракції.
Допис із Facebook-сторінки Романа Денисюка.

 

 

Святослав Стельмащук ділиться новинами із депутатського дня, де обговорювали пропозиції підготовки Програми часткової компенсації вартості закупівлі електрогенераторів.

Допис із Facebook-сторінки Святослава Стельмащука.

 

Оксана Майборода розповідає про звернення Рівнеради до Президента та Кабінету Міністрів України щодо підтримки зеленої повоєнної відбудови громад.

Допис із Facebook-сторінки Оксани Майбороди.

 

Також депутати звітують про виконання доручень виборців і вирішення конкретних питань/проблем, важливих для округу, про проведені зустрічі з мешканцями, про роботу своєї приймальні.

Наталія Майорова писала про зустріч із виборцями округу щодо старту опалювального сезону.
Допис із Facebook-сторінки Наталії Майорової.

 

Олександра Коваленко поширювала подяку їй як депутату від мешканців за допомогу у вирішенні питання підтоплення вулиці – у свою чергу депутатка подякувала усім платникам податків за це і зазначила про те, що депутат – це місток для комунікацій.
Допис із Facebook-сторінки Олександри Коваленко.

 

Депутати діляться з виборцями інформацією про пропозиції, які вносять до розгляду Рівнерадою та важливість підтримки її іншими обранцями.

Галина Кульчинська з хештегом #ядепутаткарівнеради розповідає про свої пропозиції створити контрольні депутатські комісії з використання коштів міста на облаштування і утримання укриттів.
Допис із Facebook-сторінки Галини Кульчинської.

 

Віталій Коваль розповідав про своє звернення до Рівнеради з проханням підтримати військових.
Допис із Facebook-сторінки Віталія Коваля.

 

Окрім того, депутати вітають виборців із святами, запрошують на організовані ними або за їх сприяння заходи, розповідають про партійні активності, запрошують долучатися до волонтерських ініціатив або звітують про свою волонтерську чи благодійну діяльність, діляться думками про службу на захисті держави. Також, хай і рідше, депутати звітують перед виборцями у Facebook про свою депутатську діяльність за певний період.

Зазначимо, що наразі депутати ще не обговорюють на своїх сторінках інформації про бюджет громади 2023 року, але інформують про підготовку до зими (зокрема, Віктор Шакирзян, Олександра Коваленко та інші депутати).

Рекомендуємо депутатам більше розповідати про свою роботу та інформувати виборців не лише про участь у засіданні комісії чи робочої групи, але й про її результати. Радимо депутатам частіше звертатися до людей і запитувати їх думку, пропозиції чи ідеї, як вирішити те чи інше питання. Така взаємодія сприятиме більш ефективній роботі депутата і прийняттю більш якісних рішень для усієї громади.

Допис із Facebook-сторінки Святослава Клічука.

 

Інші майданчики для комунікації

Деякі з депутатів для комунікації з виборцями на сайті Рівнеради вказали, окрім посилань на Facebook, також і посилання на Instagram (Віталій Коваль, Олена Хотенко та Роман Яворський). По факту цією соцмережею користується значно більше депутатів – 30, хоча лише 20 публікують тут контент, пов’язаний із депутатською діяльністю.

Допис із Instagram-сторінки Світлани Марчук.

 

Допис із Instagram-сторінки Анни Хлістунової-Шарпар.

 

Як комунікують з виборцями партійні осередки?

Нагадаємо, що у складі Рівнеради утворені сім фракцій політичних партій. Сторінки міських та обласних парторганізацій у Facebook ведуть «Європейська солідарність», «Голос», міської  – «Рівне Разом». «Слуга Народу», «За майбутнє», «Свобода» та «Батьківщина» не мають окремо сторінок міського партійного осередку, а лише обласного.

«РІВНЕ РАЗОМ» дуже активно інформують мешканців громади про діяльність депутатів Рівнеради – проведення особистого прийому, телепрограми за участі депутатів, роботу органів ради та огляд конкретних рішень, виконання доручень виборців та благодійну діяльність.

«Європейська Солідарність» розповідає про діяльність депутатів міської ради – волонтерські ініціативи, організацію депутатами заходів у різних сферах – освіти, сортування сміття, озеленення, ініціативи та позицію фракції щодо різних питань, зустрічі з виборцями. Сторінка обласної організації партії більшої уваги приділяє висвітленню питань загальнодержавного значення та діяльності депутатів обласної ради.

Діяльність депутатів Рівнеради від партії «Голос» зараз не висвітлюється ні на сторінці міської, ні на сторінці обласної організації партії. На сторінках з початку повномасштабного вторгнення розміщено лише кілька дописів із суспільно корисною інформацією. Тож основну комунікацію з виборцями депутати здійснюють через свої персональні сторінки.

На обласній сторінці партії «Слуга Народу» повідомляється про діяльність депутатів Рівнеради – їх ініціативи, волонтерську діяльність, виконання доручень виборців.

Обласні партійні сторінки «За Майбутнє», ВО «Свобода» та «Батьківщина» рідше висвітлюють роботу депутатів Рівнеради порівняно з роботою обласних обранців та висвітленням загальнонаціональної ситуації.

Щодо Instagram, то у цій соцмережі нам вдалося знайти сторінки Рівненської команди Європейської Солідарності es rivne, партії «Рівне Разом» rivne___razom, на яких періодично публікується інформація. Ще дві партійні сторінки – ВО «Батьківщина» batkivshchyna_rivne та «Голосу» golos.rivne тривалий час не оновлювалися.

Першочерговий обов’язок місцевих депутатів – наших представників у Рівнераді – брати участь в ухваленні рішень від імені громади, комунікувати із людьми, аби належно представляти їх інтереси у органах влади. Та поруч із цим, з початку повномасштабної агресії рф чимало депутатів більш активно розпочали займатися й іншою діяльністю – волонтерською, координаційною, або ж вступили на службу для захисту держави від ворога. Як місцеві обранці працюють у цей складний період, щоб наблизити перемогу можна прочитати тут.

 

Контакти: Громадянська мережа ОПОРА у Рівненській області, тел. 0631665859, rivne@opora.org.ua.

Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка вебплатформи «Місцеві депутати. Атестація».