Опозиція хоче відмінити депутатську недоторканість, а регіонали – пільги

Дата: 13.05.2013

verhovniysovetUAЗа підсумками квітня 2013 року українські парламентарі напрацювали 405 законопроектів та постанов. Найбільше цікавили депутатів теми економіки, фінансів та господарства (107 ініціатив, або 26,42 % від усіх); правоохоронна система, правосуддя та боротьба з корупцією (86 ініціатив, або 21,23 %); соціальні проблеми та стандарти (60 ініціатив, або 14,81 %). Найменше уваги нардепи приділили обороні, безпеці і зовнішній політиці – на менш ніж 1 % у квітні, зрештою, як і в попередні місяці. Громадянська мережа ОПОРА продовжує відслідковувати та аналізувати законотворчу активність народних депутатів Верховної Ради VII скликання.

 

Тематика законопроектів

Депутати від найчисельнішої з опозиційних фракцій ВО «Батьківщина» в квітні зареєстрували 131 законодавчу ініціативу та повернули собі формальне лідерство серед найактивніших законотворців, яке два останніх місяці поспіль віддавали Партії регіонів України. Ключовими темами, над якими самостійно, без авторського партнерства з іншими фракціями, працювали депутати виявився блок питань: економіка, гроші, господарство (37 ініціатив) та правосуддя, правоохоронна система і боротьба з корупцією (35). Соціальні стандарти (17), політика й державне управління (14), гуманітарна політика (12) опинились серед другого ешелону галузей за пріоритетністю для парламентарів від «Батьківщини». І на останніх місцях – місцеве самоврядування (7), оголошення свят і пам’ятних дат (6), охорона здоров’я та медицина (3). Жодного законопроекту чи постанови не зареєстровано щодо оборони та безпеки, зовнішньої політики, екології.

Серед потенційно резонансних законопроектів відзначається ініціатива Юрія Одарченка щодо процедури добровільної відмови від депутатської недоторканності, Геннадія Москаля та Віталія Яреми про криміналізацію незаконного візуального спостереження за особою, в тому числі, під час слідчих дій. Законопроект авторського тандему викликав критику з боку окремих правозахисників, у зв’язку з тим, що формулювання може використовуватись і проти цивільних громадян, які фіксують в публічних місцях події, факти, інциденти.

У квітні депутати фракції Партії регіонів зареєстрували 120 проектів законів та постанов. Третина з цих документів – проекти постанов, що пропонують підтримати, повернути на доопрацювання чи скасувати якийсь із законопроектів поданих раніше. Найбільше законодавці бажають скасувати законопроекти, що спрямовані на надання пільг різним верствам чи орієнтовані на соціальні поліпшення (автори постанов Євген Геллєр та Ярослав Сухий). Із 84 саме законопроектів 33 % (24 проекти) стосуються зміни до різних кодексів: 12 проектів до Податкового кодексу, 5 проектів до Кримінального, 4 проекти до Бюджетного та 7 до інших.

Фракція «УДАР» у квітні зареєструвала 24 законодавчі ініціативи, з них – 14 законопроектів та 10 проектів постанов. Це найвищий показник законодавчої ефективності депутатів від початку їхньої каденції у Верховній Раді. Більшість запропонованих проектів (12 документів) стосується проблем правоохоронної системи, правосуддя та боротьби з корупцією. На другому місці – ініціативи в сфері економіки та господарства (3 документи) та у сфері державного управління. Гуманітарні питання, як і в усі попередні місяці, залишаються для фракції «УДАР» непріоритетними.

У квітні депутати Комуністичної партії України зареєстрували у Верховній Раді 14 законодавчих ініціатив, з них лише один проект закону («Про концесії»), а решта – проекти постанов. Подання на розгляд парламенту тільки одного проекту закону протягом місяця, на сьогодні є рекордно низьким показником законотворчої активності депутатів фракції КПУ за весь час їхньої роботи в Раді VII скликання. Більшість документів, ініційованих комуністами, стосувалася господарсько-економічних питань (6 проектів законодавчих актів) та соціальних проблем (також 6 документів) що, перш за все, є наслідком роботи депутатів Петра Цибенка – як голови Комітету з питань соціальної політики і праці та Спірідона Кілінкарова – як голови Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства.

У квітні депутати фракції «Свобода» зареєстрували в парламенті 21 проект нормативно-правових актів – 14 законопроектів і 7 проектів постанов. Третина законодавчих ініціатив свободівців стосувалася фінансово-економічних та господарських питань. Дещо менше уваги депутати ВО «Свобода» присвятили соціальній політиці, екології та відзначенню пам’ятних дат – напрацювавши по 3 документи в кожній зі сфер. Проблеми зовнішньої політики, безпеки та оборони взагалі не цікавили свободівців протягом останніх трьох місяців.

У квітні 2013 року позафракційні депутати самостійно, без залучення представників фракцій, зареєстрували 27 законопроектів та постанов (10 постанов, 17 законопроектів). Найбільшу увагу депутати приділили політичним проблемам та державному управлінню (8 проектів), а також соціальним стандартам та гарантіям (6 проектів).

Аналіз проектів, зареєстрованих позафракційними депутатами, засвідчує їх певну відірваність від роботи парламентських комітетів. Більшість цих законопроектів є проявом індивідуальної ініціативи позафракційних депутатів, яка не забезпечена широким діалогом між представниками різних політичних сил.

У квітні 2013 року  представниками різних фракцій спільно зареєстровано 69  проектів законів та постанов. Найчастіше міжфракційні законопроекти стосувалися правоохоронної системи, правосуддя та боротьби із корупцією (20 проектів). Зокрема, депутати  Партії регіонів, ВО «Батьківщина», «УДАРу», ВО «Свобода» працюють над виконанням Плану дій із лібералізації ЄС візового режиму для України, спектром питань щодо приведення національного антикорупційного та кримінального законодавства у відповідність із міжнародними стандартами. У той же час, ці документи супроводжуються серйозними зауваженнями з боку фахівців Головного експертного управління парламенту.

На другому місці за кількістю міжфракційних законопроектів знаходяться  гуманітарні проблеми (16  документів ). Депутати різних фракцій спільно працюють над проблемами мовної  та освітньої політики. Тенденцією цього місяця є ініціативи щодо врегулювання різних аспектів у діяльності релігійних організацій. Соціальні  проблеми та гарантії висвітлюються у 8 проектах, економічна сфера – 7 проектів,  політика та державне управління – 6 проектів, інші сфери – 12 проектів.

Активність депутатів у межах фракцій

Найвищий показник активності депутатів у фракції «УДАР», члени якої були залучені до нормотворчості на 78,57 %. Не особливо поступаються колегам по опозиційному блоку і представники «Батьківщини», які на 77,89 % попрацювали перед травневими святами. Комуністи (68,75 %) та свободівці (66,67 %) посіли друге місце з невеликим відривом одне від одного. В той же час, лише половина від депутатів ПРУ (51,21 %) долучились до розробки та реєстрації законодавчих ініціатив у квітні. Останнє місце (40,63 %) займають позафракційні. ОПОРА враховувала розмір фракції та законотворчу активність народних депутатів за минулий місяць.

Топ 10 законоробів

ОПОРА сформувала рейтинг «Законороб місяця», враховуючи такі показники, як вага законопроекту чи постанови. Нижчий бал присвоювався законотворчій ініціативі формального порядку, а найвищий – змістовій, що встановлювала нове регулювання чи вдосконалювала існуюче. Таким чином, ОПОРА максимально нівелювала документи, які не впливають на чинну законодавчу базу. Також, за прикладом минулих місяців, коли під законопроектом підписувались всі члени фракції як автори, організація ділила показник ваги на кількість підписантів, що дало можливість більш коректно сформувати рейтинг. Тож, остаточний порядок депутатів, які подали найбільше ініціатив нормотворчого порядку виглядає таким чином: 1) Андрій Кожем’якін, ВО «Батьківщина» (7,945 балів); 2) Олег Ляшко, позафракційний (5,25); 3) Віталій Хомутиннік, ПРУ (4,875); 4) Володимир Яворівський, ВО «Батьківщина» (4,5); 5) Тетяна Слюз, ВО «Батьківщина» (4,31).

 

____________________________

Прес-центр
Громадянська мережа ОПОРА