Як народні обранці з Рівненщини голосують за регулювання ринку бурштину

Дата: 05.02.2020

За даними Державної служби геології та надр, Україна посідає третє місце у світі за розвіданими покладами бурштину після Польщі та Росії. Донині на території країни відкрито шість родовищ, а поодинокі його знахідки зафіксовано практично по усій країні. Однак, однозначно сказати, що з того багато користі для місцевих жителів, та й для самої держави – навряд.

Відсутність належного законодавчого врегулювання ринку бурштину викликає чимало негативних наслідків: незаконний видобуток, тіньовий ринок, «кришування», корупція, порушення екосистеми і, звичайно, контрабанда. Так, за даними Державної фіскальної служби, за останні п’ять років обсяг легального українського експорту бурштину знизився майже у 10 разів: у 2014 році він складав – 178,4 тонн, у 2018 – 18,4 тонн. За січень-вересень 2019 року експорт склав 13,3 тонн. Також  зазначається, що упродовж 2018 року митниці ДФС виявили 54 факти нелегального переміщення через митний кордон України товару бурштин (сукциніт) у загальній кількості 5,8 тонн. У 2019 році, станом на 23.10.2019, митниці ДФС виявили 42 факти переміщення через митний кордон України зазначеного товару у загальній кількості понад 6,6 т.

Проблема належної організації видобутку бурштину для нашої держави вже давня, а для Рівненської області, яку часто називають епіцентром нелегального видобутку, ще й особливо гостра. ОПОРА дослідила, як народні обранці від Рівненщини працюють у парламенті, щоб її вирішити.

Минулого року Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради України три законопроекти для врегулювання ринку бурштину № 2240, 2241, 2242.

Законопроект № 2240 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо урегулювання питання видобутку бурштину» за задумом Кабміну повинен врегулювати відносини щодо користуванням надрами з метою видобування бурштину, припинення незаконного видобування бурштину, а також створення сприятливих умов для розвитку в Україні галузі економіки.

19.12.2019 року законопроект був прийнятий. Результати голосування депутатів: за – 279, проти – 0, утрималися – 71, не голосували – 37, всього – 387.

Народні депутати від Рівненщини голосували так:

Прийнятий Закон містить чимало змін до законодавства. Зокрема, він передбачає:

  • видання для суб’єктів господарювання єдиного дозволу на геологічне вивчення надр та видобування бурштину строком на 5 років,
  • отримання дозволу на видобуток бурштину відбуватиметься на електронному аукціоні, початкова ціна дозволу дві тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (34 000 грн) за 1 га ділянки, площа ділянки не може перевищувати 10 га,
  • запровадження кримінальної відповідальності за незаконне видобування бурштину та ухилення від рекультивації земель.

У процесі розгляду законопроекту було чимало пропозицій та поправок, в тому числі від депутатів із Рівненщини:

Після прийняття Закону деякі з депутатів «відзвітували» про це у соціальних мережах:

На сторінках інших депутатів/депутаток інформація про голосування за це питання не висвітлювалася.

Окрім основного, Кабмін подавав ще два законопроекти для врегулювання питання незаконного видобутку бурштину.

Законопроектом № 2242 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо розподілу рентної плати за користування надрами для видобування бурштину» пропонувалося перерозподілити кошти від рентної плати за користування надрами для видобування бурштину між бюджетами різних рівнів, а саме 30% спрямувати до місцевих бюджетів за місцем, де проводиться видобуток бурштину.

Законопроект парламент окремо не розглядався парламентом, а був проголосований 14.11.2019 року як поправка до проекту Закону № 2144 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України». Саме тому результати поіменного голосування нардепів не наводимо.

Законопроектом № 2241 «Про внесення зміни до статті 252 Податкового кодексу України щодо упорядкування розміру ставки рентної плати за користування надрами для видобування бурштину» пропонується зменшити ставку рентної плати за користування надрами для видобування бурштину для стимулювання його законного видобування.

04.02.2020 року законопроект був прийнятий. Результати голосування депутатів: за – 290, проти – 1, утрималось – 60, не голосувало – 40.

Народні депутати від Рівненщини голосували так:

Зауважимо, що 1 поправку до законопроекту подав депутат від Рівненщини Олександр Ковальчук. Вона була врахована.

За результатами голосування прийнятий Закон зменшив рентну плату за користування надрами з 25% до 10% з 1 січня 2022 року. Разом з тим було тимчасово встановлено знижені розміри рентної плати:  до 31 грудня 2020 року включно – у розмірі 5%, до 31 грудня 2021 року включно – у розмірі 8%.

ОПОРА й надалі інформуватиме про активності народних обранців від Рівненщини у Верховній Раді.

 

За коментарями звертайтеся:

Михайло Балик, координатор проекту «Депутат від А до Я»

у Рівненській області. 

m.balyk@opora.org.ua,

093 83 38 345

 

Довідково: Підготовку матеріалу здійснено в рамках проєкту “Депутат від А до Я”, що є частиною Програми USAID «РАДА: відповідальність, підзвітність, демократичне парламентське представництво», що виконується Фондом Східна Європа.