«Звіт за результатами громадських спостережень тестування з української мови та літератури»

Дата: 23.04.2008

 22 квітня 96 спостерігачів, що пройшли навчання та були відібрані з понад 180 бажаючих спостерігали за процесом тестування з української мови та літератури на Рівненщині. Загалом у Рівненській області було 47 пунктів тестування. ОПОРА забезпечила процес моніторингу на кожному пункті. Згідно копій протоколів, що ми отримали від спостерігачів з кожного пункту тестування в області,  офіційно спостерігали за процесом лише представники ОПОРИ.

 

Явка учасників тестування в області склала 91%. З 14211 зареєстрованих на пункт тестування з’явилось 12966 учасників.

 

В області не було виявлено порушень,  які б могли стати підставою для скасування  результатів тестування.

 

Порушення,  на які вказували спостерігачі,  відразу виправлялися персоналом ПТ. І персонал ПТ і працівники ЛЦОЯО та УЦОЯО сприяли   оперативному  усуненні порушень та прозорості процесу ЗНО. Згідно аналізу звітів та протоколів, що були передані громадськими спостерігачами маємо такі результати в Рівненській області:

– дотримання процедури ЗНО у ПТ – проблеми виникали лише з супроводженням учасників тестування у рекреаціях та відсутністю контролю за учасниками, які достроково закінчили роботу (не дотримано у 38 % та 42 % відповідно);

– дотримання учасниками правил проходження тестування – фактично зразкова ситуація. Був лише один випадок, що стосувався наявності мобільного телефону учасника в час тестування (телефон та особисті речі мають бути залишені у спеціально відведеному місці);

– організаційні умови – практично усі спостерігачі зазначали низьку температуру (середня оцінка 5 за 10 бальною шкалою) на пунктах тестування, а одна з аудиторій мала недостатній рівень освітлення.

– робота працівників ПТ – всі працівники отримали від 8 до 10 балів, за 10 бальною шкалою. Однак інструктаж для ГС у чверті випадків (25%) не проводився, хоча дана процедура передбачена положенням та технологічною картою.

 

Нижче приводимо приклади ситуацій, що були зафіксовані з нашими спостерігачами:

–  Так, «згідно правил діловодства протоколи печаткою не завіряються» –  стверджували  уповноважений від Львівського регіонального центру оцінки якості освіти Люшин М. О. та  відповідальний за пункт тестування Пашко П.А, що знаходиться у м. Костопіль, Рівненської області, в школі №6. Це твердження  вони висловили  на запитання  спостерігачів ОПОРИ, чому протокол «Про завершення процедури тестування» не скріплений печаткою. Керуючись своїми власними «правилами діловодства», печатку не поставили не лише на копії протоколу, яка вручалася спостерігачам, але й на оригіналі протоколу, який відправляється у Львівський регіональний центр оцінювання якості освіти.

– Нові обов’язки  спостерігачам «визначили» у пункті тестування, що знаходиться у приміщенні школи №8  міста Рівне. Відповідальна за пункт тестування Данилова Л.А. вважає, що: «Ваша (спостерігачів) справа дивитись чи тут не шумлять, а не розказувати, як нам протокол заповнювати». Ця теза прозвучала у відповідь  на вимогу спостерігачів зазначити в протоколі порушення, яке  стосувалось нещільно заклеєного сек’юр-паку.

– Станом на 10 годину спостерігачі від Громадянської мережі ОПОРА були недопущені у пункт тестування, що розміщений у ЗОШ № 24, м. Рівне. На запитання, чому виникла така ситуація, поставлене у телефонному режимі координатором спостережень за ЗНО в Рівненській обл. Сергієм Терентьєвим відповідь надала особа, яка не представилась, сказавши, що вона порадиться із уповноваженим і поклала слухавку. Зателефонувавши на пункт повторно і представившись, отримали ту ж «відповідь» – на іншому кінці знову поклали слухавку. Згодом спостерігачів все ж допустили до пункту тестування.

– «Ви повинні були зареєструватись вчора ввечері» – такими словами аргументували свою відмову допустити спостерігачів у пункті тестування, що розміщений у смт. Зарічне. Хоча це не відповідає процедурі реєстрації спостерігачів. Усі спроби дотелефонуватись до пункту тестування виявились марними – на іншому кінці не брали слухавку. Спостерігачі були допущенні після втручання представників Львівського центру оцінювання якості освіти, куди ОПОРА звернулась із повідомленням про порушення.

– Непродуманим та небезпечним для учасників ЗНО виявився початок тестування у пункті, що розміщується у Рівненському кооперативному економіко-правовому коледжі. Установа – знаходиться біля зупинки громадського транспорту. Велике скупчення учасників тестування призвело до того, що пішоходи та й самі учасники змушені були виходити на проїжджу частину центральної вулиці міста з інтенсивним рухом транспортних засобів.

Загалом зовнішнє оцінювання якості знань учнів пройшло на задовільному організаційному рівні. Грубих та системних порушень процедур ЗНО, спроб допомоги учням підказками, протекціонізму щодо абітурієнтів з боку адміністрації пунктів тестування зафіксовано не було. Поведінка учнів на пунктах тестування була «доброю», відсутні спроби списування чи «махлювання».

 

ОПОРА стурбована заявами деяких політичних сил щодо правил проведення ЗНО та перегляду умов прийому до ВНЗ у 2008 році. Вважаємо за недоцільне переглядати систему ЗНО на завершальному етапі її впровадження, безвідповідально маніпулюючи долями сотень тисяч молодих людей.

Координатор програми спостережень у Рівненській області

Сергій Терентьєв

8 093 9058222

_______________________________________________________________________________

Прес-центр

Громадянська мережа ОПОРА

Андрій Токарський

8 063 6179693

8 0362 430718