На екваторі: як працювали рівненські депутати протягом третього року повноважень
Упродовж третього року повноважень Рівненська міська рада спрацювала на 3,3 бали з п’яти можливих та посіла третє місце у рейтингу…
Більшість місцевих обранців, а саме 24 депутати, за перший рік своєї каденції взяли участь у 90 і більше відсотках голосувань ради. Лише три депутати не пропустили жодного із засідань профільної комісії, а два депутати не побували на понад 50% засідань. Про це свідчать результати моніторингу, який у рамках кампанії “Атестація місцевих депутатів” провели експерти Громадянської мережі ОПОРА, проаналізувавши діяльність депутатів з 3 грудня 2020 по 31 грудня 2021 року.
Відвідування сесій
Загалом за перший рік повноважень депутатів 8 скликання відбулось сукупно 21 пленарне чергове і позачергове засідання першої і другої сесій.
Щоб відстежити, яким чином депутати Рівнеради долучаються до прийняття рішень у громаді, команда кампанії «Атестація місцевих депутатів» проаналізувала статистику відвідуваності сесійних засідань міської ради за допомогою порталу RIVNE.RADA4YOU.ORG. Особливість цього сервісу полягає в тому, що він відслідковує, скільки разів депутат брав участь у голосуваннях, які відбувалися на сесії. Оскільки депутат може приєднатися до роботи після початку сесійного засідання, а також покинути його після розгляду перших питань, то портал відстежить реальну кількість голосувань, коли депутат висловив свою позицію «за» / «проти» / «утримався». Коли депутат був присутній на сесії, але з якихось причин не брав участі у голосуванні, то це RIVNE.RADA4YOU.ORG зараховує як відсутність депутата під час голосування.
Також відомості про присутність депутатів на засіданнях сесії, як і багато іншої корисної інформації про роботу ради, можна знайти у нещодавно створеному ОПОРОЮ телеграм-боті RIVNE RADA BOT.
100% показник відвідуваності відповідно до даних порталу RIVNE.RADA4YOU.ORG має лише один депутат – позафракційний секретар Рівнеради Віктор Шакирзян.
Також 24 депутати взяли участь у 90 і більше відсотків голосувань ради. Це представники фракцій:
Натомість менше 50% участі у голосуваннях ради зафіксовано у представників фракції «Слуга Народу» Олександра Іванова (31%) та Віталія Коваля (21%).
Якщо розглядати показник відвідуваності ради у контексті окремих фракцій, то найкраща ситуація із участю у голосуваннях спостерігається у фракції «Європейська Солідарність» (91,2%), а також фракцій «Рівне Разом» (91,67%) і Всеукраїнського об’єднання «Свобода» (90,25%). Найменша відвідуваність – у представників «Слуги Народу» (62%) та «Батьківщини» (76,8%). У фракцій «За Майбутнє» (89,75%) і «Голос» (85,4%) показник вище середнього по раді, який становить 83,98%.
Нижче можна побачити відсоток участі у голосуваннях усіх депутатів пофракційно:
«Європейська Солідарність»
«Слуга Народу»
«Рівне Разом»
«Голос»
«Батьківщина»
«За Майбутнє»
ВО «Свобода»
Секретар Рівнеради
Назва фракції | Відсоток відвідуваності сесій |
«Європейська Солідарність» | 91,2% |
«Слуга Народу» | 62% |
«Рівне Разом» | 91,67% |
«Голос» | 85,4% |
«Батьківщина» | 76,8% |
«За Майбутнє» | 89,75% |
ВО «Свобода» | 90,25% |
Позафракційні (секретар Рівнеради) | 100% |
Відвідування комісій
Щоб рада прийняла якісне рішення, тобто ефективно врегулювала певні суспільні відносини, потрібно мати чітке уявлення про те, як воно вплине на учасників відносин, їхні потреби та інтереси, подальше бачення розвитку певної сфери та вплив на економічну ситуацію. Тож дуже важливо, аби депутати якісно обговорили рішення, які планується прийняти радою, на засіданнях профільних комісій. Зауважимо, що всі місцеві обранці, окрім секретаря ради, є членами таких комісій. Всього у Рівненській міській раді цього скликання було утворено 6 комісій:
За допомогою оприлюднених протоколів на сайті Рівнеради ми проаналізували, як місцеві обранці відвідували засідання комісій протягом 2021 року.
Постійна комісія з питань архітектури, будівництва та землевпорядкування. За рік відбулось 43 засідання комісії. Найменше засідань пропустили Маріян Года (2 засідання), Євгеній Іванішин (3 засідання), Дмитро Котляров та Людмила Туровська (4 засідання), найбільше – Олександр Іванов та Галина Кульчинська (по 15 засідань). Середній показник відвідуваності складає 83,14%.
Постійна комісія з питань бюджету, фінансів та управління комунальною власністю. За рік відбулось 49 засідань комісії. Найменше засідань пропустили Павло Алексєвич, Олександра Коваленко, Наталія Майорова та Світлана Марчук (по 4 засідання), Володимир Валявка (5 засідань), найбільше – Микола Бляшин (22 засідання). Середній показник відвідуваності складає 84,58%.
Постійна комісія з питань економічного розвитку, промисловості, інвестицій, підтримки підприємництва та регуляторної політики. За рік відбулось 25 засідань комісії. Лідерами за відвідуваністю є Олена Нездюр та Тамара Тимощук, які пропустили лише 2 засідання. Найбільше пропусків у Олени Хотенко (9 засідань). Середній показник відвідуваності складає 77,6%.
Постійна комісія з питань міського господарства, транспорту, зв’язку та екології. За рік відбулось 28 засідань комісії. Лідерами за відвідуваністю є Катерина Марчук (пропустила лише 2 засідання), Оксана Майборода та Олександр Нестерук (пропустили лише по 3 засідання) та Володимир Хомко (пропустив всього 4 засідання). Найбільше пропусків у Олега Осуховського (23). Середній показник відвідуваності складає 70,98%.
Постійна комісія з питань науки, освіти, культури, туризму, духовного відродження, молоді, спорту, зв’язків з громадськими об’єднаннями, засобами масової інформації, захисту прав людини, законності, правопорядку, розвитку місцевого самоврядування, Регламенту, депутатської діяльності та етики. За рік відбулось 36 засідань комісії. Лише Тарас Обоїста відвідав всі засідання комісії. Також мало засідань пропустили Анна Хлістунова-Шарпар (2 засідання), Василь Харковець (3 засідання) та Любов Романюк (4 засідання). Найбільше засідань пропустив Олександр Курсик (12). Середній показник відвідуваності складає 88,33%.
Постійна комісія з питань охорони здоров’я, материнства і дитинства та соціального захисту населення, захисту учасників бойових дій і членів сімей загиблих героїв Небесної сотні та учасників бойових дій. За рік відбулось 32 засідання комісії. Жодного разу не пропустили засідання Юрій Осіпчук та Андрій Жильчук. Також мало пропусків у Зураба Кантарії (2 пропуски із 17 засідань, які відбулися, відколи він став депутатом), Людмили Радчук (3 пропуски із 26 засідань, які відбулися, відколи вона стала депутаткою), Сергія Рибачка (5 пропусків). Найбільше пропусків у Віталія Коваля (26). Середній показник відвідуваності складає 78,95%.
Отже, найактивнішою комісією, яка провела найбільше засідань, стала “бюджетна” (49 засідань), найменше – комісія з економічного розвитку (25 засідань). Найвищий середній показник відвідуваності у “освітянській” комісії (88,33%), найнижчий – комісії з питань міського господарства (70,98%).
100% засідань своїх комісій відвідали 3 депутати: Тарас Обоїста, Юрій Осіпчук та Андрій Жильчук. Більше половини засідань своїх комісій пропустили Віталій Коваль (26 засідань з 32) та Олег Осуховський (23 засідання з 28).
Нагадаємо, що Закон України «Про статус депутатів місцевих рад» зобов’язує депутата брати участь у роботі ради, постійних комісій та інших її органів, до складу яких він входить, всебічно сприяти виконанню їх рішень. Депутат місцевої ради користується правом ухвального голосу з усіх питань, що розглядаються на засіданнях ради та її органів, до складу яких він входить. У разі пропуску депутатом протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, членом якої він є, невиконання ним без поважних причин рішень і доручень ради та її органів відповідна рада може звернутися до виборців з пропозицією про відкликання такого депутата у встановленому законом порядку.
Контакти: Громадянська мережа ОПОРА у Рівненській області, тел. 0631665859, rivne@opora.org.uarivne@opora.org.ua.
Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати в соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація».
На платформі Атестація депутатів місцевих рад.
В розділі «Атестація місцевих депутатів» на інформаційному ресурсі «Ізбірком».
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснюється оцінювання та про його результати можна дізнатись на сайті організації.
Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проєкт «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка вебплатформи «Місцеві депутати. Атестація».