День голосування на Рівненщині: бюлетень без кандидата, завчасно підписані протоколи про підрахунок та незаконна агітація

Дата: 26.10.2020

Вибори на Рівненщині відбулися без значних порушень виборчого законодавства, які могли б  вплинути на встановлення результатів. Однак, не обійшлося і без надзвичайних ситуацій – виклику ДСНС для відкриття сейфу з бюлетенями, відсутність зареєстрованого кандидата у виборчому бюлетені, підписання протоколів про підрахунок голосів ще під час проведення голосування, ймовірного фотографування бюлетеня. Про це розповіли представники ОПОРИ 26 жовтня під час пресконференції «Підсумки дня голосування на Рівненщині».

«Необхідність дотримання соціальної дистанції, нова форма виборчого бюлетеня, значна кількість бюлетенів, які потрібно заповнити, а також той факт, що в ніч на 25 вересня Україна переходила на зимовий час, зумовлювали на деяких середніх та великих дільницях міста Рівного черги. Проте, вони були незначні і виборці, які мали бажання проголосувати, могли це зробити», – зазначає координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області Михайло Балик.

Явка виборців по області станом на 22.00 25 жовтня за інформацією ЦВК становила 39,34%. Цей показник вище середнього по країні – 36,98%. Так, на Рівненщині 331 616 виборців отримали бюлетені.

Проте, варто зауважити, що не всі дільниці Рівненщини дотримувалися рекомендацій Кабінету Міністрів України та Центральної виборчої комісії щодо організації волевиявлення в умовах карантинних обмежень. Так, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України про здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів повинна бути облаштована спеціальна кабіна та скринька для голосування для осіб, у яких виявлено підвищення температури тіла понад 37,2 °С та/або симптоми респіраторних захворювань. Зауважимо, що про необхідність встановлення таких відокремлених кабінок та скриньок йдеться і в Рекомендаціях ЦВК щодо здійснення виборчих процедур з організації підготовки та проведення виборів 25 жовтня 2020 року в умовах поширення на території України COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 від 22 жовтня. Проте, на двох дільницях спостерігачі ОПОРИ виявили відсутність спеціально обладнаних кабінок, зокрема, на дільницях, які знаходяться у селах Довге Поле та Рідків Дубенського району. Ще на кількох дільницях у містах Сарни, Рівне, Дубно та у Дубенському районі було виявлено, що такі спеціальні кабінки для голосування розміщені не відокремлено від інших кабінок.

Марія Цип’ящук, громадська омбудсменка із захисту виборчих прав Громадянської мережі ОПОРА у Рівненській області розповіла про ще один аспект дотримання законодавства щодо доступності виборчих дільниць: «Як з мого особистого спостереження, так і з того, що розповідали колеги, більшість членів дільничних виборчих комісій навіть не знали про існування Рекомендацій Центральної виборчої комісії щодо того, що вони мають із свого числа визначити людину, яка повинна допомогти виборцям із порушенням зору або слідкувала б за тим, яким чином  голосують люди, які належать до маломобільної категорії осіб. І одна з причин полягає в тому, що такі рекомендації були надані доволі пізно і члени комісій були перевантажені».

Щодо порушень виборчого законодавства, які виявили спостерігачі ОПОРИ в день голосування, то вони стосувалися різних аспектів організацій виборів, зокрема:

  • невчасного початку роботи виборчої дільниці,
  • відсутності достатньої кількості переносних скриньок,
  • незаконної агітації кандидатів та партій,
  • наявності ознак порушення таємниці голосування,
  • ймовірного фотографування бюлетеня,
  • підписання протоколу про підрахунок голосів виборців ще до закінчення голосування, тобто до 20-00 вечора,
  • недотримання порядку підрахунку голосів на виборчій дільниці.

На Рівненщині майже всі дільниці відкрилися вчасно. Виняток – лише дільниця № 560890. Там загубився ключ від сейфа. Представники комісії викликали ДСНС, однак поки рятувальники прибули, ключ знайшовся. Затримка у відкритті дільниці становила 18 хвилин.

У селі Верба Дубенського району спостерігачі ОПОРИ зафіксували лише одну переносну виборчу скриньку замість необхідних двох.

У місті Рівне та кількох селах спостерігачі ОПОРИ фіксували агітацію в день голосування. Так, у обласному центрі було виявлено агітацію політичної сили «Пропозиція», яка містила номери партії у бюлетенях до Рівненської міської та обласної рад. Спостерігачі ОПОРИ звернулися до поліції щодо цього факту. В той час, коли поліція прибула на місце, агітаційні матеріали вже зняли, залишився лише банер із зображенням партії. Також у місті Рівному було розміщено агітацію Надії Коробової та Віктора Крамаря, кандидатів у депутати до Рівненської обласної ради. Слід зауважити, що агітація Віктора Крамаря була розміщена на сміттєвих баках на території поблизу виборчої дільниці № 560949.

Випадки незаконної агітації були зафіксовані спостерігачами ОПОРИ і у Сарненському, Дубенському та Рівненському районах. Поблизу виборчої дільниці № 560257, яка знаходиться у селі Берестя Сарненського району на бетонній опорі було розміщено агітацію кандидата в депутати до Рівненської обласної ради Валентина Піонтковського. Про це спостерігач ОПОРИ повідомив представників правоохоронного органу. Пізніше працівник поліції, який чергував на дільниці, зреагував на звернення, підійшов і зірвав агітацію. У селі Плоска Дубенського району спостерігачі ОПОРИ також фіксували розміщену агітацію Світлани Чайки – кандидатки в депутати до Рівненської обласної ради на зупинці громадського транспорту та бетонній опорі. У селі Шпанів Рівненського району спостерігачі ОПОРИ зафіксували агітацію Олександра Оксимчука неподалік від виборчої дільниці на вулиці Шкільній.

Дві ситуації, які мали ознаки порушення таємниці голосування вдалося виявити спостерігачам ОПОРИ. Зокрема, у Острозі, на виборчій дільниці № 560900, яка знаходиться у медичному закладі – комунальному підприємстві «Острозька обласна психіатрична лікарня» пацієнт показував свій бюлетень для іншого виборця (медичної сестри). Вона стояла поруч, згорнула бюлетені та  допомогла опустити в скриньку. За цим фактом спостерігачка звернулася до працівника поліції, яка пізніше викликала колег. В результаті поліція відібрала пояснення у спостерігачки ОПОРИ. На виборчій дільниці № 560782 у місті Сарни спостерігачі та інші присутні у приміщенні почули звуки фотографування в одній із кабінок, в якій якраз перебувала громадянка і здійснювала волевиявлення. Член ДВК, який помітив цю ситуацію першим, підійшов до поліцейського і повідомив про такий факт. На місце події прибула слідча група. Жінка втекла, не дочекавшись приїзду правоохоронних органів. Тож по приїзду поліція відібрала пояснення щодо ситуації у представників ДВК.

Щодо підрахунку голосів виборців, то на двох комісіях спостерігачами ОПОРИ було виявлено порушення відповідного порядку, визначеного Виборчим кодексом України. Так,  підрахунок на дільниці № 560782, що знаходиться у Сарнах, ще не розпочався, однак спостерігач ОПОРИ виявив, що протоколи про підрахунок голосів  виборців уже підписані. Зокрема, на протоколах вже були підписи голови, заступника, секретаря, членів комісії, кандидата в депутати та офіційних спостерігачів. За цим фактом спостерігач ОПОРИ  повідомив поліцію. На місці події працювала слідчо-оперативна група.

На одній із виборчих дільниць, яка знаходиться у районному центрі місті Вараш (№ 560890) голоси виборців підраховували з порушенням процедури: не оголошували, за кого віддав голос виборець, а зазначали лише порядковий номер в списку, після цього бюлетень віддавали для сортування членам комісії; члени комісії брали одразу по кілька бюлетенів; при підрахунку були відсутні таблички із назвами партій. Разом з тим, комісія не голосувала щодо бюлетенів, які викликали сумнів. На той час, коли спостерігач ОПОРИ прибув на виборчу дільницю, то виявив, що комісією було порушено черговість підрахунку голосів. Так, на момент прибуття спостерігача, комісія вже підрахувала голоси виборців за депутатів у Вараську міську раду та голову міської ради, а тоді комісія рахувала голоси виборців за депутатів Вараської районної ради та Рівненської обласної ради. У цей час голова комісії давала пояснення поліції незрозуміло щодо якого факту. Як поліція, так і голова ДВК надати коментар щодо причини отримання та надання пояснень відмовилася.

Окрім цього, спостерігачі ОПОРИ двічі попередили порушення виборчого законодавства, зауваживши для членів дільничної виборчої комісії на той факт, що видача бюлетеню особі має здійснюватися лише на підставі відповідного підтверджуючого документа.

Виборці частини виборчої дільниці № 560115 села Горбаків, яка віднесена до округу № 5 на виборах депутатів Бабинської сільської ради отримали бюлетені для голосування без зазначення там попередньо зареєстрованого кандидата-самовисуванця Олександра Зінчука. Голова Бабинської сільської ТВК Лілія Машлай повідомила для ОПОРИ, що кандидат не був присутній під час затвердження форми виборчого бюлетеня, хоча його на цю процедуру запрошували. Зауважила, що претензій до комісії кандидат не висловлює, проте хоче взяти участь у виборах. Лілія Машлай каже, що комісія має право за статтею 269 Виборчого кодексу України визнати вибори у такому виборчому окрузі недійсними та такими, що не відбулися, і планує діяти так. За наявною у Бабинській сільській ТВК інформацією, скарг кандидат на комісію не подавав. Поліцію щодо цього факту повідомила сама комісія.

Ініційоване Президентом України Володимиром Зеленським опитування громадян щодо «5 питань»  хоча і відбувалося не в межах виборчої процедури, все ж мало певний вплив на роботу дільничних виборчих комісій. За інформацією поліції, станом на 20-00 годину 25 жовтня близько 30 заяв із 96 отриманих стосувалися саме такого опитування. Спостерігач ОПОРИ теж став свідком ситуації у місті Вараш, коли в результаті скарги громадянина до поліції люди, які здійснювали таке опитування у тамбурі навчального закладу (ліцей № 5) покинули його. Зазначимо, що у такому навчальному закладі розташовуються дві виборчі дільниці: № 560888 та № 560889.

Заява ОПОРИ за попередніми результатами спостереження на місцевих виборах – 2020
За коментарями звертайтеся:
Михайло Балик, координатор спостереження Громадянської мережі ОПОРА за виборами у Рівненській області
тел.: 0938338345

Довідково: Спостереження ОПОРИ спрямоване на незаангажовану оцінку процесу підготовки та проведення виборів, сприяння чесним та вільним виборам, попередження порушень. Громадянська мережа ОПОРА проводить масштабну кампанію спостереження за черговими місцевими виборами, які відбудуться 25 жовтня. До спостереження залучено 188 спостерігачів по всій країні, а в день голосування до них долучаться короткотермінові спостерігачі. Крім того, ОПОРА також моніторить використання бюджетних ресурсів у цілях непрямої агітації, а громадські омбудсмени досліджують вільний доступ до виборчих дільниць та захищають виборчі права громадян.