Індекс публічності в Острозькій міській раді: результати
Громадянська мережа ОПОРА спільно з громадською організацією “Центр суспільного розвитку та ініціатив” презентували дослідження Індексу публічності в Острозькій міській раді….
Громадянська мережа ОПОРА презентувала дослідження Індексу публічності у Гощанській селищній раді. За результатами моніторингу, рівень публічності ради складає 38%.
Індекс публічності – це спеціальний метод оцінки місцевих рад щодо їх відкритості, прозорості та підзвітності перед мешканцями громади. За цими критеріями оцінюють роботу голови, виконавчих органів та депутатів. Більше про методологію та загальну інформацію про Індекс публічності можна дізнатися за посиланням.
30 травня ОПОРА презентувала результати Індексу публічності в Гощі. На заході були присутні посадовці ради, секретар селищної ради Дмитро Ткачук та депутати ради.
Моніторинг інформації для Індексу проводила Ярослава Нікітюк, аналітикиня партійних фінансів руху “Чесно”. Дані вона збирала у лютому-березні цього року, але вони стосувались інформації за 2023 рік.
– За підсумками проведеного моніторингу індексу публічності органів місцевого самоврядування за 2023 рік, Гощанська селищна рада має показник 38%. Також було оцінено публічність селищного голови у 49%, виконавчих органів у 33% та депутатського корпусу у 32%, – говорить Ярослава.
За словами дослідниці, на сайті ради почала зʼявлятися інформація про раду, якої раніше не було. Наприклад, оприлюднили графік прийому голови.
За результатами моніторингу експерти надали Гощанській селищній раді рекомендації щодо підвищення відкритості, прозорості та підзвітності роботи. Вони допоможуть налагодити взаємодію з громадськістю та покращити публічність.
Голова Громадянської мережі ОПОРА у Рівненській області Андрій Токарський відмічає деякі тенденції у роботі рад.
– Велика частина інформації є у вас, але вона не оприлюднена на сайті. Ця тенденція помітна у багатьох радах. Ще один момент, який ми враховували, – це комфорт користування сайтом. Щоб люди могли знайти інформацію у три кліки. Зручно, коли інформація, наприклад, про бюджет та його зміни, знаходиться в одному розділі, і її не потрібно шукати у рішеннях ради, – каже він.
Секретар Дмитро Ткачук каже, що новий сайт Гощанської ради з’явився під час повномасштабного вторгнення. Деяку інформацію ще не перенесли зі старого, але над цим працюють. Загалом, оцінку індексу він сприймає як напрямок для розвитку.
– Це нас стимулює щось покращити, дещо впровадити, щось переробити, – додає він.
За результатами Індексу, прозорість роботи селищного голови складає 34%, відкритість – 50%, підзвітність – 49%. На сайті ради є деяка інформація про селищного голову, і він дійсно здійснює прийом громадян. Проте більш детальних відомостей про його роботу опубліковано мало. Немає переліку його помічників чи радників, а також багатьох документів, які повинні бути доступними для громадян.
Оцінки виконавчих органів Гощанської селищної ради несуттєво різняться у двох критеріях, відтак прозорість їхньої роботи оцінили у 35%, відкритість – 51%, підзвітність – 11%. На сайті ради недостатньо інформації про працівників виконавчих органів, здебільшого є лише дані про керівників без контактних даних. Виконавчі органи та старости також не звітують про свою діяльність безпосередньо перед громадою. Крім того, на сайті ради немає великої кількості важливої інформації, яка мала б бути опублікованою.
Депутати селищної ради мають такі оцінки: прозорість – 55%, відкритість – 25%, а підзвітність – 0%. На сайті ради вказаний лише перелік депутатів, але немає їхніх біографічних даних. Інформація про проведення сесій ради та порядок денний публікується невчасно. Протоколи засідань не опубліковані про всі депутатські комісії. У 2023 році ці комісії не звітували про свою роботу перед радою, а сама процедура звітування не затверджена окремими положеннями.
Повний звіт Індексу публічності Гощанської селищної ради у 2023 році можна в прикріпленому PDF файлі.
Проведення Індексу публічності у дев’яти громадах Рівненської області РОО ВГО “Громадянська мережа ОПОРА” стало можливим за підтримки Isar Ednannia у межах проєкту Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства, що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.