У Рівному презентували проект Регламенту міської ради

Дата: 13.01.2016

300 DSCN3343У Рівному розроблено та презентовано новий проект Регламенту Рівненської міської ради 7 скликання. Цей Регламент було розроблено спільною робочою групою, до якої увійшли депутати міської ради та громадські активісти. В основі документу лежать кращі практики місцевого самоврядування України, найбільш прогресивні норми Регламенту міської ради попереднього скликання, а також проектом регламенту розробленого експертними організаціями – Інститутом політичної освіти та Українським незалежним центром політичних досліджень.

Презентація нового Регламенту відбулася 12 січня під час круглого столу, на якому представники робочої групи розповіли про те, які можливості він дає для депутатського корпусу та мешканців міста та, про те, чому міській раді потрібен новий, якісний та прогресивний Регламент.

Перевагами розробленого Регламенту міської ради є спрощена процедура подання проектів рішень депутатами та мешканцями міста, розширення можливостей депутатів для виконання їх обов’язків, підвищення рівня публічності роботи ради та її органів.

«У нас є Регламент, над яким міська рада працює протягом останніх декількох скликань. В цьому можна побачити стабільність. Проте час змінюється і вимоги демократії також міняються. Мешканці міста хочуть впливати на прийняття суспільно важливих рішень. Тому, ідеєю було запропонувати зовсім інший продукт, який можна використати в роботі міської ради. І показати іншим міським радам наскільки ми хочемо покращити роботу», – вважає голова Регламентної комісії Рівненської міської ради Олександр Чубай.

Олександр Чубай також зазначив, що ще однією важливою складовою Регламенту є розширення можливостей депутатів для виконання їх обов’язків. В Законі «Про статут депутатів місцевих рад» передбачено, що депутат має право на невідкладний прийом, але немає деталізації, що значить має право на невідкладний прийом. «Ми розуміємо, що депутат виконує свої обов’язки на громадських засадах, йому не платять за цей час. Тому, коли він приходить в інтересах громадян, своїх виборців, для вирішення будь-якого питання Закон надає йому право, щоб його невідкладно прийняли. Проте часто депутати зустрічаються з різними перешкодами, хтось зайняти, хтось на нараді, а хтось просто не хоче приймати і шукає якісь зумисні причини, щоб не прийняти. Тому наша пропозиція, яка відображена в проекті Регламенту, деталізувати це право», – пояснив Олександр Чубай.

DSCN3308

 У свою чергу, член робочої групи, громадський експерт Сергій Пінчук зазначив, що у проекті нового Регламенту значно спрощена процедура за допомогою якої громадськість міста може долучитися до процесу прийняття рішень, зокрема, подати проект рішення на розгляд сесії. Проект Регламенту передбачає можливість включення в порядок денний сесії міської ради за рішенням громадських слухань та проведених відповідно до вимог Статуту територіальної громади міста загальних зборів громадян, на яких прийнято рішення про місцеву ініціативу. Для цього, проект рішення просто потрібно оформити відповідно до вимог Регламенту. Далі цей проект рішення подається секретарю і апарат ради самостійно збирає всі погоджувальні підписи. 

Окрім цього, проект Регламенту передбачає спрощення процедури візування проекту рішення. На даний момент, по багатьом проектах рішення треба зібрати більше віз, тобто, щоб під проектом рішення поставили свої підписи більше 10 службовців міської ради. Проект Регламенту передбачає, що під будь-який проектом рішення мають свої підписи поставити лише юристи апарату ради; керівник виконавчого органу Рівненської міської ради; заступник голови; секретар ради та голова постійної профільної комісії. В новому Регламенті термін для отримання візи – 20 робочих днів. У редакції Регламенту попереднього скликання цього не було. Через це окремі проекти рішень дуже довго могли проходити процес візування і не потрапляли на розгляд сесії.

«У новому Регламенті зменшено кількість підписів, які потрібно зібрати під проектом рішень. Тепер необхідно підпис юриста, який засвідчує, що проект рішення відповідає чинному законодавству та компетенції міської ради. Якщо ці вимоги не дотримано, то цей проект повертається ініціатору з обґрунтуванням причин повернення. Після юристів, проект рішень відправляється на погодження до керівника відповідного профільного управління виконавчого комітету. Там, документ досліджують на предмет того, чи це питання можна вирішити. Якщо це можливо реалізувати, то проект рішення відправляється до профільного заступника міського голови, який має дати висновок, щодо доцільності його реалізації. Наступний етап – погодження у секретаря ради та депутатської комісії. Візування є обов’язковим, якщо навіть хтось проти його прийняття, але не може означати скасування проекту рішення, зняття його з веб-сайту ради тощо», – зазначив Сергій Пінчук.

DSCn

 Представник Громадянської мережі ОПОРА та член робочої групи Анатолій Бондарчук зазначив, що проект Регламенту спрямований та підвищення публічності роботи міської ради. Якщо депутати його підтримають, то мешканці міста отримають реальні механізми контролю за роботою своїх обранців. «У проекті Регламенту чітко визначений перелік інформації, яка має оприлюднюватися на веб-сайті міської ради. Ми пропонуємо, щоб кожен мешканець міста, який зайшов на сайт міської ради міг ознайомитися з результатами поіменних голосувань депутатів; інформацією про те, як вони відвідують пленарні засідання сесії ради та засідання постійних комісій; переглянути он-лайн трансляцію пленарного засідання, послухати його аудіозапис, ознайомитися зі звітами депутатів та міського голови, а також проектами рішень, рішень міської ради з всіма супровідними документами, висновками постійних комісій», – наголосив громадський активіст

Окрім того, проект Регламенту передбачає можливість створення на веб-сайті ради електронного кабінету кожного депутати. Завдяки цьому сервісу виборці зможуть направляти звернення до того депутата, який їх цікавить, а також депутатських фракцій та груп. Регламентом передбачено, що на сайті має бути забезпечена реальна можливість створення електронної петиції та збору підписів в її підтримку.

За словами депутата міської ради Олександра Курсика, проблемою є те, що ще не всі нові депутати до кінця розуміють суть Регламенту та його важливість для роботи міської ради. «Що таке Регламент, я дізнався десь через 2 місяці після того, як я вперше став депутатом. Я поїхав на навчання в Інститут політичної освіти з іншими депутатами. І тоді, нам пояснили наскільки це важливий документ. А коли повернулися, то Олександр Чубай написав 15 зауважень до Регламенту, а я – 14. Це було у минулому скликанні. Ми прийшли до секретаря міської ради і сказали: «Ви живете по радянському примірнику». І тоді до діючого Регламенту почали вносити зміни. Наш регламент і позиція ради, в цілому, щодо відкритості і публічності можливо й не на самому дні, але є реально крутіші й прогресивніші», – додав Олександр Курсик.

 DscnN

Зазначимо, що позитивну оцінку розробленого робочою групою проект Регламенту Рівненської міської ради дали експерти Українського незалежного центру політичних досліджень та Інституту політичної освіти Іван Лукеря та Тарас Случик. У своїх висновках та рекомендаціях вони зазначили, що проект Регламенту враховує кращі практики роботи органів місцевого самоврядування та всі зміни до законодавства, зокрема Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про доступ до публічної інформації».

_________________________
Прес-служба
Громадянської мережі ОПОРА