Як покращити взаємодію між виборцями і депутатами шляхом публічних консультацій
Все більш трендовою формою співпраці влади та мешканців стають публічні консультації. Цей механізм громадської участі все частіше запроваджують на рівні…
Громадянська мережа ОПОРА проаналізувала, яка тематика розроблених законопроектів є найбільш пріоритетною для депутатських фракцій та груп Верховної Ради України VIII скликання. Найбільш пріоритетними тематиками законопроектів для усіх фракцій, груп та позафракційних депутатів є економічна політика, галузевий розвиток та правова політика, найменш – безпека і оборона, гуманітарна політика та двосторонні міжнародні угоди.
Станом на початок березня 2016 року в Парламенті було зареєстровано 3 377 законопроектів. Народні депутати розробили 2 878 законопроектів, КМУ – 421, Президент – 78. Більшість з них стосувалися економічної політики – 1 115, галузевого розвитку – 828 та правової політики – 599. Теми соціальної політики охоплюють 292 законопроекти, державного будівництва – 265, безпеки і оборони – 130, двосторонніх міжнародних угод – 67, гуманітарної політики – 54 та багатосторонніх міжнародних угод – 29.
Із зареєстрованих депутатами законопроектів 1 898 було розроблено представниками однієї фракції або групи (одноосібно або у співавторстві з іншими народними депутатами) та 1 049 – спільно депутатами різних фракцій та груп (співавторами одного законопроекту могли бути депутати двох і більше фракцій і груп та позафракційні).
Важливо зазначити, що при аналізі кількості зареєстрованих законопроектів, які належать до певної тематики, враховувалися як законопроекти, що розроблені виключно депутатами однієї фракції чи групи, так і законопроекти, розроблені депутатами різних фракцій. Наприклад, якщо співавторами 10 законопроектів є виключно депутати з однієї фракції, а ще 20 законопроектів фракція підготувала у співавторстві з народними депутатами інших фракцій або груп, то дана політична сила взяла участь у розробці 30 законопроектів.
Підготовлені станом на березень 2016 року народними депутатами законопроекти найбільше стосувалися економічної політики (1 791), галузевого розвитку (1 427), правової політики (988), та значно менше – державного будівництва (468), соціальної політики (418), безпеки і оборони (177), гуманітарної політики (90), двосторонніх міжнародних угод (23).
Депутати фракції “Блок Петра Порошенка” у співавторстві з представниками інших фракцій та груп зареєстрували в Парламенті 1 324 законопроекти, депутати “Народного фронту” – 928, Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина” – 434, Радикальної партії – 419, Об’єднання “Самопоміч” – 408, “Опозиційного блоку” – 381, групи “Воля народу” – 277 та групи “Партія “Відродження”– 269. Позафракційні у співавторстві з депутатами різних фракцій та груп підготували 909 законопроектів.
Розподіл законодавчих ініціатив фракцій між тематичними блоками має свої особливості, але є і низка спільних тенденцій. Зокрема, трьома найбільш пріоритетними тематиками законопроектів для всіх депутатських фракцій, груп та позафракційних депутатів є економічна політика, галузевий розвиток та правова політика. Державне будівництво є четвертим пріоритетом для “БПП”, “Народного фронту”, Всеукраїнського об’єднання “Батьківщина”, Радикальної партії, Об’єднання “Самопоміч”, а також позафракційних депутатів. Натомість четвертим пріоритетом для “Опозиційного блоку”, групи “Воля народу”, групи “Партія “Відродження” є соціальна політика. Найменше уваги всі депутатські фракції та групи, а також позафракційні депутати, приділяють підготовці законопроектів у сфері безпеки і оборони, гуманітарної політики та міжнародних угод.
Підготовлено в рамках Програми USAID “РАДА: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво”, що виконується Фондом Східна Європа.