Майже половина депутатів Рівнеради комунікують з виборцями через Facebook

Дата: 04.06.2018

Важливим у роботі депутата є його взаємодія з виборцями. При цьому, комунікація може бути різною: особистий прийом громадян, громадське звернення, запит на інформацію. Сьогодні, ще одним способом комунікації з виборцями є спілкування у соціальних мережах, Facebook зокрема.

Звичайно, інформування на сторінках соцмереж не є обов’язковим і не передбачається законодавством. Однак такий спосіб комунікації дає можливість додаткового двостороннього зв’язку між депутатом та виборцями.

Тому, Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала активність депутатів Рівненської міської ради у соціальній мережі Facebook: про що ж пишуть народні обранці та чи дійсно спілкуються зі своїми виборцями.

Сторінка у соцмережах: два, один, нуль

Серед 42 депутатів Рівненської міської ради зареєстрованими у соціальних мережах є 37 народних обранців.

Шестеро депутатів мають дві зареєстрованих сторінки: приватної особи та сторінка своєї приймальні чи округу (або ж як публічної особи):

–          приватна сторінка Миколи Бляшина та публічна сторінка Миколи Бляшина;

–          сторінки Євтушенко Святослав та «Громадська приймальня Євтушенка Святослава»;

–    Володимир Кудрін та відкрита група «Володимир Кудрін – депутат Рівнеради, виборчий округ №38»

–         Олександр Курсик та «Виборчий округ #21. Депутат Курсик Олександр»

–        Любов Романюк та група «Любов Романюк – депутат в.о. №1 м. Рівне»

–        Tetyana Chubay та «Депутат РМР Тетяна Чубай»

Звичайно, це зручно як для депутата, так і для мешканця. Адже кожен може відокремити особисте життя від роботи.

Депутати у Facebook

19 із 42 депутатів використовують соціальну мережу для інформування про свою діяльність, а також забезпечують двосторонній зв’язок, відповідаючи на коментарі та коментуючи дописи.

Зокрема, це Бляшин Микола, Євтушенко Святослав, Карпяк Олег, Крюков Олександр, Кудрін Володимир, Курсик Олександр,  Муляренко Олексій, Немеш Василь, Нестерук Олександр, Павелків Віталій, Паладійчук Сергій, Поліщук Назарій, Попик Володимир, Романюк Любов, Стасюк Роман, Стельмащук Святослав, Чубай Олександр, Чубай Тетяна, Яворський Роман.

Декілька депутатів не лише інформують про свою депутатську діяльність, але й позначають своїх колег, журналістів та громадських активістів в своїх дописах, охоплюючи таким чином якомога більшу аудиторію, оскільки ці дописи відображаються в життєписі всіх позначених осіб. Особливо помітна Facebook активність у Бляшина Миколи, голови Рівненської облдержадміністрації Муляренка Олексія, секретаря міської ради Паладійчука Сергія, Поліщука Назарія та Стельмащука Святослава .

11 депутатів у пункті «Місця роботи» вказують Рівненську міську ради: Бляшин Микола, Гапяк Богдан, Євтушенко Святослав, Кудрін Володимир, Лащук Анатолій, Нестерук Олександр, Поліщук Назарій, Романюк Любов, Стельмащук Святослав, Чубай Олександр та Яворський Роман. Цим, виборцям легше відшукати свого депутата.

Про що пишуть депутати

Активне ведення сторінки у соцмережі не є нормою чи обов’язком. Проте, отримуючи мандат, депутати автоматично стають публічними персонами і громадськість хоче знати, що ж роблять їх народні обранці.

Отож, інформування депутатів є надзвичайно різноплановою:

–  активно інформують про депутатську діяльність: Бляшин Микола, Курсик Олександр, Муляренко Олександр, Паладійчук Сергій, Поліщук Назарій, Попик Володимир, Романюк Любов, Стельмащук Святослав, Чубай Олександр  та Яворський Роман;

–          вітають зі святами: Євтушенко Святослав, Нестерук Олександр;

–    «репостять»  новини з інших сторінок (зокрема, зі сторінок своїх фракцій та їх лідерів): Довжаниця Олександр, Карпяк Олег, Крюков Олександр, Кузьмич Андрій, Лащук Анатолій, Немеш Василь, Павелків Віталій, Паладійчук Сергій, Пожарський Петро, Попик Володимир, Стасюк Роман, Сухий Юрій та Чубай Тетяна;

– змінюють фотографії свого профілю на сторінці Facebook: Васильчук Сергій, Года Маріан та Ковалець Ігор.

Устами депутатів про важливість Facebook

ОПОРА  поцікавилась у активних депутатів-користувачів Facebook  щодо їх комунікації з виборцям у соціальній  мережі:  чи є Facebook додатковим способом комунікації з виборцями, чи інформують про свою депутатську діяльність через мережу Facebook, а також чи звертаються виборці через соцмережу з особистими питаннями.

Курсик Олександр: «У мене є окрема сторінка у Facebook – «Округ 21 депутат Курсик». У щорічному звіті я пишу про це, люди поки мало підписуються, а усі звернення надходять на мою особисту сторінку у Facebook і на мобільний. На сторінці округу я розміщую інформацію про мою діяльність як депутата, звіти, фотографії проблемних ділянок. Думаю, це лише початок, майбутнє саме за такою комунікацією, адже щороку вік активних виборців молодшає

Романюк Любов: «Я активно, можливо менше ніж хотілося, використовую соціальні мережі для спілкування, пошуку проблем, а потім їх вирішення. У Facebook, окрім основної, створена моя сторінка, як депутата міської ради. на якій я публікую певні результати своєї діяльності. Вона має обмежене коло друзі, адже цікава не усім. Часом хочеться висловитися, показати світлити змін, які відбуваються у місті. У спілкуванні, коментарях я отримую інформацію, яка мене цікавить; даю відповіді на питання, які цікавлять друзів.

Часто у приватні повідомлення надходять прохання, запитання. Ніколи не ігнорую, а критику сприймаю як критику, якщо вона конструктивна і по суті. Ми усі різні, зі своїм баченням і розумінням. Хочеться, щоб у розмовах у нас народжувалася не лише мета, але і кроки до її досягнення. Тому – кожному віку – свої можливості спілкування. Аби було бажання.»

Яворський Роман: «У нас є група у Viber, де мобільно спілкуємося і вирішуємо питання. Оскільки округ розтягнутий і не має депутата на 10 окрузі (сусідній округ – це друга частина Тинного і Боярки) є помічники, які мобільно передають інформацію.»

«Пасивні» користувачі Facebook

Відсутні у мережі Facebook Іванова Анна, Кульчинська Галина, Петролюк Роман, Чирак Людмила та Чугуєвець Анатолій. Ще у 8 обранців облікові записи не активні: Бабат Олександр, Васильчук Сергій, Гапяк Богдан, Дзецько Олег, Криж Ольга (останній допис 2011 року), Мітін Юрій, Осіпчук Юрій, Пилипчук Ірина, Тимощук Тамара, Туровська Людмила.

П’ять депутатів, які зареєстровані у соціальній мережі Facebook не мають на основній сторінці профілю фотокартки, через що не можливо ідентифікувати депутата Рівнеради. До цього списку народних обранців входять Бабат Олександр, Дзецько Олег, Осіпчук Юрій, Пилипчук Ірина та Тимощук Тамара.

Отож, використання соціальних мереж не є основним показником роботи депутата, однак

Facebook можна розглядати як інструмент для додаткової можливості депутатові виконувати свої обов’язки. Зокрема, завдяки Facebook можна щоразу інформувати громадян про графік приведення особистого прийому громадян, оприлюднювати проміжний та річний звіт про результати роботи, публікувати інформацію про використання коштів депутатського фонду тощо, щоб робити свою діяльність ще більш відкритою і публічною, а головне – двосторонньо комунікувати з виборцями.

 

За додатковою інформацією звертайтесь:

Олена Чудінович

Громадянська мережа ОПОРА

тел. +38 096 16 91 419

email rivne@opora.org.ua   

 

Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізовується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). За реалізацію проекту в Рівненській області відповідає РОО ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА».