Індекс публічності в Острозькій міській раді: результати
Громадянська мережа ОПОРА спільно з громадською організацією “Центр суспільного розвитку та ініціатив” презентували дослідження Індексу публічності в Острозькій міській раді….
За результатами дослідження, Індекс публічності Здолбунівської міської ради становить 51%. Громадянська мережа ОПОРА презентувала результати аналізу посадовцям ради.
Індекс публічності – це спеціальний метод оцінки місцевих рад щодо їх відкритості, прозорості та підзвітності перед мешканцями громади. За цими критеріями оцінюють роботу голови, виконавчих органів та депутатів. Більше про методологію та загальну інформацію про Індекс публічності можна дізнатися за посиланням.
24 травня Громадянська мережа ОПОРА презентувала результати дослідження Індексу публічності Здолбунівської міської ради. Збір даних для аналізу тривав із лютого до березня 2024 року. Оцінювали роботу голови, депутатів та виконавчих органів за 2023 рік.
Презентацію відвідали начальники відділів, депутати, секретар Здолбунівської ради Валентина Капітула та інші посадовці.
– За підсумками проведеного моніторингу індексу публічності органів місцевого самоврядування за 2023 рік, Здолбунівська міська рада має показник 51%. У розрізі суб’єктів місцевого самоврядування, найменш публічними виявилися депутати міської ради з показником 45%. Міський голова має показник 63%, виконавчі органи Здолбунівської міської ради – 47%, – говорить Ірина Кантарія, яка досліджувала Індекс публічності Здолбунівської громади.
Під час зустрічі представники ОПОРИ надали рекомендації щодо покращення відкритості, прозорості та підзвітності роботи ради. Проте, інформація про організацію досліджених процесів подекуди стала доступнішою ще до презентації. Наприклад, на сайті ради почали публікувати проєкт порядку денного засідання сесії.
– Хочу зазначити позитивні тенденції покращення публічності ще під час проведення дослідження. Але важливо не лише оприлюднення інформації на сайті, а й зміна підходів до організації процесів роботи та системність у цьому, – каже голова Громадянської мережі ОПОРА у Рівному Андрій Токарський.
Секретар Здолбунівської міської ради Валентина Капітула на презентації запропонувала провести наступне дослідження, яке продемонструє, що рада змінюється і стає більш публічною.
За результатами індексу, відкритість міського голови становить 75%, підзвітність – 82%. Він активно звітує перед громадою, організовуючи публічні зустрічі в Будинку культури, трансляції онлайн та публікуючи звіти на офіційному сайті. Громадяни можуть записатися на прийом або зустрітися з головою під час виїзних зустрічей у мікрорайонах. Проте, показник прозорості складає лише 42%, через відсутність на сайті інформації про позаштатних радників-консультантів та генерального плану міста.
Виконавчі органи отримали наступні оцінки: прозорість – 45%, відкритість – 56%, підзвітність – 38%. На сайті міської ради не вистачає детальної інформації про склад виконавчого комітету, біографічні дані членів, порядки денні засідань та звіти про діяльність комунальних підприємств.
Депутати міської ради мають такі оцінки: прозорість – 57%, відкритість – 55%, підзвітність – 12%. Хоча Регламент роботи та склад постійних комісій доступні на сайті, проєкти порядку денного сесій не оприлюднюються. Громадяни можуть бути присутніми на засіданнях ради, але більшість депутатів не звітують про свою роботу перед виборцями.
Здолбунівська міська рада забезпечила виконання Закону України “Про доступ до публічної інформації”, створивши онлайн-форму для запитів. На сайті оприлюднюються оголошення про земельні торги та результати їх проведення. У розділі «Бюджет громади» зібрана інформація про виконання бюджету та квартальні звіти.
Проте, інформація про інші механізми громадської участі, крім громадських слухань, відсутня. Виконавчі органи ради не звітують публічно про свою роботу, що також негативно впливає на загальну оцінку публічності.
Повний звіт Індексу публічності Здолбунівської міської ради у 2023 році можна в прикріпленому PDF файлі.
Проведення Індексу публічності у дев’яти громадах Рівненської області РОО ВГО “Громадянська мережа ОПОРА” стало можливим за підтримки Isar Ednannia у межах проєкту Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства, що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.