Пристрасті навколо рівненського ректора: молодь у Міністерстві почули

Дата: 15.07.2008

Сьогодні вдень під Міністерством освіти і науки України (МОН) відбувся пікет київської молоді на підтримку рівненських студентів, правами яких нехтують адміністрації місцевих ВНЗ. В цей самий час рівняни розпочали сидячий пікет у власному місті. Результатом акцій протесту стало те, що представники МОН привселюдно пообіцяли врегулювати конфлікт в рамках законодавства та людяного ставлення до студентів.

 

Організатори акцій стверджують, що починаючи з березня шляхом обману і погроз ректор Рівненського державного гуманітарного університету (РДГУ) та Рівненського інституту слов’янознавства Київського славістичного університету (РІС КСУ) Руслан Постоловський (на фото) змушує своїх студентів достроково розірвати договори із вишем, та збільшити таким чином оплату за навчання в чотири рази. Майже три місяці тому студенти надіслали свої підписи під проханням «розібратися та допомогти» до міністра освіти і науки Івана Вакарчука, проте до сьогоднішнього дня не отримували жодної відповіді. Докладніше про ці події читайте у статті «Ректору закон неписаний? Секрети авторитарного правління у рівненському виші».
Під час київської акції біля 30 молодих людей із полотняним транспарантом «Студентська солідарність» вигукували навпроти входу в МОН такі гасла як «Навчання – не товар», «Освіта це право», «Ректор – деспот», «Ректора к ответу» та «Свобода, рівність, студентська солідарність». А коли з Міністерства до протестуючих вийшли перший заступник начальника департаменту вищої освіти МОН Ярослав Болюбаш (на фото), радник міністра Дмитро Кулібаба (на фото) та сам Руслан Постоловський, молоді активісти продемонстрували останньому валізу з грошима. Вони, мовляв, замість рівненських студентів скинулись на чергову дачу для ректора. Як стало відомо потім, гроші були надруковані на кольоровому принтері.
В цей самий час у навчальному корпусі Рівненського державного гуманітарного університету (РДГУ) неподалік від приймальної комісії протестуючі студенти заліпили собі роти червоними стрічками та тримали плакати із написами «Ким будуть ваші діти після закінчення РДГУ?» та «Ми не будемо мовчати». Один з активістів тим часом цитував у мегафон слова Руслана Постоловського “Ви свій ліміт виговорили”, якими він звернувся до студентів під час попередніх перемовин. Окрім цього, протестуючі відмінники збирали гроші собі на навчання, продаючи присутнім абітурієнтам, їх батькам та журналістам насіння та пиріжки.
Годиною раніше бакалаври-протестуючі здали до приймальної комісії заяви свого зразка, які відрізнялись від заяв зразка пана Постоловського. Відмінність заключалася в тому, що у заявах студентів тепер були відсутні слова про їх виключення з вишу.
Варто підкреслити, що під час рівненської акції, у який прийняли участь біля 20 чоловік, студенти роздавали також листівки, у яких ціни на освіту в РДГУ порівнювались із цінами, узятими з офіційних сайтів відомих вишів України. Виявилося, наприклад, що спеціальність «режисер драматичного театру» «коштує» в РДГУ 7000 грн. в рік, тоді як в Київському національному університеті театру кіно і телебачення імені Карпенка-Карого – 6300 грн. «Культурологія» в РДГУ «коштує» 8300 грн. в рік, а в Львівському національному університеті імені Івана Франка – 3094 грн.
Тим часом у Києві Руслан Постоловський в черговий раз аргументував свої підвищенням вартості комунальних послуг і  зростанням зарплат викладачів, називав свої дії законними, а акції протесту – політичним замовленням. Перший заступник начальника департаменту вищої освіти МОН Ярослав Болюбаш після дискусії з протестуючими та журналістами з приводу законності дій Руслана Постоловського погодився з тим, що питання «юридично неоднозначне», та запевнив присутніх, що після закінчення вступної кампанії Міністерство ініціює в місті Рівне громадські слухання, на які будуть запрошені протестуючі студенти, їх батьки, представники молодіжних організацій та МОН, ректор РДГУ та РІС КСУ. Пан Болюбаш також запевнив, що примусово розривати контракти студентів змушувати тепер ніхто не буде. Натомість зі студентами та їх батьками почнуть шукати компроміси, які б задовольнили усі сторони.
Ще одна висловлена сьогодні ініціатива пана Болюбаша – почати моніторинг того, наскільки вартість навчання в українських вишах відповідають реальності. До цієї справи начальника департаменту вищої освіти від імені Міністерства запросив громадські організації.

Організатором київської акції була молодіжна ініціатива «Пряма дія», за підтримки Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Фундація регіональних ініціатив». Координатором рівненської акції було Рівненське представництво Громадянської мережі «ОПОРА».

Неофіційній газеті також стало відомо, що сьогодні до Прокуратури міста Рівне з приводу конфлікту звернувся депутат Рівненської міської ради, радник голови РОДА з молодіжних питань Віталій Шабунін. На думку Віталія Шабуніна : «Дії Руслана Постоловського носять протиправний та умисний характер. А саме, підпадають під дію статтей 189 («вимагання»), 190 («шахрайство»), 364 («зловживання владою або службовим становищем»), 365 («перевищення влади або службових повноважень») та 366 («службове підроблення») Кримінального кодексу України».
Неофіційна газета продовжить інформувати вас щодо розвитку подій.
Роман Зоц,  Назар Тодоля