Як депутати Рівнеради заявляли про конфлікт інтересів у 2019 році

Дата: 28.02.2020

Громадянська мережа ОПОРА в рамках кампанії «Атестація депутатів місцевих рад» проаналізувала, скільки разів депутати Рівнеради заявляли про виникнення у них реального чи потенційного конфлікту інтересів перед розглядом питань на пленарних засіданнях сесій у 2019 році.

 

Чому це важливо і чим це регулюється?

Наявність у депутата приватного інтересу у прийнятті/неприйнятті певного рішення  не обов’язково призводить до прийняття неправомірного рішення чи вчинення неправомірного діяння, але теоретично може до цього призвести.

Саме для того, щоб уникнути негативних наслідків через протиріччя приватних і публічних інтересів у нашому законодавстві передбачені певні правила врегулювання конфлікту інтересів. Так, питання конфлікту інтересів у діяльності депутатів місцевих рад регулюється Законом України «Про запобігання корупції», Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», а також і регламентом відповідної ради.

Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що голова, секретар та депутат міської ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про конфлікт інтересів під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.

Регламент Рівненської міської ради VII скликання визначає, що депутат Рівнеради зобов’язаний вживати всі можливі заходи щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів. У разі виникнення реального чи потенційного конфлікту інтересів у депутата Рівнеради він не має права брати участь у прийнятті рішення.

Як роз’яснює представник Департаменту моніторингу НАЗК Олександр Бойко, в ситуації потенційного чи реального конфлікту інтересів, особи, уповноважені на виконання функцій місцевого самоврядування, можуть брати участь у розгляді, підготовці, прийнятті рішень відповідною радою за сукупності таких умов:

  • особа самостійно заявляє про конфлікт інтересів;
  • оголошення про конфлікт інтересів має бути здійснене публічно (про що вноситься відповідний запис до протоколу засідання ради);
  • оголошення про конфлікт інтересів здійснюється під час засідання ради, до початку розгляду питання, у вирішенні якого є приватний інтерес.

Таким чином, прийняття відповідних рішень (голосування) депутатом на засіданні місцевої ради може здійснюватися за умови дотримання правил врегулювання конфлікту інтересів, передбачених ст. 59-1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Які результати аналізу?
За інформацією Рівнеради, наданої на запит Громадянської мережі ОПОРА, впродовж четвертого року депутатських повноважень Рівненської міської ради VII скликання (1 листопада 2018 року – 1 листопада 2019 року) про конфлікт інтересів депутати заявляли 8 депутатів: Микола Бляшин, Святослав Євтушенко, Мар’ян Года, Ігор Ковалець, Ольга Криж, Юрій Сухий, Тамара Тимощук та Людмила Чирак 

Микола Бляшин заявляв про конфлікт інтересів двічі:

щодо рішення № 5316 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність громадянину Горбачу Г. Б. вільної від забудови земельної ділянки на вул. Залізничній, 45» від 06.12.2018 року. Під час сесії депутат голосував «за». В результаті, рішення прийнято («за» – 28; «проти» – 0; утрималися – 6; «не голосували» – 2);

щодо рішення № 5631 «Про продаж земельної ділянки  несільськогосподарського призначення за адресою м. Рівне, вул. Петра Могили, 28 Товариству з обмеженою відповідальністю  “РІВЕНЬ ЛТД”, яке є власником  розташованого на ній об’єкта нерухомого майна» від 21.02.2019 року. Під час сесії депутат голосував «за». В результаті, рішення прийнято («за» – 35; «проти» – 0, «утрималися – 1; «не голосували» – 1).

Святослав Євтушенко теж заявляв про конфлікт інтересів двічі:

щодо рішення № 5373 «Про затвердження проекту землеустрою  щодо зміни цільового призначення   вільної від забудови земельної ділянки на території Рівненської міської ради Рівненської області громадянину Євтушенку С. І.» від 20.12.2018 року. Під час сесії депутат не брав участі у голосуванні. В результаті, рішення  прийнято («за» – 33; «проти» – 0; «утрималися» – 1; «не голосували» – 0);

щодо рішення № 5669 «Про затвердження проекту землеустрою щодо зміни цільового призначення вільної від забудови земельної ділянки  на території Рівненської міської ради  Рівненської області громадянинові Євтушенку С. І.» від 21.02.2019 року. Під час сесії депутат не брав участі у голосуванні. В результаті, рішення прийнято («за» – 35; «проти» – 0, утрималися – 1, «не голосували» – 0).

Мар’ян Года теж заявляв про конфлікт інтересів двічі:

щодо рішення № 5631 «Про продаж земельної ділянки  несільськогосподарського призначення за адресою м. Рівне, вул. Петра Могили, 28 Товариству з обмеженою відповідальністю  “РІВЕНЬ ЛТД”, яке є власником  розташованого на ній об’єкта нерухомого майна» від 21.02.2019 року. Під час сесії депутат не голосував. В результаті, рішення прийнято («за» – 35; «проти» – 0, «утрималися – 1; «не голосували» – 1);

щодо рішення № 6752 «Про утворення тимчасової контрольної комісії для вивчення питання щодо можливого покращення умов навчання  і роботи в Міському центрі творчості учнівської  молоді» від 24.10.2019 року. Під час сесії депутат не голосував. В результаті, рішення прийнято («за» – 26; «проти» – 0, «утрималися» – 0, «не голосували» – 2).

Ігор Ковалець заявляв про конфлікт інтересів щодо рішення № 5631 «Про продаж земельної ділянки  несільськогосподарського призначення за адресою м. Рівне, вул. Петра Могили, 28 Товариству з обмеженою відповідальністю  “РІВЕНЬ ЛТД”, яке є власником  розташованого на ній об’єкта нерухомого майна» від 21.02.2019 року. Під час сесії депутат голосував «за». В результаті, рішення прийнято («за» – 35; «проти» – 0, «утрималися – 1; «не голосували» – 1).

Ольга Криж заявляла про конфлікт інтересів тричі:

щодо рішення №  5822 «Про відкладення для додаткового вивчення питання “Про поновлення договору оренди  земельних ділянок на вул. Здолбунівській”» від 25.04.2019 року. Під час сесії депутатка голосувала «за». В результаті, рішення прийнято («за» – 27; «проти» – 0, «утрималися» – 0, «не голосували» – 12);

щодо рішення “Про поновлення договору оренди  земельних ділянок на вул. Здолбунівській”» від 13.06.2019 року. Під час сесії депутатка не голосувала за рішення (в цілому). В результаті, рішення не прийнято («за» – 18; «проти» – 1; утрималися – 1, «не голосували» – 12);

щодо рішення № 5825 «Про зміни до бюджету міста Рівного на 2019 рік» від 25.04.2019 року як за основу, так і в цілому. Під час сесії депутатка голосувала «за» як за рішення про прийняття його як основу, так і в цілому. В результаті, рішення прийнято (в цілому) («за» – 36; «проти» – 3; утрималися – 0; «не голосували» – 2).

Юрій Сухий заявляв про конфлікт інтересів щодо рішення № 5825 «Про зміни до бюджету міста Рівного на 2019 рік» від 25.04.2019 року як за основу, так і в цілому. Під час сесії депутат не голосував за рішення про прийняття його за основу, але голосував «за» прийняття його в цілому. В результаті, рішення прийнято (в цілому) («за» – 36; «проти» – 3; утрималися – 0; «не голосували» – 2).

Тамара Тимощук заявляла про конфлікт інтересів щодо рішення № 5881 «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення громадянинові Тимощуку С. В. у власність шляхом викупу земельної ділянки на вул. Пересопницькій, 3, на якій знаходиться нерухоме майно» від 25.04.2019 року. Під час сесії депутатка не голосувала. В результаті, рішення прийнято («за» – 27; «проти» – 0; «утрималися» – 1; «не голосували» – 4).

Людмила Чирак заявляла про конфлікт інтересів щодо рішення № 6390 «Про приватизацію нежитлових приміщень за адресою м. Рівне,  вул. Князя Володимира, 108» від 22.08.2019 року. Під час сесії депутатка не голосувала. В результаті, рішення прийнято («за» – 26; «проти» – 1, «утрималися» – 2, «не голосували» – 2).

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна стежити:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад».

За додатковою інформацією звертайтесь:
Громадянська мережа ОПОРА
e-mail rivne@opora.org.ua

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».  В місті Рівне за реалізацію ініціативи відповідає РОО ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА».