Прояви адмінресурсу під час місцевих виборів на Рівненщині

Дата: 18.11.2020

Випадків масового використання адмінресурсу спостерігачі ОПОРИ не виявили у Рівненській області. Проте, без використання приміщень комунальної форми власності та сайтів, соціальних мереж місцевих органів влади, що містить ознаки адмінресурсу, не обійшлося.

 

Загальні тенденції використання адміністративного ресурсу в Україні

Під час місцевих виборів спостерігачами ОПОРИ було зафіксовано 1841 порушення виборчого законодавства та міжнародних стандартів виборів, 57 з них стосувалися адміністративного ресурсу (з них 29 стосувалися бюджетного адмінресурсу, 11 – медійного, 10 – кадрового і матеріального та 7 – корпоративного). Це свідчить про те, що адміністративний ресурс залишається, хоч і не ключовим, але поширеним способом впливу на загальний перебіг виборчого процесу.

Серед зафіксованих випадків використання адміністративних ресурсів в цілях агітації найбільш системним було використання бюджетних коштів, які виділялися в рамках програми «Велике будівництво», а також проекти, які фінансувалися в рамках субвенцій на соціально-економічний розвиток та в рамках місцевих бюджетних програм. Крім цього, спостерігачі ОПОРИ фіксували випадки використання приміщень органів місцевого самоврядування та бюджетних  установ, а також  сайтів органів влади та соціальних мереж для агітації за певні партії та кандидатів, або для їх популяризації.

ОПОРА приділяє значної уваги використанню адмінресурсу під час виборів, адже це порушує один із основних виборчих принципів – рівності.

 

Кодекс поведінки посадовців під час виборчого процесу

Наразі у правовій площині відсутні чіткі вимоги щодо діяльності виборних осіб та посадовців в умовах виборчого процесу, які б ефективно відтворювали усталену міжнародну практику з врахування визнаних демократичних стандартів. У зв’язку з цим Громадянська мережа ОПОРА розробила Кодекс поведінки посадових осіб місцевого самоврядування та державних службовців під час виборчого процесу, який містить основні етичні вимоги до поведінки службовців з метою уникнення дій, що можуть класифікуватися як зловживання адміністративним ресурсом.

У Рівненській області пропозиція підписати кодекс була надіслана очільникам усіх міст, голові Рівненської обласної ради та голові Рівненської обласної державної адміністрації. В результаті Кодекс підписали лише міський голова Дубно Василь Антонюк та міський голова Костополя Євгеній Денисюк.

Варто зазначити, що міські голови чітко дотримувалися положень Кодексу та не застосовували адміністративний ресурс у агітаційних цілях. Проте, це не завадило міським головам бути переобраними на новий термін: Василь Антонюк отримав  59,93% голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, а Євгеній Денисюк – 27,7% голосів.

 

Міський голова обласного центру

Міський голова Рівного Володимир Хомко, який очолював міськраду останні 12 років на чергових місцевих виборах вирішив не балотуватись знову на цю посаду. Проте він балотувався у депутати та був першим номером у списку кандидатів від політичної партії «За Майбутнє». Крім цього,  Володимир Хомко усіляко підтримував кандидата на посаду міського голови Рівного від цієї ж політичної партії Юрія Вознюка.

Впродовж усієї кампанії Володимир Хомко майже не проводив за себе як кандидата у депутати агітації, а на публічних заходах з’являвся як чинний міський голова та виконував свої посадові обов’язки. Так, за всю передвиборчу кампанію спостерігачі ОПОРИ не зафіксували жодного агітаційного матеріалу Володимира Хомка. Однак, чинний міський голова використовував свій статус і можливості для підтримки іншого кандидата.

Спостерігачами ОПОРИ неодноразово було зафіксовано факти публічної підтримки Володимиром Хомком кандидата на посаду міського голови Рівного від політичної партії «За Майбутнє» Юрія Вознюка. Зокрема, ще перед початком виборчого процесу політична партія провела презентацію та представила потенційних кандидатів. На цьому заході Володимир Хомко сказав, що не буде балотуватись на посаду міського голови, але підтримує кандидатуру Юрія Вознюка.

Зі стартом виборчої кампанії чинний міський голова на публічних заходах з’являвся разом з кандидатом на посаду міського голови Юрієм Вознюком. Крім цього, разом з ним він відвідував комунальні підприємства міста та проводив зустрічі з колективами.

У певних діях посадовців міської ради були ознаки використання медійного адміністративного ресурсу.  Наприклад, 22 вересня на сайті Рівненської міської ради та сторінці Рівненської міської ради у Facebook було розміщено новину про висадку саджанців дерев Гінкго дволопатевого у парку імені Тараса Шевченка в рамках акції «Сімейне дерево» та «Озеленення Рівненщини». Було повідомлено про те, що саджанці були придбані за власні кошти міського голови Володимира Хомка, Маріяна Годи, Юрія Вознюка та Андрія Біланчука. Вартість саджанця понад 3 тисячі гривень. Тобто, окрім міського голови Володимира Хомка, у дописі також згадувалося про чинного депутата Маріяна Году (і разом з тим кандидата в депутати від політичної партії «За Майбутнє»), Андрія Біланчука (кандидата в депутати від цієї ж політичної сили) та Юрія Вознюка (кандидата на посаду міського голови Рівного від політичної партії «За Майбутнє»). В коментарі  для ОПОРИ прес-служба міської ради зазначила, що акція готувалась ще на весну, але карантин завадив висадці.

Фото зі сторінки Рівненської міської ради.

Крім цього, 25 серпня на сторінці Рівненської міської ради у Facebook було розміщено фото чинного міського голови Рівного Володимира Хомка разом із тоді ще потенційним кандидатом Юрієм Вознюком та переданим у подарунок для спідвеїстів  мотоциклом.  За інформацією з допису, мотоцикл був придбаний за кошти міського клубу вболівальників спідвею. 

Фото зі сторінки Рівненської міської ради.

Також Юрій Вознюк брав участь у заходах, організованих комунальними закладами міста. Так, 1 жовтня у Міському Будинку культури відбувся концерт, присвячений Дню людей похилого віку. Вітали рівнян не тільки артисти Будинку культури – хорові, інструментальні та танцювальні колективи, але й кандидат на посаду міського голови Юрій Вознюк. Про відвідування заходу він повідомив на своїй сторінці у Facebook. До тексту також було долучено кілька фото, на яких видно, що Юрій Вознюк не просто відвідав захід, але й виступив на сцені та взяв участь у нагородженні. У коментарі для ОПОРИ очільниця Будинку культури, яка, до речі, балотувалась у депутати міської ради від політичної партії «За Майбутнє» зазначила, що жодної агітації на заході ніхто не проводив.

Фото зі сторінки Юрія Вознюка.

Траплялися також випадки, коли кандидат на посаду міського голови від партії «За майбутнє» піарився на діях, які де-факто виконували комунальні служби міста. Зокрема 24 вересня на сторінці За Майбутнє Рівного – Юрій Вознюк було поширено відео про демонтаж старої занедбаної сцени поблизу будинків на вулиці Соломії Крушельницької. Як повідомив у відео начальник Управління житлово-комунального господарства Рівненської міської ради Ярослав Сахнюк завдання на проведення таких робіт дав міський голова  Володимир Хомко. Також він зазначив, що комунальникам вдалося це зробити з допомогою Юрія Вознюка, який посприяв із залученням екскаватора.

Юрій Вознюк також ініціював проведення дебатів у приміщенні сесійної зали Рівненської міської ради із  двома іншими кандидатами Віктором Шакирзяном та Віталієм Ковалем. 22 жовтня на таких дебатах був присутній лише Юрій Вознюк. Під час заходу він проводив  передвиборчу агітацію, зокрема відповідаючи на питання, чому за нього мають голосувати рівняни. За наявною у ОПОРИ інформацією, приміщення сесійної зали міської ради орендувала для проведення дебатів фізична особа Анастасія Боднарська.

 

Голова обласної державної адміністрації

 

Голова Рівненської обласної державної адміністрації Віталій Коваль брав участь відразу у двох видах виборів, зокрема, у депутати Рівненської міської ради та на посаду міського голови Рівного. Підтримала та висунула його політична партія «Слуга народу». За результатами голосування за міського голову Рівного він не пройшов до другого туру, зайнявши третю позицію у рейтингу (набрав 8463 голоси рівнян), проте, став депутатом Рівненської міської ради.

На період виборчої кампанії Віталій Коваль взяв відпустку, та, фактично не виконував обов’язки голови ОДА. Проте, все ж бували заходи у яких він брав участь як посадовець. На таких публічних заходах він позиціонував себе як голова ОДА та не агітував. Так, 16-го жовтня з нагоди Міжнародного дня білої тростини Віталій Коваль вручив відзнаки людям з вадами зору. Нагороди отримали представники Українського товариства сліпих. У статусі посадовця Віталій Коваль, який на той час уже був зареєстрованим кандидатом від партії «Слуга Народу» також зустрічав Президента України Володимира Зеленського під час його візиту на Рівненщину. Про це Віталій Коваль повідомив на своїй сторінці у Facebook: «Президент Володимир Зеленський прибув на Рівненщину. Разом вже відвідали будівництво Північного обходу Рівного. Далі – ознайомлення з роботою медичних закладів області та інспекція об’єктів у межах Національної програми #Велике_будівництво». Під час візиту Володимир Зеленський відвідав будівництво спорткомплексу, військовий госпіталь, обласний протипухлинний центр та текстильне підприємство-експортер весільних суконь. Жодного представлення команди партії «Слуга народу» чи агітації на публічних заходах, де були присутні спостерігачі ОПОРИ, не відбувалося.

Проте, очільник обласної адміністрації проводив і ряд інших зустрічей, зокрема з представниками підприємств, власниками яких були інші кандидати від політичної партії «Слуга Народу».

У своїй передвиборчій кампанії Віталій Коваль надавав перевагу безпосереднім зустрічам з виборцями та трудовими колективами.

Інші цікаві приклади агітації з ознаками використання
адміністративного ресурсу

Ще до офіційного старту виборчої кампанії, у серпні спостерігачі ОПОРИ виявили ознаки використання корпоративного адмінресурсу у діях директора комунального підприємства «Рівнеоблводоканал», тоді ще потенційного кандидата на місцевих виборах Андрія Карауша. Вони проявилися у тому, що споживачі послуг водопостачання почали отримувати платіжки, на звороті яких розміщувалися гасла, які використовував у дочасній агітації керівник підприємства. Пізніше, коли вже офіційно розпочався виборчий процес і Андрій Карауш став кандидатом від політичної партії «Слуга Народу» до Рівненської обласної ради, платіжки не містили таких гасел.

Ознаки використання адмінресурсу були також зафіксовані спостерігачами ОПОРИ у Сарнах, де 14 жовтня у міському будинку культури «Залізничник» кандидати від Партії розвитку громад Сергій Аврамишин та Галина Ковтун, яка є директоркою такого комунального закладу, вручали дітям нагороди у рамках конкурсу «Майданчик талантів 2». Окрім нагородження дітей, кандидати мали також і вітальне слово, у якому зазначили про підтримку партією/її представниками творчих ініціатив молоді. У коментарі для ОПОРИ щодо оренди партією приміщення комунального закладу Галина Ковтун зазначала, що свято як таке не відбулося, тому вона як керівник гуртка вирішила нагородити тих дітей, які ходять до неї займатися. Партія – це просто спонсор, яка спонсорувала сувенірну продукцію і медалі.

Ознаки використання корпоративного адміністративного ресурсу ОПОРА фіксувала у діях кандидата в депутати від «Європейської Солідарності» Валерія Гусака, який є директором приватної компанії «Домова служба». Так, на сайті та сторінці у Facebook компанії, яка займається вирішенням побутових проблем (ремонт сантехніки, послуги вантажників, ремонт побутової техніки і тд.) було розміщено повідомлення з агітаційним характером «Що не так з Домовою службою?». У дописі розповідалось про те, що засновник та директор служби Валерій Гусак, а також директор з економіки Людмила Радчук та директор з маркетингу Антоніна Омельчук беруть участь у виборчій кампанії під прапорами політичної партії «Європейська Солідарність». Крім таких публічних повідомлень від компанії відправлялись SMS-повідомлення та повідомлення у соціальній мережі Viber з посиланням на цей матеріал. Цікаво, що в самому матеріалі, розміщеному на сайті, зазначалося, що протягом місяця планується озвучення своєї позиції щодо проблем міста та знайомство читачів з ними і було вказано, що якщо людина не хотіла б читати ці повідомлення, то хай вона зателефонує або напише службі у Viber.

Загалом під час кампанії місцевих виборів на Рівненщині не було зафіксовано масових випадків використання адміністративного ресурсу.

 

За коментарями звертайтеся:

Михайло Балик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області

тел.: 0938338345

e-mail: rivne@opora.org.ua

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.