ОПОРА підвела підсумки спостереження за ЗНО в Рівненській області

Дата: 02.07.2015

ЗНО 22 липня у Рівному відбулася прес-конференція на тему: «Підсумки ЗНО на Рівненщині та новації вступної кампанії 2015 року, під час якої представники Громадянської мережі ОПОРА розповіли, як цього року відбулося ЗНО на Рівненщині. Спостерігачі слідкували за дотриманням абітурієнтами процедури проходження ЗНО та перевіряли якість роботи персоналу пунктів тестування. Серйозних порушень, які б впливали на результати тестувань учасників, спостерігачами зафіксовано не було.

ОПОРА спостерігала за тестуванням з п’яти предметів (українська мова і література, англійська мова, математика, історія України та географія). Спостереження велося на пунктах тестування в Рівному, а також в містах Дубно, Дубровиця, Здолбунів, Сарни та Березне.

Новації цьогорічного ЗНО

Тестування з української мови та літератури, яке цього року було обов’язковим для усіх випускників загальноосвітніх навчальних закладів, пройшло більш дисципліновано порівняно з попередніми роками. Оскільки його результати зараховуються як державна підсумкова атестація (ДПА), а також є обов’язковими для вступу до вищих навчальних закладів, явка учасників збільшилася. Сприяв цьому також факт централізованого довезення учнів шкіл до пунктів тестування – особливо це стосується учасників із сіл, які проходили ЗНО у районних центрах та невеликих селищах.

Також новаціями цьогорічного ЗНО стало наявність двох рівнів складності – базового та поглибленого з української мови та літератури і математики. Так, абітурієнти при реєстрації обирали рівень завдань, які бажають виконувати. Оскільки наявність поглибленого рівня передбачала дещо складнішу процедуру (додаткова технологічна перерва), були побоювання щодо однакового їх застосування на різних пунктах тестування. Варто зауважити, що не всі учасники тестування, які зареєструвалися на поглиблений рівень, таки бралися до його виконання.

ЗНО 1

Дотримання процедури ЗНО персоналом пункту тестування до початку та під час тестування

ОПОРА відзначає добрий рівень організації та проведення зовнішнього незалежного оцінювання. Під час усіх сесій ЗНО тестові завдання залишалися засекреченими для вступників до початку роботи над ними у аудиторіях. Це дає підстави говорити про відсутність витоку інформації до моменту тестувань. Зауважимо, що персонал на ПТ в цілому впорався зі своїми обов’язками: дотримувався процедури та дбайливо перевіряв наявність документів (сертифіката, паспорта чи запрошення-перепустки) для здачі ЗНО. Було дотримано процедуру розприділення інструкторів по аудиторіях. Був зафіксований один випадок подачі абітурієнтами апеляції. Так, у Дубровицькому НВК «Ліцей-школа», абітурієнт подав апеляцію через те, що під час входу на пункт тестування черговий вилучив у нього конспект з Історії України. Абітурієнт пояснив черговому, що до початку тестування він має право користуватися конспектами, а на початку тестування залишати у відповідному місці. Не зважаючи на аргументи абітурієнта, черговий відмовився віддати конспект. На думку чергового, це була шпаргалка.

Нажаль, залишаються поодинокі випадки, коли чергові не завжди проводять абітурієнтів до виходу з пункту тестування. Цікавий випадок був у Здолбунівській ЗОШ №6, де пункт тестування починався на другому поверсі. Документи перевіряли на сходовій клітці при вході в коридор на 2 поверсі, через це виникла велика тиснява.

ЗНО 3

Дотримання процедури ЗНО учасниками до початку та під час тестування

Цього року, у порівнянні з минулим, була зафіксована тенденція до зменшення кількості абітурієнтів, які прийшли на пункт тестування без обов’язкових документів: сертифіката, паспорта чи запрошення-перепустки. Пояснити дану особливість можна тим, що реєстрація учасників на ЗНО проходила у загальноосвітніх навчальних закладах, представники яких пізніше відповідали і за явку учнів у пункти тестування. Загалом в Рівненській області до складання тестів не було допущено 9 абітурієнтів. Роботу над тестами не завершили 3 абітурієнтів. У них під час технологічної перерви були виявлені технічні пристрої. У всіх випадків це були мобільні телефони.

Не обійшлося цього року тестування без виявлених шпаргалок. Так, під час тестування з математики у Рівненській ЗОШ №18 було виявлено шпаргалки з формулами в приміщенні вбиральні.

На Рівненщині спостерігачі ОПОРИ не зафіксували випадків перешкоджання своїй роботі персоналом пунктів тестування.

Детальніше:
Сабо Сергій, координатор спостереження за ЗНО в Рівненській області Громадянської мережі ОПОРА: +38 068 662 18 32.
Громадське спостереження за ЗНО відбувається в рамках Альянсу Програми сприяння незалежному тестуванню в Україні (USETI Legacy Alliance).