У Гощі розповіли про інструменти залучення мешканців до прийняття рішень

Дата: 25.10.2018

Публічні консультації, тобто консультації з громадськістю, який веде місцева влада з мешканцями, проводяться задля вивчення та врахування їх пропозицій щодо різних важливих питань. Завданнями консультацій є підвищення відкритості та публічності органів місцевого самоврядування, створення умови для встановлення довірливих відносин та залучення мешканців до процесу управлінням містом.

У Гощі 24 жовтня відбувся тренінг «Особливості партисипації. Інструменти ефективної участі» під час якого учасники дізналися, що таке «партисипація», які інструменти участі громадян у формуванні місцевої політики та особливості їх використання; визначили важливість партисипації та детально обговорили один із інструментів партисипації – громадський бюджет.

Так, партисипацією називають безпосередню участь громадян в громадському, публічному та політичному житті. Її головною характеристикою є свідома активна участь громадян у формуванні, вироблені та реалізації політичних та інших важливих для громади рішень.

Фахівець у сфері партисипації Андрій Токарський пояснив для учасників заходу переваги партисипації. «Використовуючи інструменти участі можна краще зрозуміти потреби зацікавлених осіб; заощадити час і кошти; подивитися на конкретну проблему з різних точок зору; підсилити позитивний образ уряду, а також активізувати усю громаду. Крім цього, партисипація збільшує готовність до самостійного вирішення проблеми та можливість знайти порозуміння в конфліктних ситуаціях», – зазначив Андрій Токарський.

Однією із форм участі є громадський бюджет – інструмент прямої демократії, за допомогою якого кожен мешканець має змогу долучитися до бюджетного процесу, зрозуміти його принципи та вплинути на рішення щодо витрат частини місцевого бюджету.

Основними перевагами громадського бюджету є:

– Залучення громадян до розв’язання спільних питань громади.

– Новий майданчик для діалогу громадян і влади.

– Побудова довірливих відносин.

– Досвід проектної роботи.

– Вирішення проблем “до яких не доходять руки”. Учасницьке бюджетування порушує проблеми, які можуть вважатися другорядними або відкладатися з року в рік.

– Нові ідеї та нові люди – можливість самореалізації. Громадянська активність.

 

Окрім цього, учасники обговорили історію поширення учасницького бюджетування та особливості функціонування громадського бюджету (враховуючи роботу над Положенням, освіту та промоцію, роботу координаційного комітету, процес подачі проектів, експертну оцінку / перевірку проектів, голосування, оцінку / вдосконалення, а також етап реалізації проектів).

 

За коментарями звертайтеся:

Олена Чудінович,

Громадянська мережа ОПОРА,

тел.: 096 16 91 419

e-mail: rivne@opora.org.ua

 

Довідково:

Проект «Учасницьке бюджетування, як крок до якісних змін» реалізовується за сприяння Управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Рівненської обласної державної адміністрації. Метою проекту є підвищення рівня залучення мешканців селища Гоща та міста Коспопіль до формування місцевої політики, шляхом напрацювання проекту Положення «Про громадський бюджет», а також покращення рівня володіння інструментами партисипації ініціативними мешканцями, представниками бізнесу та органами місцевого самоврядування.