Як депутати Рівнеради працювали у 2022 році: результати оцінювання

Дата: 17.07.2023

Жоден із депутатів Рівненської міської ради не отримав відмінну оцінку за свою роботу протягом другого року повноважень, але третина депутатського корпусу попрацювала «на четвірку». Такими є результати персонального оцінювання місцевих обранців за період з 1 січня до 31 грудня 2022 року.

Повномасштабна війна – це не лише період викликів для країни та громади, але й період можливостей для розвитку. Попри те, що умови функціонування органів місцевого самоврядування значно змінились, рівненські депутати не зупинили свою діяльність, а продовжили представляти інтереси громади у міській раді. Тож в рамках всеукраїнської громадської кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» Громадянська мережа ОПОРА у Рівненській області здійснила персональне оцінювання діяльності депутатів Рівненської міської ради VIIІ скликання за період з 1 січня до 31 грудня 2022 року.

ОПОРА оцінювала депутатів за шкалою від 1 до 5 балів, керуючись об’єктивними показниками та шляхом експертного опитування. У фокусі уваги були 35 із 42 депутатів ради. В дослідженні не враховані результати роботи депутатів, які стали на захист країни, а саме: представників фракції «Європейська Солідарність» Павла Алексєвича, Дмитра КотляроваТараса Обоїсти, фракції ВО «Свобода» Олега Осуховського, фракції ВО «Батьківщина» Олександра Курсика, фракції «Рівне Разом» Сергія Рибачка та позафракційного Федора Мисюри.

В результаті третина депутатського корпусу (31%), а саме 11 обранців отримали високу оцінку «4»: Роман Денисюк, Святослав Клічук (фракція «Голос»), Катерина Марчук, Світлана Марчук, Святослав Стельмащук (фракція «Рівне Разом»), Олена Нездюр, Олександр Нестерук (фракція ВО «Батьківщина»), Любов Романюк, Роман Яворський (фракція «Слуга Народу»), Людмила Туровська (фракція «Європейська Солідарність»), Віктор Шакирзян – позафракційний, секретар ради. Більша частина депутатського корпусу (51%) – 18 депутатів – отримали нейтральну оцінку «3». 6 депутатів отримали низьку оцінку «2»: Микола Бляшин, Анастасія Кулакевич (фракція «Голос»), Сергій Васильчук, Галина Кульчинська (фракція ВО «Батьківщина»), Володимир Хомко та Анатолій Чугуєвець (фракція «За майбутнє»). Такий бал свідчить про відсутність звіту депутата, а також низький показник чи то у відвідуваності засідань сесій та постійних комісій, чи інформуванні та здійсненні прийому громадян.


Оцінювання депутатів за об’єктивними показниками

 

На цьому етапі оцінювання враховувалися: відкритість інформації про місцевих обранців, наявність контактів для зв’язку, відомостей про прийом виборців та його фактичне проведення, відвідування засідань сесій та комісій, користування правом депутатського запиту та звітування перед виборцями.

Поточний моніторинг засвідчив доволі високий рівень відкритості обранців для громадськості.

Лише 2 депутати мають неповну інформацію у своїх профайлах на сайті ради, а саме в частині досвіду роботи – Олександр Іванов (фракція «Слуга Народу») та Галина Кульчинська (фракція ВО «Батьківщина»). Важливо, що у профайлах усіх обранців доступна інформація про зв’язок у вигляді або приватних номерів телефону, або електронних адрес. Більшість депутатів (63%) доволі відповідально ставиться до обов’язку інформування та підтримки зв’язку з громадянами, використовуючи для цього партійні ресурси, інформаційний портал, місцеві ЗМІ та соціальні мережі. Дослідження Facebook станом на грудень 2022 року показало, що персональні сторінки у цій соцмережі мають 88 % депутатів, однак 13 місцевих обранців (37%) не використовують їх для інформування про депутатську діяльність. Сторінки трьох депутатів взагалі не вдалося знайти – Юрія Осіпчука (фракція ВО «Свобода»),  Олександра Іванова (фракція «Слуга Народу») та Романа Петролюка (фракція ВО «Свобода»).

Усі депутати розмістили інформацію про здійснення прийому громадян, окрім Галини Кульчинської (фракція ВО «Батьківщина») та Романа Петролюка (фракція ВО «Свобода). 33 депутати (94%) надали вичерпну інформацію про прийом: адресу, графік та контактні відомості. Результати фактичної перевірки здійснення депутатами прийому громадян засвідчили, особистий прийом виборців не рідше разу на місяць за встановленим графіком, який вдалося підтвердити, здійснюють депутати з фракції «Рівне Разом» Катерина Марчук, Світлана Марчук, Василь Харковець, Михайло Жаровський, Святослав Стельмащук (громадська приймальня), фракції «Голос» Святослав Клічук (за місцем роботи), фракції ВО «Батьківщина» Олександр Нестерук( за місцем роботи), фракції «За майбутнє» Маріян Года, Анатолій Чугуєвець (за місцем роботи), фракції «Європейська солідарність» Людмила Туровська (за місцем роботи).  Ще 7 обранців практикує попередній запис і уточнення часу зустрічі: Микола Бляшин, Роман Денисюк, Зураб Кантарія, (фракція «Голос»), Олександра Коваленко, Олена Хотенко (фракція «Слуга Народу»), Оксана Майборода (фракція «Європейська Солідарність») та Віктор Шакирзян (секретар Рівненської міської ради, позафракційний). Отже, тенденція нерегулярного прийому або прийому не у визначений час та місці зберігається.

В 2022 році депутати міської ради загалом дисципліновано відвідували пленарні засідання. 100% показник відвідуваності відповідно по даних порталу RIVNE.RADA4YOU.ORG мають два депутати – Андрій Жильчук із фракції «Європейська Солідарність» та Василь Харковець із фракції «Рівне Разом». Більше 99% показник відвідуваності ще у кількох депутатів – у позафракційного секретаря ради Віктора Шакирзяна (99,53%), Романа Денисюка (99,65%) та Святослава Клічука (99,53%) із фракції «Голос», Світлани Марчук (99,42%) та Святослава Стельмащука (99,42%) із фракції «Рівне Разом», Юрія Осіпчука (99,07%) із фракції ВО «Свобода» та Володимира Хомка (99,07%) із фракції «За Майбутнє». Натомість менше 50% участі у голосуваннях ради зафіксовано у представника фракції «Голос» Миколи Бляшина (36,79%), представників фракції «Слуга Народу» Олександри Коваленко (49,71%), Олени Хотенко (32,25%) та Віталія Коваля (23,05%). 100% засідань своїх комісій відвідали 5 депутатів: Святослав Клічук (фракція «Голос»), Володимир Хомко (фракція «За Майбутнє»), Василь Харковець (фракція «Рівне Разом»), Любов Романюк (фракція «Слуга Народу»), Юрій Осіпчук (фракція ВО «Свобода»). За підсумками двох років роботи комісій жодного засідання не пропустив Юрій Осіпчук.

Як і минулого року, депутати фактично не користуються правом подання депутатських запитів. Лише один депутат в цьому періоді подав запит – Роман Денисюк із фракції «Голос».

Річний звіт за підсумками другого року діяльності оприлюднили 27 з 35 обранців (77%), однак здебільшого депутати повідомляли про волонтерську діяльність, а тому зміст таких звітів не відповідає вимогам законодавства. Та основним недоліком звітування залишається ігнорування депутатами обов’язку проведення індивідуального публічного звітування. За результатами моніторингу не вдалося підтвердити наявність звітів у профайлах Миколи Бляшина та Анастасії Кулакевич із фракції «Голос», Сергія Васильчука та Галини Кульчинської із фракції ВО «Батьківщина», Маріяна Годи, Анни Хлістунової-Шарпар, Анатолія Чугуєвця та Володимира Хомка із фракції «За Майбутнє».


Оцінювання депутатів представниками експертного середовища

В експертному опитуванні взяли участь 12 осіб з неурядового сектору – журналістського та громадського середовищ. Експертам було запропоновано оцінити роботу кожного з 35-и депутатів Рівненської  міської ради за шкалою від найнижчої оцінки 1 бал до найвищої – 5 балів, а також обрати критерії, якими керувались, із запропонованих, або ж була можливість вказати свої власні критерії. Також під час виставлення оцінок кожному із представників ради експерти могли обрати варіант «Нічого не знаю про депутата/депутатку, його/її діяльність».

За результатами експертного опитування не було виявлено ані лідерів серед позитивних оцінок, ані аутсайдерів серед негативних оцінок, оскільки жоден місцевий обранець не отримав максимальний бал «5» та мінімальний «1». Лише 3 депутати (7%) отримали за свою роботу від більшості експертів оцінку «4» бали: Роман Денисюк, Зураб Кантарія та Святослав Клічук із фракції «Голос». Роботу ще 20 депутатів (57%) експерти оцінили посередньо – «3 бали», «2 бали» отримали 12 депутатів.

Також за результатами експертного опитування виявилося, що серед депутатів Рівнеради є такі, про діяльність яких нічого не знають близько половини опитаних. Це Андрій Жильчук (фракція «Європейська Солідарність»), Роман Петролюк (фракція ВО «Свобода»), Олександр Іванов (фракція «Слуга Народу») та Олена Нездюр (фракція ВО «Батьківщина»). Водночас, кожен з опитаних експертів відповів, що йому відома діяльність депутатів: Оксани Майбороди (фракція «Європейська Солідарність»), Миколи Бляшина (фракція «Голос»), Віталія Коваля (фракція «Слуга Народу»), Василя Харковця (фракція «Рівне Разом»), Анни Хлістунової-Шарпар (фракція «За Майбутнє) та Віктора Шакирзяна (позафракційний, секретар ради).

Контакти: Громадянська мережа ОПОРА у Рівненській області, тел. 0631665859, rivne@opora.org.ua
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад» за посиланням.
За постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
На вебплатформі Атестація депутатів місцевих рад
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація» 

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння підвищенню рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 15 міських рад обласних центрів України та міста Києва, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт Одеської обласної організації ВГО «Комітет виборців України» «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується за підтримки Національного фонду демократії (NED, США) та Міжнародного фонду «Відродження».  За реалізацію заходів проєкту в 16-ти регіонах відповідають представники партнерських громадських організацій.