Два роки Ради: як працювали мажоритарники Рівненщини

Дата: 29.07.2021

Народні обранці, які презентують у парламенті Рівненську область, найчастіше під час прийняття рішень обирають кнопку «утриматися». Лідером за кількістю зареєстрованих законопроєктів серед мажоритарників є Олександр Аліксійчук. Жодного разу не виступав у Верховній Раді Роман Іванісов. Такими є результати аналізу Громадянської мережі ОПОРА роботи депутатів-мажоритарників Рівненщини протягом двох років.

21 липня 2019 року відбулись позачергові вибори народних депутатів України. За підсумками голосування президентська партія «Слуга народу» здобула переконливу перемогу та одноосібно створила більшість у Раді. На Рівненщині, яка відповідно до виборчої системи поділена на 5 територіальних виборчих округів (ТВО № 152-156), кандидати від президентської партії перемогли у чотирьох округах, а саме: Олександр Ковальчук – ТВО № 152, Роман Іванісов – ТВО № 153 (за декілька місяців сформована в парламенті фракція «Слуга народу» виключила депутата), Олександр Аліксійчук – ТВО  № 154 та Сергій Литвиненко – ТВО № 156. У ТВО № 155  переміг самовисуванець Віктор М’ялик.

Загалом за два роки роботи Верховної Ради України IX скликання відбулося 9 582 голосування. За цей період зареєстровано 3 868 законопроєктів. З них ухвалено 480. Найбільше парламентарі підтримують законопроєкти президента (62%), на другому місці – законодавчі ініціативи Уряду (18%), на третьому – депутатів (9%). Крім цього, законопроєкти, які ініціював президент, найшвидше розглядаються у Раді.

 

Як голосували рівненські мажоритарники

Протягом двох років роботи парламенту депутати з Рівненщини найчастіше утримувались від голосування. Так, у 37,3% випадків парламентарі тиснули кнопку «утримався», а у 36,9% випадків тиснули «за». Найменше рівненські мажоритарники тиснули кнопку «проти»: лише у 3% випадків. Крім цього, у 13,5% випадків депутати були відсутні та ще у 9,3% не натискали жодної кнопки.

Розглянемо персональну статистику голосування депутатів:

Олександр Ковальчук, ТВО № 152, фракція «Слуга народу». За два роки парламентар 4043 рази тиснув кнопку «утримався», це 42,2% від усіх голосувань. 3904 рази тиснув кнопку «за» (40,7%). Кнопку «проти» натискав 399 разів (4,2%). Під час 7,3% голосувань, а саме 695 разів не натискав жодну кнопку та у 5,6% випадків був відсутній на засіданнях Ради (541 голосування).

Роман Іванісов, ТВО № 153, позафракційний. У парламенті також найчастіше натискав кнопку «утримався». Так, з усіх 9 582 голосувань депутат 3 825 разів (39,9%) утримувався від голосування. Також у 34,8% випадків натискав «за». Варто зазначити, що Роман Іванісов за два роки роботи в парламенті натискав кнопку «проти» лише 15 разів.  У 6,2% випадків (597 разів) не проявляв жодної позиції та не голосував. Щодо відсутності, то депутат пропустив 18,9% усіх голосувань (1 811 голосувань) – це найбільший показник серед усіх мажоритарників Рівненщини.

Олександр Аліксійчук, ТВО № 154, фракція «Слуга Народу». Народний обранець за два роки роботи у Верховній Раді України найчастіше голосував «за», а саме у 39% випадків або ж 3 739 разів. Дещо менше натискав кнопку «утримався» – 35,8% випадків (3 430 разів). Олександр Аліксійчук пропустив 18,5% голосувань, ще у 4,9% випадків не натискав жодну кнопку та 176 разів або ж 1,8% випадків голосував «проти».

Віктор М’ялик, ТВО № 155, депутатська група «партія «За майбутнє». Як і більшість колег з Рівненщини найчастіше депутат натискав кнопку «утримався» – у 34,1% випадків або ж 3 265 разів. Також у 32,3% випадків голосував «за», а у 24,4% випадків не проявляв жодної позиції та не голосував. Віктор М’ялик пропустив 9% усіх голосувань. Депутат найменше серед колег з Рівненщини голосував «проти»: за два роки роботи парламенту тиснув цю кнопку лише 16 разів.

Сергій Литвиненко, ТВО № 156, фракція «Слуга народу». У Верховній Раді депутат найчастіше голосував «за»: це відбувалось 3 630 разів або ж 37,9% від усіх голосувань в парламенті. Дещо менше парламентар тиснув кнопку «утримався», а саме у 34,3% випадків (3 291 раз). Також депутат не проявляв жодної позиції та не голосував у 3,7% випадків. Щодо відсутності, то парламентар пропустив 15,6% голосувань. Якщо порівнювати з іншими депутатами-мажоритарниками Рівненщини, то Сергій Литвиненко найбільше тиснув кнопку «проти», а саме 816 разів, що складає 8,5% від усіх голосувань.

Більш детально усі голосування депутатів Рівненщини можна переглянути на порталі «Вони голосують для тебе» або ж на сайті Верховної Ради України.

 

«Бунтарство» або голосування проти лінії фракції чи депутатської групи

Найчастіше протягом двох років роботи парламенту проти лінії групи голосував Віктор М’ялик (ТВО № 155, депутатська група «партія «За майбутнє») у 45,8% випадків. На другому місці Роман Іванісов (позафракційний) – 32% голосувань. У решти рівненських депутатів цей показник значно менший. Так, у Олександра Ковальчука – 13,2%, Олександра Аліксійчука – 13,4%, Сергія Литвиненка – 16,3%.

Зазначимо, що відсоток голосувань депутатів всупереч позиції фракції чи групи визначається за допомогою сайту rada4you.org (Вони голосують для тебе) Громадянської мережі ОПОРА. При визначенні відсотка голосувань «проти лінії фракції» (депутатської групи) враховувались результати голосувань народних депутатів за увесь період роботи Ради IX скликання. Методологія веб-платформи «Вони голосують для тебе (Rada4you)» передбачає, що за умови, коли більше 50% членів фракції проголосували «за» щодо певного законопроєкту, голосування окремого депутата «проти», «утримався» чи «не голосував» вважається голосуванням «проти лінії фракції».

 

Скільки та які законопроєкти ініціювали депутати-мажоритарники Рівненщини

Одна з функцій Верховної Ради – законодавча. Народний обранець має право законодавчої ініціативи, а також зобов’язаний працювати у профільних комітетах та вдосконалювати проєкти законів, які зареєстровані у Верховній Раді України. Так, кожен депутат-мажоритарник Рівненщини входить до того чи іншого парламентського комітету, а саме:

  • Олександр Ковальчук – Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики;
  • Роман Іванісов – Комітет з питань антикорупційної політики;
  • Олександр Аліксійчук – Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування;
  • Віктор М’ялик – Комітет з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування;
  • Сергій Литвиненко – Комітет з питань аграрної та земельної політики.

За два роки роботи Верховної Ради IX скликання мажоритарники Рівненщини стали співавторами 328 законопроєктів, з яких лише 36 стали чинними законами України. Щодо тематик, то народні обранці реєстрували ініціативи у таких сферах:

  • безпека та оборона (8 законопроєктів);
  • галузевий розвиток (78 законопроєктів);
  • гуманітарна політика (12 законопроєктів);
  • державне будівництво (26 законопроєктів);
  • економічна політика (129 законопроєктів);
  • міжнародні угоди (1 законопроєкт);
  • правова політика (62 законопроєкти);
  • соціальна політика (12 законопроєктів).

Тепер детальніше розглянемо ініційовані законопроєкти кожного депутата-мажоритарника.

Олександр Ковальчук за два роки роботи в парламенті зареєстрував 77 законопроєктів. Так, депутат зареєстрував 54 законодавчі ініціативи (70,1%), які стосуються економічної політики. Ще 9 проєктів законів (11,7%) – правової політики, 8 ініціатив – галузевого розвитку. Решта законопроєктів стосувались державного будівництва, соціальної політики, безпеки та оборони – 3, 2 та 1 законопроєкт відповідно. Варто зазначити, що серед зареєстрованих 77 законопроєктів 16 стали чинними законами і це найкращий показник серед інших депутатів-мажоритарників Рівненщини. Окремо варто виділити законопроєкти депутата №4643-д і №4644-д, які передбачають зміни до Податкового та Митного кодексів і мають вирішити питання розмитнення автомобілів на єврономерах. Детальніше про те, як депутат працював над цими законопроєктами можна прочитати за посиланням.

Роман Іванісов за два роки зареєстрував 16 законодавчих ініціатив. Це найнижчий показник серед депутатів-мажоритарників Рівненщини. Щодо тематик, то найбільше законопроєктів парламентаря стосувались сфери правової політики – 9 законодавчих ініціатив. Ще 3 – економічної політики. По два законопроєкти – у сфері галузевого розвитку та державного будівництва. Варто зазначити, що 3 з 16 законопроєктів підписані президентом та стали чинними законами, усі вони стосуються правової політики.

Олександр Аліксійчук став співавтором найбільшої кількості законопроєктів, а саме 163. Тематика ініціатив наступна:

  • економічна політика (55 законопроєктів);
  • галузевий розвиток (41 законопроєкт);
  • правова політика (32 законопроєкти);
  • державне будівництво (16 законопроєктів);
  • безпека та оборона (7 законопроєктів);
  • гуманітарна політика (7 законопроєктів);
  • соціальна політика (4 законопроєкти);
  • міжнародні угоди (1 законопроєкт).

Щодо результативності, то зі 163 законодавчих ініціатив 11 стали чинними законами: 2 закони – у сфері галузевого розвитку, по одному – у сфері гуманітарної політики та державного будівництва, 5 законів – у сфері економічної політики та 2 – у сфері правової політики.

Віктор М’ялик зареєстрував 38 законодавчих ініціатив. Більшість законопроєктів стосувались галузевого розвитку – 12. Правової політики стосувались 8 проєктів. Крім цього, по 6 ініціатив депутат подав у сфері економічної та соціальної політики, 4 – у сфері гуманітарної політики та 2 – у сфері державного будівництва. Лише один законопроєкт став чинним законом, він стосується правової політики.

Сергій Литвиненко впродовж двох років роботи у Верховній Раді України зареєстрував 34 законопроєкти, які стосувались: галузевого розвитку – 15 законопроєктів, економічної політики – 11 законопроєктів, правової політики – 4 законопроєкти, державного будівництва – 3, гуманітарної політики – 1. Щодо результативності, то з 34 законодавчих ініціатив 5 підписані президентом та стали чинними законами України.

 

44 хвилини 25 секунд на виступи

За два роки роботи в Раді народні депутати-мажоритарники Рівненщини брали слово 44 рази. Сумарно їхні виступи тривали 44 хвилини 25 секунд. Найбільше в парламенті говорив Олександр Ковальчук, а саме 28 хвилин 42 секунди. На другому місці Олександр Аліксійчук – 11 хвилин 20 секунд. 3 хвилини 30 секунд говорив в парламенті Сергій Литвиненко. Віктор М’ялик за два роки виступав 53 секунди. Щодо Романа Іванісова, то протягом двох років депутат не виступав зовсім.

За коментарями звертайтеся,

Михайло Балик, Громадянська мережа ОПОРА

тел. 093 833 83 45, e-mail: m.balyk@opora.org.ua