Як звітували про свою роботу обранці Рівненської міської ради VII скликання

Дата: 18.08.2020

30 депутатів Рівнеради щороку звітували про свою діяльність. Хто з обранців робив це систематично, чому це важливо і за якими критеріями виборцю оцінити звіт депутата – досліджувала ОПОРА.

 

Для чого депутатам звітувати?
Якщо ставитися до процесу звітування формалізовано, то відповідь на це запитання буде проста: вимагає закон, а саме Закон України «Про статус депутатів місцевих рад».

Підзвітність депутата перед громадою пов’язана з тим, що він є представником своїх виборців в органі місцевого самоврядування, тобто інституції, через яку громада управляє справами локального масштабу. Саме тому звітування депутата перед громадою – це необхідна процедура, яка не лише є проявом демократичних цінностей, але й поваги до виборців.

Вже восени повноваження депутатів Рівненської міської ради цього скликання припиняться. Значна частина обранців знову буде балотуватися на місцевих виборах 2020 р., про що свідчить їх активізація напередодні старту виборчої кампанії. Однак для того, щоб зрозуміти, чи варті підтримки нинішні місцеві депутати, варто знати, як вони представляли інтереси громади попередні п’ять років. Інформацію про це можна спробувати знайти у депутатських звітах.

 

Як виборцю оцінити звіт депутата?
По-перше, виборцю варто з таким звітом самостійно і детально ознайомитися, одразу зауваживши на дату подачі звіту. Перший показник – це дотримання строків звітування.

Періодичність та строки звітування
Як вже згаданий Закон, так і Регламент Рівненської міської ради визначає, що депутат повинен звітувати періодично, але не рідше одного разу на рік. Рішенням міськради «Про звітування депутатів Рівненської міської ради» № 3940 від 25.01.2018 року визначено, що лютий – це місяць проведення звітів депутатів перед виборцями за попередній рік. За результатами проведених зустрічей та заслуханих звітів депутати повинні подати такі звіти до апарату Рівнеради не пізніше 15 березня року, наступного за звітним, а відділ інформаційно-аналітичного забезпечення Виконавчого комітету Рівненської міської ради має не пізніше 25 березня року забезпечити їх оприлюднення.

Як депутати звітували протягом 4 років каденції
ОПОРА проаналізувала сайт Рівненської міської ради на предмет наявності персональних звітів обранців. Більшість із місцевих депутатів звітувала щороку, до них належать 30 обранців: Микола Бляшин, Сергій Васильчук, Богдан Гапяк, Маріян Года, Олег Дзецько, Олександр Довжаниця, Святослав Євтушенко, Анна Іванова, Олег Карпяк, Ольга Криж, Олександр Крюков, Андрій Кузьмич, Олександр Курсик, Анатолій Лащук, Олексій Муляренко, Юрій Осіпчук, Віталій Павелків, Сергій Паладійчук, Роман Петролюк, Петро Пожарський, Назарій Поліщук, Володимир Попик, Романюк Любов, Юрій Сухий, Тамара Тимощук, Людмила Туровська, Чубай Олександр, Чубай Тетяна, Анатолій Чугуєвець, Роман Яворський.

Звіти за 3 роки замість 4 подали Ігор Ковалець, Юрій Мітін, Василь Немеш, Роман Стасюк.

Ірина Пилипчук двічі звітувала – у 2017 році  за 2016 рік та у 2019 році поданий звіт за 2017-2018 роки. Схожа ситуація у Святослава Стельмащука – фактично депутат подав два звіти: у 2018 році (звітування за 2017-2018 роки) та 2020 році (звітування за 2018-2019 роки).

Окремі звіти за 2 роки подали Олександр Бабат, Олександр Нестерук та Чирак Людмила.

Звіт за 1 рік подав Володимир Кудрін.

Галина Кульчинська, очільниця фракції «Батьківщина» подала лише 1 звіт за усі роки – звіт про роботу фракції у міськраді у 2020 році.

Дмитро Козачок став депутатом лише у 2020 році, тому звітів про його роботу на сайті ради ще немає.

Якщо розглядати ситуацію по фракціях, то найкращий середній показник звітування за 4 роки мають представники фракції Політичної партії “УКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ ПАТРІОТІВ – УКРОП” та фракції “Європейська солідарність” – по 100%.  На другій позиції – представники фракції ВО “Свобода” – 97%, на третій – фракції “Громадський контроль – 90%.

Середній показник звітування позафракційних – 87,5%.

Фракція «Об’єднання “САМОПОМІЧ”» має середній показник звітування у розмірі 79%. За нею в рейтингу – фракція Радикальної партії Олега Ляшка та фракція ВО “Батьківщина”, у них – по 75%.

Фракція2016201720182019Середній показник, %
Фракція Політичної партії “УКРАЇНСЬКЕ ОБ’ЄДНАННЯ ПАТРІОТІВ – УКРОП”100100100100100
ВО «Свобода»1001008910097
Фракція “Громадський контроль”808010010090
Фракція “Європейська солідарність”100100100100100
Фракція “Радикальна партія Олега Ляшка”50757510075
Фракція «Об’єднання “САМОПОМІЧ”»10067836779
Фракція ВО «Батьківщина»757562,58875
Позафракційні1001001005087,5

Чи будуть депутати Рівнеради звітувати за п‘ятий рік повноважень?
В коментарі для ОПОРИ секретар Рівненської міської ради Сергій Паладійчук зазначив:

“Хоча Законом прямо не передбачено підсумкове звітування про діяльність депутатів впродовж усієї каденції, я особисто роблю такі звіти вже третю каденцію поспіль і вважаю таке звітування обов’язком кожного депутата перед громадою, а відтак, буду просити колег-депутатів, щоб вони також зробили такі звіти, бо так працює механізм відповідальності делегованої демократії”.

 

Зміст – понад усе

Наявність депутатського звіту ще не завжди свідчить про те, що він містить достатньо інформації – як з позиції закону, так і з позиції інтересу виборця. Тому другий показник – змістовне наповнення.

Закон вимагає, щоб звіт депутата містив такі відомості:
●    про його діяльність у раді та в її органах, до яких його обрано,
●    про його роботу у виборчому окрузі,
●    про прийняті радою та її органами рішення, про хід їх виконання,
●    про особисту участь в обговоренні, прийнятті та в організації виконання рішень ради, її органів,
●    про виконання доручень виборців свого виборчого округу.

Результати щорічного аналізу звітів депутатів Рівнеради свідчать, що незначна частина звітів містить усі пункти, як того вимагає законодавство. Чимало обранців не висвітлюють у своїх звітах усієї необхідної інформації, оминаючи питання участі у роботі ради та її органах, присутності на засіданнях, участі у голосуваннях за важливі для громади питання, а іноді навпаки – оминаючи питання роботи в окрузі. Так, за результатами аналітичних досліджень ОПОРИ текст звіту за 2016 рік лише восьми депутатів відповідав вимогам законодавства, тобто містив усі обов’язкові пункти. Натомість у своєму звіті за 2017 рік усі пункти відобразили вже 9 депутатів, у 2018 році – 10, а в 2019 році – 13 депутатів (Микола Бляшин, Сергій Васильчук, Богдан Гапяк, Олександр Довжаниця, Олександр Курсик, Віталій Павелків, Олексій Муляренко, Сергій Паладійчук, Назарій Поліщук, Любов Романюк, Людмила Туровська, Святослав Стельмащук).

Також вважаємо, що креативність оформлення звіту не є окремим показником його оцінки. Вона може бути лише додатковим бонусом, який полегшує сприйняття інформації виборцем і заохочує до прочитання чи перегляду такого звіту. Краще простий формат, але достатньо інформації, ніж дизайнерська розробка без необхідних відомостей. Саме тому, зміст – понад усе.

 

На завершення

Ми заохочуємо рівнян ознайомитися із результатами аналітичних досліджень ОПОРИ щодо звітування депутатів Рівнеради у попередні роки, щоб дізнатися:
–    які фракції практикували колективні звітування про свою роботу у 2017 році, хто з депутатів організовував зустрічі з виборцями, а хто для звітування обрав традиційні ЗМІ, соцмережі чи самостійно роздавав буклети для виборців,
– про що ще звітували депутати Рівнеради “на екваторі” своєї каденції, окрім дитячих та спортивних майданчиків, стану доріг, роботи з ОСББ та обрізки дерев,
–    в чому вбачають суть своєї діяльності депутати Рівнеради і хто з них розповідає виборцям про досягнення і отримані нагороди.

Місцеві вибори попереду. Сподіваємося, що депутати Рівнеради зможуть підбити підсумки своєї роботи за
5-ий рік повноважень, а ми як виборці будемо мати можливість ознайомитися з такими звітами перед походом на виборчу дільницю.

Тож читаймо звіти місцевих депутатів і обираймо свідомо!

 

Наразі за постійними оновленнями кампанії можна слідкувати:
В соціальній мережі Facebook на сторінці «Місцеві депутати. Атестація»
Докладніше про громадську кампанію «Атестація депутатів місцевих рад», про те як, здійснювалось оцінювання в попередні роки та про його результати можна дізнатись на сайті організації.

 

За додатковою інформацією звертайтесь:
Громадянська мережа ОПОРА
e-mail rivne@opora.org.ua  

Громадська кампанія «Атестація депутатів місцевих рад» спрямована на сприяння вирішенню проблеми низького рівня відкритості, прозорості та підзвітності виборцям депутатів 23 місцевих рад з 17 областей України, а також підвищення поінформованості громадян про діяльність місцевих депутатів. Проект «Атестація депутатів місцевих рад» реалізується Одеською обласною організацією ВГО «Комітет виборців України» разом з партнерськими організаціями з 16-ти регіонів України за підтримки Національного фонду демократії (NED, США). У 2016 році апробація методології відбулася в місцевих радах Одеської області за підтримки Міжнародного фонду «Відродження», з 2018-го року за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» відбувається розробка веб-платформи «Місцеві депутати. Атестація».  В місті Рівне за реалізацію ініціативи відповідає РОО ВГО «Громадянська мережа «ОПОРА».