Міська земля Дубного. Роздати не можна продати

Дата: 13.11.2019

Наразі, в Україні поновилася активна дискусія стосовно ринку землі, в контексті ініціатив Уряду.  Що ж з міською землею? Слід зазначити, що органи місцевого самоврядування мають два способи виділення землі: рішенням міської ради про відведення у власність або оренду ділянки та продаж або оренду з аукціону. Використання другого варіанту має ряд своїх переваг. По-перше,  це збільшення надходжень до місцевого бюджету, а по-друге – це свідчить про відкриту та прозору роботу місцевої ради, що позитивно сприймається мешканцями та підвищує інвестиційну привабливість регіону.  Однак на практиці, використання конкурсів не особливо поширений спосіб для міських рад.

Розглянемо, як Дубенська міська рада голосувала за продаж землі на конкурсі.
Хоч більшість землі віддається через рішення ради «про відведення земельної ділянки у власність», все ж є землі, які виставляються для продажу на конкурсній основі.  Для того, що б дізнатися на скільки міська влада підтримує продаж або оренду землі саме через аукціон, ми створили політику «За продаж або оренду земельних ділянок через аукціон» , на порталі dubno.rada4you.org, до якої входить 26 голосувань Дубенської міської ради в період з 2017-2019 роки ( шість з яких стосується інвестиційно-привабливих ділянок для продажу з аукціону, десять голосувань щодо окремих ділянок та десять інші питання).

Загалом, депутати Дубенської міської ради підтримують продаж земельних ділянок через аукціон. Хтось більше: Василь Осійчук («БПП «Солідарність»), Валерій Потапчук (ВО «Свобода»), Петро Янок («Громадянська позиція»), Володимир Поліха («ВО Батьківщина»),

хтось менше: Олександр Герасименко (ВО «Свобода»), Олександр Ковальчук («Громадянська позиція»), Руслан Мосійчук («ВО Батьківщина»), Віталій Никитюк (Позафракційний), Андрій Пащук («ВО Свобода») та Віктор Тимрук («Українське об’єднання патріотів – УКРОП»).

Міський голова міста Дубно Василь Антонюк (позафракційний) потрапив до розділу «переважно голосує за» (рівень підтримки політики в даному розділі коливається між 60-85%), так як з 26 наявних голосувань, три рази був проти рішень, які стосувались продажу землі з аукціону:

Доповнення в перелік інвестиційно привабливих земельних ділянок через аукціон в 2017,

Затвердження проекту відведення ділянки на вул. Червонія для продажу з аукціону, Про анулювання результатів аукціону

та п’ять разів утримався:

Зазначимо, що з цих восьми рішень, які міський голова не підтримав, лише одне було прийнято.

Проте бувають земельні ділянки, які значно розділяють думки депутатів щодо того, чи варто виставляти їх на аукціон. За рішення щодо переліку інвестиційно-привабливих земельних ділянок для продажу з аукціону депутати голосують майже одноголосно та з першого разу (Перелік інвестиційно-привабливих ділянок для продажу через аукціон, Про доповнення до переліку інвестиційно-привабливих ділянок для продажу через аукціон або права оренди з аукціону), а щодо інших ділянок ситуація дещо відмінна.

26 жовтня 2018 року на сесії міської ради розглядалися питання, про продаж з аукціону земельних ділянок по вул. Василя Червонія та вул . Ольги Кобилянської. Деякі депутати були проти, дехто утримався або не голосував і в результаті згоди депутати досягнути не змогли.

Майже через три місяці, на сесії ради 25 січня 2019 року голосували вже за чотири ділянки. Знову ж таки за землю по вул. Василя Червонія, по вул. Ольги Кобилянської та дві нових – по вул. Данила Галицького та вул. Семидубська. Лише ділянка по вул. Семидубська змогла потрапити на відкритий аукціон, і здавалося б, що у інших вже немає шансів.

Через 10 днів,  на позачерговій сесії 05 лютого 2019 року стався перелом. В порядку денному фігурували чотири земельні ділянки, з яких три – по вул. Василя Червонія, по вул. Ольги Кобилянської та по вул. Данила Галицького і одна нова за адресою вул. Михайла Грушевського. Цього разу депутати одноголосно підтримали відведення вище перечислених земельних ділянок для продажу з аукціону.

Варто зазначити, що під час голосувань, де рішення не набирали достатньої кількості голосів «ЗА», міський голова Василь Антонюк чотири рази утримувався та один раз був проти.

Якщо говорити про фракційну підтримку питань виділення земельних ділянок для продажу з аукціону, то найбільше голосів «ЗА» мають фракція «Блок Петра Порошенка «Солідарність» та «ВО Батьківщина» – близько 79%, тоді як ВО «Свобода» та позафракційні депутати найменше – близько 69% голосів.

Загалом, Дубенська міська рада не часто використовує аукціони для продажу землі, проте, коли такий проект рішення виноситься, він трансформується в рішення. Тому, якщо більше земельних ділянок буде виділятись через аукціон, це буде свідчити про прозорість роботи міської ради та сприятиме наповненню міського бюджету.

Володимир Якшин

Громадянська мережа ОПОРА