Мажоритарники з Рівненщини готують більше законопроектів не до своїх комітетів

Дата: 18.03.2016

prognoz vyivoda sayta v top 2340x1200

Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала, до яких комітетів розробляють проекти Законів народні депутати обрані до Верховної Ради в мажоритарних округах Рівненської області: до комітетів, до складу якого вони входять, чи до інших комітетів.

Всі без виключення депутати-мажоритарники з Рівненщини, у грудні 2014 – лютому 2016 року, розробили більше проектів законів не до комітетів, у складі яких вони працюють, а до інших комітетів. Найкраще співвідношення розроблених законопроектів до свого та інших комітетів має Юрій Вознюк, другий показник у Олександра Дехтярчука, третій у – Василя Яніцького, четвертий у – Сергія Євтушка, п’ятий – у Олега Осуховського.

Найбільше законопроектів, що стосуються предмету відання комітету, в складі якого працює депутат,  підготував Юрій Вознюк (фракція «Народний Фронт», ОВО №153). Депутат розробив до Комітету з питань податкової та митної політики, членом якого він є, 8 законопроектів. До інших комітетів депутат підготував 13 законопроектів.

Другий показник за кількістю розроблених законопроектів до свого комітету має народний депутат Василь Яніцький (Блок Петра Порошенка, ОВО №155). Депутат підготував до Комітету з питань правової політики та правосуддя 5 законопроектів, до інших комітетів – 20.

Олександр Дехтярчук з «Блоку Петра Порошенка» (ОВО №154) підготував до Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, у складі якого працює депутат, 4 законопроекти. До інших комітетів депутат розробив 16 законопроектів.

Позафракційний депутат Олег Осуховський, який балотувався у виборчому окрузі №152 від ВО «Свобода», підготував до комітету, у складні якого він працює (Комітет з питань запобігання і протидії корупції) 4 законопроекти, а до інших комітетів – 93 законопроекти. Варто зазначити, що Олег Осуховський разом з Юрієм Левченком, Михайлом Головком, Олександром Марченком (всі – позафракційні, балотувалися від ВО «Свобода») та Олегом Ляшком (Радикальна партія) входить доТОП-5 депутатів, котрі підготували найбільше законопроектів, що не стосуються предмету відання комітету, до складу якого вони входять.

Сергій Євтушок (ВО «Батьківщина», ОВО №156) розробив 2 законопроекти, котрі стосуються предмету відання комітету, до складу якого входить депутат (Комітет з питань транспорту). До інших комітетів депутат розробив 24 законопроекти.

Таблиця 1. Кількість розроблених депутатами-мажоритарниками з Рівненської області законопроектів, до комітетів, у складі яких вони працюють, та інших комітетів (грудень 2014 – лютий 2016)

ОкругПІП депутатаФракціяКомітетКількість законопроектів, які депутати подали до свого комітетуКількість законопроектів, які депутати подали до іншого комітету
152Олег ОсуховськийПозафракційнийКомітет з питань запобігання і протидії корупції493
153Юрій ВознюкНародний фронтКомітет з питань податкової та митної політики813
154Олександр ДехтярчукБлок Петра ПорошенкаКомітет з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування416
155Василь ЯніцькийБлок Петра ПорошенкаКомітет з питань правової політики та правосуддя520
156Сергій ЄвтушокБатьківщинаКомітет з питань транспорту224

Чому готувати законопроекти до своїх комітетів важливо

Відповідно до ЗУ “Про комітети Верховної Ради України”, комітет – це орган Верховної Ради, який утворюється з числа депутатів для здійснення за окремими напрямами законопроектної роботи, підготовки і попереднього розгляду питань, віднесених до повноважень Верховної Ради України, виконання контрольних функцій.

На думку Громадянської мережі ОПОРА, головним критерієм членства в певному комітеті повинні бути професійні компетенції депутата, які відповідають предмету відання комітету, а не політична доцільність, зокрема необхідність дотримання квоти чи приватні та корпоративні інтереси певних депутатів або груп впливу. Наявність фахових компетенцій в депутата необхідна для його якісної роботи у комітеті, зокрема для підготовки законопроектів, які стосуються сфери відання комітету та аналізу законопроектів, які потрапляють на його розгляд.

Разом з тим, результати дослідження ОПОРИ свідчать про те, що депутати всіх без виключення фракційрозробляють більше законопроектів не до комітетів, до складу яких вони входять, а до інших комітетів. Загалом депутати у період грудня 2014 року – лютого 2016 року підготували 22% законопроектів до комітетів, у складі яких вони працюють, 78% – до інших комітетів.

На це впливає ряд об’єктивних факторів українського парламентаризму.

По-перше, практика підготовки законопроектів у парламенті говорить про те, що в багатьох випадках проект Закону готується групою депутатів. Зокрема, автори можуть бути як членами однієї фракції чи групи, так і представляти різні фракції, бути позафракційними або членами одного міжфракційного об’єднання. Як правило, депутати з різних фракцій включаються до списку авторів, щоб заручитися підтримкою їхніх фракцій під час голосування за відповідний проектзаконопроект.

По-друге, в окремих випадках до списку авторів законопроекту включають усіх депутатів та лідера фракції чи групи. Це робиться з мотивів політичної доцільності або для покращення індивідуальної статистики за кількістю поданих депутатами законопроектів.

Проте, всі вищезгадані фактори тою чи іншою мірою впливають на статистику розроблених парламентарями законопроектів, які відповідають сфері відання комітетів, у складі яких вони працюють.

Зазначимо, що під час аналізу враховувалася кількість законопроектів, які підготував член фракції самостійно або в співавторстві з іншими депутатами. Наприклад, якщо депутат є членом Комітету з питань національної безпеки і оборони та розробив законопроект, який відноситься до сфери відання даного комітету в співавторстві з 4 депутатами, які є членами інших комітетів, то йому зараховується, що він підготував законопроект до свого комітету, а іншим 4 співавторам – що вони розробили законопроект не до того комітету, у складі якого вони працюють.

Підготовлено в рамках Програми USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво”, що виконується Фондом Східна Європа.
__________________________
Прес-центр
Громадянської мережі ОПОРА