На екваторі: як працювали рівненські депутати протягом третього року повноважень
Упродовж третього року повноважень Рівненська міська рада спрацювала на 3,3 бали з п’яти можливих та посіла третє місце у рейтингу…
Додатковим майданчиком для комунікації місцевого депутата з виборцями є сторінки партійних організацій. У попередньому матеріалі ОПОРИ в межах всеукраїнської громадської кампанії “Атестація депутатів місцевих рад” було проаналізовано канали комунікації обранців з виборцями, у цьому матеріалі фокус уваги звернено на партійні осередки.
Наскільки часто депутат використовує можливість спілкуватися з виборцями через сторінки парторганізацій, залежить від внутрішньої інформаційної політики партійної організації, наявності фінансових та людських ресурсів для ведення таких сторінок та бажання депутата. Іноді партійні сторінки різного рівня зосереджуються на висвітленні загальнонаціональних новин, а регіональний чи місцевий контекст оминають увагою, або висвітлюють значно менше.
У складі Рівненської міської ради утворені сім фракцій політичних партій. Сторінки міських та обласних парторганізацій у facebook веде «Європейська солідарність», міської – «Рівне Разом» та «Голос». Сторінку обласної партійної організації «Голосу» перестали вести з початком повномасштабного вторгнення. «Слуга Народу», «За майбутнє», «Свобода» та «Батьківщина» не мають окремо сторінок міського партійного осередку, а лише обласного.
Назва партійної сторінки | Рівень партійної організації | Кількість підписників |
РІВНЕ РАЗОМ | Міська | 4,4 тис. |
Європейська солідарність.Рівне | Міська | 5,8 тис. |
Європейська солідарність.Рівненщина | Обласна | 14 тис. |
Голос.Рівне | Міська | 1,8 тис. |
Голос.Рівненська область | Обласна | 2,1 тис. |
Слуга Народу – Рівненщина | Обласна | 5,4 тис. |
Рівненщина – За майбутнє | Обласна | 2,2 тис. |
ВО «Свобода» – Рівненська обласна організація | Обласна | 2,3 тис. |
Батьківщина Рівненщини | Обласна | 6,7 тис. |
«РІВНЕ РАЗОМ» постійно інформує мешканців про особистий прийом усіх депутатів фракції, роботу депутатів в окрузі, звернення депутатів, публікують посилання на пряму трансляцію сесії, пишуть про підсумки, а також позицію щодо ухвалення певних рішень у громаді.
«Європейська Солідарність» на своїй міській партійній сторінці набагато частіше публікує дописи, які стосуються загальнодержавного контексту, і порівняно рідше – про роботу місцевих депутатів. Однак на сторінці можна знайти дописи про обмін досвідом депутатів під час робочих поїздок, результати сесії, ухвалення певних рішень радою, наприклад, щодо розвитку блакитно-зелених коридорів громади, засідання комітету доступності, заяви голови фракції щодо оборонного бюджету, щодо рішення суду що стосується відсторонення міського голови Олександра Третяка. Найчастіше сторінка повідомляє про діяльність Оксани Майбороди та Наталії Майорової.
На обласній сторінці партії «Слуга Народу» повідомляється також про ініціативи депутатів Рівнеради, зокрема, створення соціально-психологічного хабу для людей, які постраждали від дій агресора, проєкт «Слабка стать», «Своєрідні», створення безбар’єрного простору у громаді, волонтерську діяльність, результати засідання сесії та подальші кроки для реалізації прийнятих рішень, зокрема, інспектування громадського транспорту та будівлі міськвиконкому на доступність. Дуже рідко – про позицію фракції. Зазначимо, що на партійній сторінці висвітлюється здебільшого діяльність Олександри Коваленко, Олени Хотенко, Юрія Чаборая та Віталія Коваля, його частіше згадують як очільника адміністрації і рідше як депутата Рівнеради.
Діяльність депутатів від фракції «Голос» висвітлюється на сторінці міської організації партії. Там можна знайти інформацію про ініціативи, якими займаються депутати, зокрема, вивіски, вирішення долі земельної ділянки в парку над пляжем Басівкутського озера, вирішення питань пішохідних переходів, смороду у місті, тарифів, підсумки засідань сесії і важливі рішення, які на них були прийняті, огляд депутатських днів, участь у заходах з метою обміну досвідом у сфері міської мобільності.
Обласна партійна сторінка «За Майбутнє» не висвітлює діяльність депутатів Рівнеради, лише вітає їх із Днем Народження.
Обласна сторінка ВО «Батьківщина» набагато частіше пише про загальнонаціональний контекст, позиції чи коментарі народних депутатів і менше уваги приділяє висвітленню роботи місцевих обранців. Іноді пише про відзнаки, які отримували депутати, вітає з пам’ятними датами та святами від імені фракції, іноді робить репости зі сторінки очільниці фракції Галини Кульчинської, зокрема ті, які стосуються позиції фракції про голосування щодо земельних питань або підтримки ініціатив, наприклад, Антикорупційної програми, заклики до благодійності, волонтерську діяльність, підсумки сесії та повідомлення про прийняті рішення, а ще поширювала інформацію про роботу місцевої депутатки Олени Нездюр щодо прохання людей підписати петицію про скасування закону.
На обласній партійній сторінці ВО «Свобода» практично не поширюється інформація про діяльність депутатів відповідної фракції у Рівненській міській раді. Ми знайшли лише кілька дописів у 2023 році, які стосувалися позиції фракції щодо діяльності УПЦ МП у громаді, питання узаконення одностатевих шлюбів та обов’язковості історії як предмету національного мультипредметного тесту, позицію щодо оборонного бюджету. Писали і про дарунки іншим депутатам збірників Бандерівських читань.
В instagram нам вдалося знайти сторінки Рівненської команди Європейської Солідарності та партії «Рівне Разом», на яких періодично публікується інформація. На сторінках ВО «Батьківщина» та «Голосу» наразі жодна інформація не поширюється. На сторінці svoboda.rivne немає жодних дописів з моменту її створення. Сторінка обласної організації «Слуга Народу» не поширювала жодної інформації із березня 2023 року, доти – один допис про волонтерську діяльність одного із депутатів Рівнеради.
На партійній сторінці «Рівне Разом» розміщується інформація про прийом депутатами виборців, іноді – підсумки такого прийому – з якими питання зверталися люди, виїзні прийоми виборців, результати засідань сесій міської ради або про питання, вирішенням яких займалися депутати.
На сторінці Європейської солідарності рідше з’являють пости, які стосуються діяльності депутатів міської ради, більше загальноукраїнського контексту. Інформація, яка публікується, стосується підсумків сесії, візитів депутатів з метою обміну досвідом в інші громади, діяльність депутатів у комітетах (зокрема, з доступності), позиції фракції, проєкти, до промоції яких долучаються депутати фракції, дуже рідко – про прийом виборців. Здебільшого на партійній сторінці зустрічається інформація про діяльність депутаток Оксани Майбороди та Наталії Майорової.
Рекомендуємо депутатам більше розповідати людям про свою роботу, частіше запитувати їх думку, пропозиції чи ідеї, як вирішити те чи інше питання. Така взаємодія сприятиме більш ефективній роботі депутата і прийняттю більш якісних рішень для усієї громади
Контакти: Громадянська мережа ОПОРА у Рівненській області, тел.0631665859, rivne@opora.org.ua.
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка вебплатформи «Місцеві депутати. Атестація».